Vaikai > Mityba > Mamos pienas: ar ne per...
 

Mamos pienas: ar ne per daug giriamas?


2009 07 29 | Šaltinis: Thesun.co.uk, Jupiterimages nuotr.
 

Mamos pienas: ar ne per daug giriamas?

Mamos pienas – geriausias pasaulyje maistas. Kas tai – aksioma, ar vis dėlto šio sakinio gale turėtų būti klaustukas?

 

Kaip rašoma portale „The Sun“, Pasaulio Sveikatos Organizacijos patarėjas, profesorius Michaelas Krameris, iškėlė teiginį, jog motinos pieno reikšmė yra pervertinta.

 

Visame Vakarų pasaulyje milžiniškos sumos išleidžiamos natūralaus maitinimo propagandai.

 

Mokslinės studijos viena po kitos įrodo, kad motinos pienas didina kūdikių intelektą, krūtimi maitinti kūdikiai užaugę rečiau tampa nutukėliais, mažiau serga vėžiu.

 

Ką apie tai mano įvairių sričių specialistai? Korespondentai pakalbino akušerę, maitinimo krūtimi ekspertę Janet Fyle, dietologę Catherine Collins, tiesiog mamą Keirą o‘Marą, tėtų Davidą Bartlettą bei patį skandalingas mintis išreiškusį profesorių.

 

Akušerė: tai – supermaistas!

 

Pasak akušerės Janet Fyle, kai kuriuose Anglijos regionuose yra jaunų moterų, kurios gyvenime nėra matę nieko iš joms artimų moterų maitinant kūdikio krūtimi. Gyvenant atokiame regione, toli nuo visuotinio maitinimo krūtimi bumo, tampa natūralu nebemaitinti kūdikio mamos pienu: jei šeimoje nebuvo tokios praktikos – kam pradėti?

 

Galima net baimintis maitinimo, ypač pamačius, kad pirmieji bandymai gana skausmingi. Tokioms moterims būtina padėti, joms reikia daugiau pagalbos ir paramos. Neužtenka tik pagrūmoti pirštu ir konstatuoti: „Turi maitinti“. Būtina suprantamai paaiškinti, kad natūralus maitinimas – tai geriausia, ką mama gali duoti vaikui. Tai natūralu, tai nekainuoja, tai suteikia geriausią gyvenimo startą kūdikiui.

 

Moksliškai įrodyta, ir kiekviena akušerė tai patvirtins, kad vaikai, maitinami krūtimi, rečiau serga, juos mažiau kamuoja virškinimo sutrikimai ir alergijos pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

 

Taip pat būtina keisti visuomenės požiūrį į maitinimą krūtimi viešumoje. Pavyzdžiui, Pakistane iš moters primygtinai reikalaujama kuklumo, bet štai viešai maitinti krūtimi joms leidžiama. Tiesa, pastaruoju metu ir čia moterys vis dažniau mano, jog maitindamos turi slėptis.

 

Tėtis: tai – supermaistas!

 

Tėvystės instituto vadovas ir dviejų vaikų tėtis Davidas Bartlettas įsitikinęs, kad ypač daug natūraliam maitinimui reiškia tėčio supratingumas ir parama. Tyrimai rodo, jog tėvo parama turi daug įtakos tam, kad mama maitins arba nemaitins krūtimi, taip pat ir tam, kiek laiko ji maitins.

 

Tai jis, tėtis, yra vienintelis žmogus, kuris vidury nakties suteiks reikiamą pagalbą jei mamai bus sunku. D.Bartletto manymu, propaguojant natūralų maitinimą būtina mokyti ir tėčius, supažindinti juos su problemomis, su kuriomis gali susidurti. Šios problemos – tai skausmas, diskomfortas, iš kur sužinoti, ar vaikui užtenka pieno, kas vyksta, kai mama išeina į darbą.

 

Kai kurie vyrai jaučiasi užmiršti kai jų žmona maitina krūtimi. Svarbu kad tuo metu tėtis atrastų savo ryšį su vaiku, veiklą, siejančią jį su kūdikiu – pavyzdžiui, maudynes ar sauskelnių keitimą.

 

Taip pat didelė parama mamai jei tėtis padeda buityje. Tyrimais įrodyta, kad mamos, kurioms niekas nepadeda tvarkyti namų ūkio, krūtimi maitina trumpiau.

 

Dietologė: tai – supermaistas!

 

Dietologės Catherine Collins teigimu, kai kalbama apie maistinę vertę, jau nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo dienų krūtis yra daug geriau už buteliuką. Mamos pienas sukurtas būtent žmonėms, o karvės pienas, kurio pagrindu gaminami mišinėliai – tik maksimaliai artimas žmogaus pienui. Tai – tik pakaitalas, bet ne tikras produktas.

 

Mišinėliu maitinami kūdikiai su pienu gauna visai kitos rūšies bakterijas, o tai gali lemti egzemos ar astmos išsivystymą ateityje.

 

Tiesa, mišinėliu maitinanti mama taip pat neturėtų jaustis kalta. Labai svarbu jei ji bent jau pirmomis savaitėmis bandė vaikutį maitinti krūtimi.

 

Pirmosiomis dienomis mamos organizmas gamina priešpienį. Jis užpildo jautrų kūdikio žarnyną bakterijomis, kovojančiomis su pilvo pūtimu, gali saugoti nuo įvairaus pobūdžio alergijų.

