Nėštumas > Gimdymas > Kirpimas prieš pat finišą
 

Kirpimas prieš pat finišą


2009 04 27 | Autorius: Jolanta Kristanaitytė, Mažylis
 

Kirpimas prieš pat finišą

Atrodo, kai jau gimimo momentas visai čia pat, pasigirsta nuosprendis: "Teks kirpti!". Bet to bijoti nereikia, tai darydami gydytojai nori apsaugoti mamą ir kūdikį nuo rimtesnių bėdų.

 
Gimdymo metu neretai tenka kirpti tarpvietę. Tai padaryti kartais būtina, nes dėl įvairių priežasčių gimstantis kūdikis gali "suplėšyti" mamytę, sukelti traumą mamai ir mažyliui. Tarpvietės įkirpimas (arba epiziotomija) – tai operacija, atliekama gimdymo pabaigoje, kai moteris stanginasi. Žirklėmis bukais galais 2–3 cm įkerpama oda ir raumenys tuo metu, kai pro lytinį plyšį veržiasi kūdikio galvutė. Po gimdymo tarpvietė susiuvama.
 
Kada reikia kirpti
X Kai gresia tarpvietės plyšimas gimdant. Suplyšti tarpvietė gali dėl didelės vaisiaus galvutės arba greito gimdymo.
X Tarpvietės pertempimas. Kerpama visada, kai stebimi jos pertempimo požymiai ir kai tarpvietė yra neelastinga (vyresnėms gimdyvėms, buvę ankstesni tarpvietės plyšimai, po jos plastinės operacijos). Epiziotomija atliekama tuomet, kai makšties įeiga yra labai siaura – tai vadinamoji aukšta tarpvietė, kliudanti gimti naujagimiui. Tuomet tarpvietės audiniai gimdant blogai tempiasi, tinsta. Dėl padidėjusio spaudimo į gimstančią vaisiaus galvutę išauga traumos pavojus.
Gresiančio tarpvietės plyšimo požymiai pasireiškia, kai ją spaudžia vaisiaus galvutė. Tuomet tarpvietė labai stipriai įsitempia, pabąla, pradeda blizgėti, o kartais ištinsta.
X Sėdmeninė vaisiaus pirmeiga. Esant šiai būklei, epiziotomija atliekama norint apsaugoti mažylį nuo traumų ir ūmaus deguonies trūkumo.
X Priešlaikinis gimdymas ir prasidėjusi vaisiaus hipoksija. Priešlaikinio gimdymo metu, ypač kai vaisiaus vystymasis atsilieka arba jis kenčia nuo lėtinio deguonies trūkumo (hipoksijos), kerpama norint apsaugoti mažylio sveikatą. Moteriai stanginantis, žemyn judanti vaisiaus galvutė spaudžia tarpvietę ir ją ištempia. O vaisiaus galvutė jaučia tarpvietės pasipriešinimą. Didžiausias krūvis tenka vaisiaus stuburo kaklo slanksteliams. Per didelis tarpvietės pasipriešinimas gali sukelti stuburo traumą kūdikiui, turėsiančią rimtų pasekmių – rankų ir kojų paralyžius, galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimas, padidėjęs spaudimas kaukolės viduje, atsilikęs fizinis ir psichinis vaiko vystymasis.
Neišnešiotas ir nesubrendęs kūdikis, kuriam trūksta deguonies, yra labai jautrus išorės veiksniams, todėl jo galvytę tarpvietės audiniai gali dar labiau traumuoti.
X Norint sutrumpinti stangų periodą, kad kūdikis išvengtųdeguonies bado, kerpama tarpvietė. Tai padeda mažyliui greičiau gimti ir sumažina tarpvietės audinių spaudimą į galvytę.
Sutrumpinti stangų periodą kartais prireikia ir dėl motinos sveikatos
(kraujospūdžio padidėjimas, akių ligos). Įkirpimas padeda jį sumažinti ir labai sumažina spaudimą kaukolėje, kuris stanginantis padidėja net keletą kartų.
X Kai gimdoma pasitelkus akušerines reples, taip patreikiakirpti tarpvietę. Šiuo atveju prakirpus tarpvietę atsiranda daugiau vietos, kad būtų galima įkišti akušerines reples į makštį ir ištraukti kūdikį.
 
Kaip kirpti?
Kiekvienu atveju tai sprendžiama individualiai. Įkirpti galima vidurinėje linijoje, nuo tarpvietės priekio išeinamosios angos link (vidurinė epiziotomija, arba perineotomija) arba šone (šoninė epiziotomija). Vidurinėje linijoje įkirptą tarpvietę lengviau susiūti, todėl vėliau geriau atsinaujina jos funkcija. Kai tarpvietė žema (mažas atstumas tarp makšties užpakalinės jungties ir išeinamosios angos) ir stambi vaisiaus galva, kad neplyštų tiesiosios žarnos sutraukiamasis raumuo, geriau atlikti šoninę epiziotomiją.
X Naudojant vidurinę epiziotomiją, arba perineotomiją, neprasiskiria raumenys, pjūvis gerai gyja, bet kyla pavojus, kad jis gali nusitęsti iki tiesiosios žarnos, ypač jeigu tarpvietė žema.
X Šoninės epiziotomijos metu makšties ir tarpvietėsaudiniai kerpami įstrižai, todėl pjūvis nenusitęsia iki tiesiosios žarnos.
Visi tarpvietės sluoksniai dažniausiai susiuvami vienu siūlu, tačiau galima kiekvieną sluoksnį siūti ir atskirai. Tuomet audiniai siuvami pasluoksniui: pirmiausia makšties gleivinė, tarpvietės raumenys ir galiausiai – oda. Siūlės turi būti tvirtos. Moteris apsiprausdama gali jausti tik odos siūles, o kitų – ne, nes jos yra makštyje ir po oda.
 
