Nėštumas > Gimdymas > Gimdymo baimės faktorius
 

Gimdymo baimės faktorius


2009 08 05 | Autorius: Eli.lt
 

 Gimdymo baimės faktorius

Mintyse jau pieši kraupius skausmingo gimdymo vaizdus? Bijai, kad gimdant kas nors negero nutiks tau ar kūdikiui? O gal jau visas tuntas bičiulių aiškina, jog tavo klubai siauri ir tikrai neišvengsi Cezario? Beveik visos nėščiosios išgyvena panašius jausmus, ypač jei gimdys pirmą kartą. Kai kurių baimės būna tokios stiprios, kad išties gali pakenkti sklandžiai nėštumo eigai.

 

Kai moteris perdėtai baiminasi, tai trukdo jai pasimėgauti nėštumu ir kūdikio laukimu. Tai gali paveikti jos santykius su partneriu bei padidinti pogimdyminės depresijos riziką.

 

Nuolatinė baimė nėštumo metu gali sukelti nemigą, valgymo sutrikimus, galvos skausmus, aukštą kraujospūdį, susilpninti imunitetą. Jei moteris gyvena nuolatinėje streso būsenoje, tai gali sukelti gimdymo komplikacijas ir tikrai padidina Cezario pjūvio tikimybę. Ypač besibaiminančios nėštukės rizikuoja pagimdyti pirma laiko, jų kūdikiai gali gimti mažesnio svorio.

 

Kas skatina baimę?

Gimdymo baimė turi netgi savo specifinį pavadinimą – tokofobija. Ne visose šalyse vedama statistika, kiek nėščiųjų išgyvena šią baimę, bet Švedijoje atlikti tyrimai parodė, kad tokofobija kamuoja net apie 10 procentų nėščiųjų.

 

Baimės priežasčių apstu. Kai kurioms moterims ją sukelia nugirstos ar per televizorių matytos sunkaus gimdymo istorijos, kai gimdymo skausmas ir galima rizika dramatizuojama tiesiog iki begalybės.

 

Danijos mokslininkai pastebėjo, kad gimdymo baimė gali būti susijusi ir su moters socialine aplinka. Jie nustatė, kad labiausiai gimdymo bijoti linkusios jaunos, neturinčios darbo, žemo išsilavinimo ir mažai su žmonėmis bendraujančios moterys, ypač jei jos rūko ir yra silpnos sveikatos. Taip pat rizikos grupei priklauso moterys, kurias ankstesniais nėštumais kamavo paniška baimė, depresija, tos, kurios yra patyrusios seksualinę prievartą, jaučia nepilnavertiškumo kompleksą.

 

Kaip kovoti su baime?

Pirmas svarbus žingsnis – išsiaiškinti, kas būtent gąsdina labiausiai? Tai lengviausia padaryti kalbantis su savo partneriu, artimu draugu arba gydytoju. O jau tada bus galima apsispręsti, kaip su šia konkrečia baime kovoti.

 

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių baimės priežasčių:

 

Baimė: Skausmas

Sprendimas: Kvėpavimo ir relaksacijos pamokos nėštumo metu padės įveikti skausmą atėjus gimdymui, taigi jau dabar užsirašyk į nėščiųjų kursus. Taip pat nepamiršk, kad gimdymą galima nuskausminti ir medikamentais – bus ramiau, jei tokią galimybę iš anksto aptarsi su gydytoju.

 

Baimė: Cezario pjūvio grėsmė

Sprendimas: Iš anksto pasakyk gydytojui apie savo nenorą gimdyti Cezario pjūvio pagalba, nebent tai būtų gyvybiškai svarbu. Lankyk nėštumo mokyklėlę, kuo daugiau sužinok apie būdus, kurie gimdymo eigą padarytų natūralesne ir sklandesne, pasidomėk gimdymo namuose siūlomomis tradicinio gimdymo alternatyvomis (pvz. gal gali rinktis gimdyti vandenyje, vertikalioje padėtyje ar bent jau pusiaugulom). Ir taip pat įsisąmonink, jog kartais Cezario pjūvis – tikrai pats saugiausias būdas tau ir vaikeliui, jei gimdymo metu kiltų sunkių nenumatytų komplikacijų, taigi jo perdėtai baimintis nereikėtų.