 

Krūtimi maitinami kūdikiai dažnai būna lieknesni už savo bendraamžius. Tai gali būti susiję ir su pieno kitimu maitinant: kuo daugiau kūdikis čiulpia, tuo pienas darosi riebesnis, o jam riebėjant kūdikis greičiau pasisotina ir liaujasi valgęs.

 

O kalbant apie vitaminus ir mastingąsias medžiagas, mišinėlio sudėtis yra labai artima mamos pienui.

 

Mama: tai – supermaistas!

 

31 metų mama Keira O‘Mara, auginanti 2 metų sulaukusį sūnų Semą, yra tikra, kad kol kas Didžiojoje Britanijoje maitinimas viešumoje krūtimi yra problematiškas, nepaisant visos reklamos ir propagandos.

 

Tiesa, vietoj tokios reklamos ši mama ragina skirti daugiau dėmesio informacijos skleidimui mamoms, padaryti taip, kad jos kuo daugiau gautų pagalbos iš jas prižiūrinčių akušerių bei gydytojų, kad specialistai jas padrąsintų, ypač tada, kai pirmosiomis dienomis procesas būna skausmingas.

 

Taip pat šiems specialistams vertėtų kaskart į problemą žvelgti individualiai: skirtingos mamos gali turėti skirtingų priežasčių, lemiančių nenorą maitinti krūtimi.

 

Labai svarbu į procesą įtraukti ir moters partnerį. Mažesnė tikimybė, kad moteris maitins krūtimi, jei ji nesulauks paramos iš savo draugų ir šeimos. Daugelis moterų vis dar nemano galinčios maitinti viešai. Pasak Keiros, tai taip pat yra vienas iš faktorių, kodėl daugelis mamų gana greitai apsisprendžia pereiti prie maitinimo mišinėliu.

 

Profesorius: tai – supersureikšminta!

 

Kanados McGillio universiteto profesorius Michaelas Krameris išdrįso mesti iššūkį vyraujančiai oficialiajai nuomonei ir konstatuoja faktą: maitinimas krūtimi naudingas, bet vis dėlto jo reikšmingumas pastaruoju metu pernelyg perdedamas.

 

Šis mokslininkas net 20 metų analizavo studijas, tiriančias maitinimo krūtimi įtaką ilgalaikei žmogaus sveikatai. Pasak jo, faktai, kuriais naudojamasi viešai propaguojant maitinimą krūtimi, pasenę. Mokslas turi pernelyg mažai įrodymų, kad maitinimas krūtimi sumažintų leukemijos, limfomos, žarnyno ar širdies ligų, taip pat hipertonijos riziką. Pasak profesoriaus, visuomenei pateikiama informacija neturėtų klaidinti.

 

Tiesa, jis neneigia, kad maitinimas krūtimi turi ir teigiamo poveikio sveikatai. Studijos įrodė, kad maitinimas krūtimi išties šiek tiek apsaugo kūdikius nuo ausies infekcijos, pilvo pūtimo, taip pat tai gali turėti įtakos vaikų smegenų raidai.

 

Vis dėlto profesorius nepalaiko perdėto motinos pieno liaupsinimo kaip priemonės kovojant su mišinėlių reklama. Pieno mišinėlių pramonė kartais griebiasi melagingų įrodymų, o natūralaus maitinimo lobistai išsiugdė gebėjimą ignoruoti akivaizdžius įrodymus. Taigi, jo nuomone, abi pusės su mokslu elgiasi nesąžiningai.


 


 
Taip pat skaitykite
Medikai sutinka, kad mūsų sveikata ir gera savijauta net 50% priklauso nuo gyvenimo stiliaus ir mitybos, tad labai svarbu vaikučiams įdiegti...

Transriebalai kiekvieno sveikatai kelia didelį pavojų, tačiau būtent vaikus, kurių suvokimas apie sveiką gyvenseną dar tik formuojasi,...

Dešrelės, mieliniai ir miltiniai blynai, kotletai su riebiais padažais, bulvytės fri ir bulviniai patiekalai su padažais, batonas su...

Dažnai galime išgirsti nuomonę, kad mokyklų valgyklose vaikai maitinasi gana prastai, o patiekiamas valgis nepakankamai sveikas ir...

Rašyti komentarą

 
Vilija
2017-04-14 14:10:39
Aš vis dėlto linkusi labiau tikėti gydytojais, akušeriais ir ilgalaike patirtimi, o ne naujai iškeltomis teorijomis :) Manau, kad motinos pienas yra geriausias pasirinkimas, jei tik yra galimybė rinktis. Neštumo metu daug apie tai skaičiau, labai daug naudingos info radau http://www.avent.limedika.lt/straipsniai/mamos-pienelis-pats-geriausias/113/item
Vilija
2017-04-14 14:07:15
Aš vis dėlto linkusi labiau tikėti gydytojais, akušeriais ir ilgalaike patirtimi, o ne naujai iškeltomis teorijomis :) Manau, kad motinos pienas yra geriausias pasirinkimas, jei tik yra galimybę rinktis
IevaMiauu
2012-05-16 15:43:42
http://zinom.lt/?p=6039&preview=true Gal čia rasite naudingos info :)
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (262)
Ugne