Gyja geriau nei plyšusi
Kirpta tarpvietė sugyja geriau nei suplyšusi: randas būna nedidelis, gerai atsikuria makšties ir tarpvietės stangrumas. Kerpant tarpvietę mažiau nukraujuojama, nei jai suplyšus. Kiekvienas sluoksnis gyja palaipsniui ir ne vienu metu. Greičiausiai užgyja pjūvis makšties gleivinėje, paskui odoje. Ilgiausiai gyja tarpvietės raumenys. Jeigu moteris netinkamai prižiūri pjūvį, siūlė gali išsiskirti ir žaizda supūliuoti. Tuomet pjūvis gyja kelias savaites, o jo vietoje gali likti kietas ir grubus randas.
 
Higiena po gimdymo
 
Gimdyvė iš ligoninės paprastai išrašoma antrą trečią dieną. Jei tarpvietės susiuvimą prižiūrėsite namuose, reikia laikytis gydytojo rekomendacijų.
 

X Net porą mėnesių negalima kilnoti sunkiau, nei sveria kūdikis.
 

X Skausmui malšinti tinkamiausios nuskausminamosios ir uždegimą mažinančios žvakutės, kurios dedamos į išeinamąją angą keletą kartų per dieną.
X Po kiekvieno pasišlapinimo būtina apsiiplauti muilu (tinkamiausias vaikiškas, nes nedirgina) ir sausai nusišluostyti. Ir apsiplaunant, ir šluostant judesius reikia atlikti nuo priekio į užpakalį, kad į susiūtą žaizdą nepatektų infekcija. Apsiplovimams tinka ir vaistažolių nuovirai, pavyzdžiui, ramunėlių. Po higienos procedūrų labai tinka oro procedūros – po 15–20 min. tris keturis kartus per dieną.
X Išorinius lyties organus būtina apiplauti silpnais dezinfekuojamaisiais tirpalais (dažniausiai kalio permanganato) vieną du kartus per dieną. Tai daryti reikia pirmomis paromis po gimdymo. Ligoninėje tuo rūpintis nereikės – jums padės akušerė ar slaugytoja.
X Kas 3–4 val. būtina keisti higieninius paketus, nes po gimdymo tekančios išskyros yra puiki terpė veistis mikroorganizmams.
X Būtina laikytis dietos. Pirmomis dienomis geriauatsisakyti maisto produktų, kurie laisvina arba pučia vidurius (juoda duona, rūgštūs pieno produktai, vaisiai, daržovės). Šiuo periodu kirpimo vietoje dar tik formuojasi kraujo krešulys, kuris saugo siūlę nuo supūliavimo ir raumens išsiskyrimo, todėl bet koks vidurių sutrikimas gali šį krešulį suardyti. Geriau valgyti nedidelėmis porcijomis (baltos duonos, sausainių, košių, makaronų, bulvių košės, kompotų, kisieliaus, neriebios varškės). Tačiau po trečios paros, atvirkščiai – reikia maitintis taip, kad viduriai neužkietėtų. Tam būtina daugiau valgyti rūgščių pieno produktų, augalinio aliejaus, vaisių ir daržovių.
X Į makštį skiriamos žvakutės tuomet, jeigu moteris nėštumo metu sirgo kolpitu ar pienlige. Jos taip pat padeda greičiauužgyti tarpvietei.
X Norint suminkštinti randus, ne anksčiau kaip po mėnesio rekomenduojamos vaistažolių vonelės, pvz., ramunėlių. Galite pasitelkti ir specialius tepalus – "Curiosin" gelį, "Contratubex".
X Būtina išmokti saugiai atsistoti iš lovos. Pirmiausia moteriai rekomenduojama atsigulti ant šono, o paskui palengva atsistoti. Reikia iš anksto nusiteikti, kad sėdėti bus galima tik po 7–14 dienų, tai priklauso nuo įkirpimo ilgio ir gylio.
 
Svarbu! Gyjant pjūviui moteris gali jausti maudimą dar tris keturias savaites, bet jeigu skausmas sustiprėja, o oda aplink tarpvietę parausta, susidaro pūlingų išskyrų – reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 
 
 
 
 
 
 


 


 
Taip pat skaitykite
Dažnai kalbame apie gimdymą ir tapimą mama, kuomet moterį užplūsta beribė emocijų jūra, tačiau daug rečiau susimąstome apie vyro...

Tikriausiai kiekvienai teko išklausyti vyrų abejones dėl „tikrųjų“ gimdymo skausmų bei teiginius, kad moterys...

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai...

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė...

Rašyti komentarą

 
baisu
2010-03-09 20:43:51
geriau jau cezaris...
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
mantvydas