 

Baimė: Kontrolės praradimas

Sprendimas: Jei iš prigimties esi labai valdinga asmenybė, gimdymas gali bauginti kaip situacija, kai tapsi visiškai bejėge, nevaldančia padėties ir nesivaldančia. Nusiramink: gimdymą prižiūrintys gydytojai ir seselės yra regėję visokiausių gimdyvių: ir tylių, ir garsiai rėkiančių, tad niekas, ką padarysi ar pasakysi gimdymo metu, jų nenustebins ir nešokiruos, nei vaitojimai, nei natūralios kūno išskyros.

 

Baimė: Tarpvietės plyšimas

Sprendimas: Kuo anksčiau nėštumo metu sužinok apie tarpvietės masažą, kuris padės sutvirtinti šią kūno vietą, daryk Kegelio pratimus (makšties raumenų įtempimas ir atleidimas pakaitomis) ir prisimink, kad geriausia apsauga nuo plyšimų – gimdymo metu atidžiai klausytis, ką sako gydytojas ar akušerė, kada stumti, o kada sulaikyti.

 

Baimė: Kūdikio gimdymo traumos

Sprendimas: Taip, deja, kai kuriems kūdikiams kelionė iš mamos įsčių būna nelengva, jos metu pasitaiko įvairių traumų ar pridusimų. Tačiau taip nutinka tik labai nedaugeliui, dauguma vaikučių gimsta sveikut sveikutėliai. Ramiai ruoškis gimdymui ir būk tikra: jei kūdikis išties ims dusti ar nutiks kas nors nenumatyta, gydytojai ir medicinos personalas tikrai žinos ką daryti ir kaip kuo greičiau suteikti pagalbą.

 

5 atkirčiai baimei

1. Neklausyk siaubo istorijų. Nežiūrėk dramatiškų gimdymo akimirkų televizijos filmuose. Jei reikės – perspėk aplinkinius, kad nesi nusiteikusi klausytis ar regėti neigiamos gimdymo patirties.

 

2. Išsiaiškink faktus. Kuo daugiau sužinosi apie normalaus gimdymo eigą, tikėtiną riziką ir būdus jai sumažinti, tuo geriau ir tvirčiau jausiesi pati.

 

3. Įvertink savo emocinę būklę. Jei jau esi sirgusi depresija, jei tave kamuoja baimė ar įkyrios mintys – nesidrovėdama kreipkis į kvalifikuotą specialistą, padėsiantį įveikti negatyvias emocijas.

 

4. Išmok atsipalaiduoti. Meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai, joga, pasivaikščiojimai gryname ore, šilta vonia išties veiksmingai padeda.

 

5. Prašyk pagalbos. Papasakok artimiesiems, kaip tu jautiesi, daugiau bendrauk su žmonėmis, šalia kurių jautiesi ramesnė ir stipresnė.


 


 
Taip pat skaitykite
Dažnai kalbame apie gimdymą ir tapimą mama, kuomet moterį užplūsta beribė emocijų jūra, tačiau daug rečiau susimąstome apie vyro...

Tikriausiai kiekvienai teko išklausyti vyrų abejones dėl „tikrųjų“ gimdymo skausmų bei teiginius, kad moterys...

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai...

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė...

Rašyti komentarą

 
Irmina23
2010-06-19 19:42:36
labukas, esu girdejusi jog jeigu gimda nugaros srityje pati moteris nepagimdo tiesa ar ne?
Aušrinė
2009-12-15 22:40:55
sveiki, kai gimdžiau savo mažylę visai nebijojau, nes nežinojau kas manęs laukia. Buvau drąsi ir nebijojau skausmo, O be reikalo išsikankinau beveik keturias paras kol galėjau priglausti savo mažutę. Tad dabar, kad ir kaip norėčiau antrojo vaikelio, baimė gimdyti yra didesnė.
rasa
2009-11-26 13:32:19
sveikos mamytes. Atsikrausciau i siaulius ir nezinau kur gimdyti gereu, gal turite ka pasiulyti ar parekomenduoti. nes internete skaiciau visko bet nieko konkretaus. gal yra mamu siaulieciu? buceu labai dekinga. aciu uz pasakumus.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (166)
Aistutė