Sveikata > Vaiko sveikata > Ar reikia bijoti narkozės?
 

Ar reikia bijoti narkozės?


2009 04 09 | Autorius: Renata Maslauskienė, Mažylis
 

Ar reikia bijoti narkozės?

"Gydytojas nustatė, kad sūnui padidėjusios tonzilės, ir pasakė, jog būtina operuoti, nes Augustinas nuolat sirgdavo. Operacija nėra sudėtinga, tačiau neramu, kaip vaikas ištvers narkozę", – rašo trimečio Augustino mama Kristina.
 
Nei operacija, nei narkozė niekada nedaroma be reikalo. Pernelyg nerimauti nereikėtų – narkozei naudojamos medžiagos, kurių poveikis minimalus. Tiesa, tarkim, taisant dantuką ja piktnaudžiauti nepatariama – nebent procedūra iš tiesų labai skausminga arba mažylis labai bijo.
 
Mažiausiems – bendrasis nuskausminimas
Paprastai visi mažieji pacientai operuojami taikant bendrąjį nuskausminimą, net ir traukiant rakštį ar atliekant kitą nesudėtingą procedūrą – ne tik todėl, kad nejaustų skausmo, bet ir kad nepatirtų psichologinės traumos bei visą gyvenimą nebijotų baltų chalatų. Tik su vyresniais, 12–13 metų ligoniukais, jau galima susitarti, todėl jiems dažnai taikoma vietinė nejautra, kai vaikas neužmigdomas, o "miega" tik tam tikra jo kūno dalis. Mažiesiems paprastai narkozė daroma taikant dujų inhaliaciją, o ne naudojant didžiausią vaikų siaubą – adatas. Kad ligoniukai prieš operaciją būtų ramesni ir lengviau atsisveikintų su tėveliais, skiriama raminamųjų vaistų, sulašinant juos į nosį, duodant išgerti ar naudojant žvakučių pavidalu. Kada vaikutis po narkozės pabus, vienareikšmiškai atsakyti sunku – tai priklauso ne tik nuo naudotų medikamentų, anestezijos trukmės, bet ir nuo individualių savybių.
 
Ruoškitės operacijai kartu
Jeigu žinia apie operaciją neužklupo netikėtai tarsi perkūnas iš giedro dangaus, jai galima ir netgi reikėtų pasiruošti.
X Sąžiningai atsakykite medikams, ar mažylis visiškai sveikas. Kartais paprasta sloga ar kosuliukas gali sukelti daug bėdų (pavyzdžiui, kvėpavimo takų spazmą ar kt.) operacijos metu ar po jos. Tokias komplikacijas teks ilgai gydyti, o mažyliui reikės daugiau laiko praleisti ligoninėje.
X Prisiminkite ir pasižymėkite užrašuose apie vaiko persirgtas ligas, jei teko patirti – ankstesnes narkozes. Tai padės anesteziologui įvertinti mažylio būklę, tinkamai parinkti anestezijos būdą, medikamentus ir išvengti galimų komplikacijų bei nepageidaujamų reiškinių, pavyzdžiui, pykinimo, vėmimo.
X Stenkitės neperduoti mažyliui savo nerimo. Nors jūsų jaudulys – visiškai natūralus ir suprantamas, tačiau nebūtina juo užkrėsti mažylio. Prieš būsimą operaciją galite prisiminti neseniai vykusią linksmą iškylą ar atostogas prie jūros.
X Nepasakokite vaikui būsimos operacijos smulkmenų. Pakaks bendrais bruožais nusakyti, kas jo laukia. Jeigu mažylis rauda vos išgirdęs žodį "ligoninė" ar "gydytojas", paaiškinkite viską paprasčiau: kad važiuojate gydytojui parodyti rankytę ar kojytę, ją pašildyti lempa, ir tiek. Trimetukai jų laukiančių baisumų dar nesupranta, todėl susigraudina dažniausiai tik tuomet, kai tenka skirtis su mama ar tėčiu.
X Paaiškinkite mažajam ligoniukui, kad negalėsite būti operacinėje. Tačiau patikinkite, kad būsite netoliese.
X Įsiklausykite į medikų nurodymus nevalgyti ir negerti, net jei tai būtų mažytis gurkšnelis vandens. Patikėkite, vaikutis dėl to tikrai nemirs iš troškulio ar alkio. O pažeidus gydytojo nurodytą režimą anestezijos metu galima užspringti maistu ar skrandžio turiniu.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Matas