Vaikai > Vaiko priežiūra > Pratinimas prie puoduko
 

Pratinimas prie puoduko


2009 03 31 | Autorius: Parengė Laura B., Jupiterimages nuotr.
 

Pratinimas prie puoduko

Pratinimas prie naktipuodžio – dar ne universitetinis mokslas. Nors tiek iš tėvų, tiek iš mažųjų pareikalauja išties nemenkų pastangų.

Kada vis dėlto tinkamiausias laikas pažinčiai su naktipuodžiu? Ar verta sunerimti, jei jūsų vaiko bendraamžis jau seniai šiuos subtilius mokslus perkrimtęs, o jūsiškis vis dar džiūgauja darydamas į sauskelnes? Pamėginkime į šiuos ir kitus klausimus atsakyti pasitelkę patikimus faktus.

Kada pradėti?
 
Sauskelnes gaminančių firmų reklaminiuose bukletukuose neretai rašoma, esą pernelyg anksti pradėtas pratinti prie puoduko mažylis patiria tokį stresą, jog... nori nenori peršasi išvada: kuo ilgiau jis nešios sauskelnes, tuo sveikesnė bus jo psichika. Tačiau pamačius, kaip mamos sėkmingai įsigudrina atsisakyti sauskelnių jau apie pirmąjį mažylio gimtadienį, visos „mokslinės išvados“ sprogsta it muilo burbulas. Tad kada gi iš tikrųjų laikas?
 
Pasirodo, vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra. Tinkamiausias amžius pratintis prie puoduko skirtingiems vaikams gali būti nevienodas. Jis svyruoja tarp 18 ir 32 mėnesių. Tačiau pasirengimą pratinimuisi prie puoduko rekomenduojama pradėti maždaug apie 10 mėnesį – tada, kai kūdikis jau visiškai tvirtai sėdi.
 
Kad ir kokio amžiaus vaiką pradėtumėte mokyti gamtinius reikalus atlikinėti į puoduką, viskas pradės eitis sklandžiai ne anksčiau ir ne vėliau – kai jūsų mažylis bus fiziškai ir psichologiškai tam pasirengęs. Iki tol galite nebent sėkmingai „pagauti akimirką“, bet ne daugiau.
 
Dauguma vaikų visiškai atsisako sauskelnių apie 2,5-4 metus.
 
Kiek trunka „mokslai“?
 
Visiškai atpratinti vaiką nuo sauskelnių dienos metu trunka apie 3-12 mėnesių. Kaip matote, laiko intervalas išties platus. Kodėl jis būtent toks? Nes proceso trukmė labai priklauso nuo to, kada būtent pradėsite vaiką mokyti. Jei jis dar bus nepakankamai tam pasirengęs – užtruksite ilgiau, o jei pataikysite koja kojon su mažylio gebėjimais – viskas seksis tarsi savaime.
 
Be abejo, tai, kad anksčiau pradėjus mokytis teks ilgėliau, - dar ne priežastis atsisakyti higienos įgūdžių ugdymo. Jei puodukas jau nuo pirmojo gimtadienio taps neatsiejama dienos rutinos dalimi, labai gali būti, kad sauskelnių prireiks tik tam tikru paros metu, bet ne visada. Tiesiog jūsų vaikas dar kurį laiką nemokės sąmoningai sulaikyti šlapimo ar pasiprašyti, jog jau dabar nori „sisi“, teks pasikliauti savo intuicija ir pagauti mažylio fiziologinius ritmus.
 
Dauguma mažylių po pirmojo gimtadienio šlapinasi 5-8 kartus per dieną, vidutiniškai kas 2 valandas. Tuštinasi 1-2 kartus per dieną, kartais – 3, o kartais visą dieną apsieina be „rimto reikalo“. Bet koks režimas yra normalu, tačiau pastebėta, kad kiekvienas vaikas tai daro savitu ritmu, tad pasistengus pagauti tinkamą akimirką nėra sunku.
 
Neišsigąskite – net 80 proc. vaikų tam tikru metu ima priešintis puoduko reikalams, „atkrinta“ ir vėl daro į sauskelnes. Nebarkite jų, bet ir toliau stenkitės sodinti ant puoduko – tokie „atkritimai“ tėra natūrali pauzė prieš įgūdžių patobulinimą.
 
Pažymių nebus
 
Tėvų pasirengimas pratinti prie puoduko ne mažiau svarbus, nei vaiko gebėjimai.
 
Procesas turėtų būti natūralus – toks pat, kaip kad mokytumėte jį pastatyti kaladėlių bokštą ar valgyti šaukšteliu. Be jokios prievolės ar įkalbinėjimų, be bausmių ir lyginimų su kitais vaikais. Kantrybė, optimizmas ir gera nuotaika – štai pagrindiniai jūsų mokymo instrumentai. Galite į pagalbą pasitelkti daineles, žaidimus, susikurti savus ritualus. Bet jokių neigiamų emocijų, susijusių su puoduko reikalais!
 
Ir neskubėkite pratinimo prie puoduko paversti lenktynėmis. Čia nebus nei pirmų, nei paskutinių. Amžius, nuo kada jūsų vaikas išaugs iš sauskelnių, neturi visiškai nieko bendro su jo fiziniais ir intelektualiniais gebėjimais ateityje.
 
Iki 4 metų net 98 proc. vaikų dienos metu jau sugeba patys susitvarkyti tualete.

 


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
aaavzjt
2014-09-27 23:17:52
Siaubas,nuo 6 men pradejot ir metus mokinotes,nesuprantu kam to reikia. Mes pradejom 17 menesiu ir 19 menesiu jau puikiausiai viska atliekam i puoduka
mama
2009-09-02 12:48:39
Sutinku su pasisakiusios mamytės nuomone. As savo mažylį taip pat pradėjau pratinti labai anksti. Nebuvo nė 6 mėn., bet kai jau ateidavo laikas , pagal ritualą (pavalgius, einant miegoti ar tik išmiegojus) laikydavau virš puoduko ir galim sakyti be apsirikimų padarydavo, o kai tvirtai pradėjo sėdėti sodindavau. Aišku prašytis taip greitai nepradėjo, bet 1,5 m. jau pampersų nereikėjo nei dienai nei nakčiai.
Auksaplaukes mama
2009-04-01 22:44:07
Savo dukrele ant puoduko pradejau sodinti nuo 6 men. Apsvarsciusi tai, kad ateks vesti i darzeli nuo 1,5 metu ir tai, kad mazyle 6 menesiu jau stropiai stengiasi issedeti pati bent minutele, supratau, kad dabar pradejus pratinti prie puoduko, padarius tai ritualu bent jau tustinimosi metu, netik kad ne pralosiu, o gal kaip tik islosiu ir anksciau pradesim tvarkyti gamtinius reikalus :) Ir kaip bebutu keista, bet mazyle jau daugiau nei dvi savaites tustinasi tik i puoduka. Buvo sitaciju kai puoduko nebuvo salia reikiamu momentu, taciau vaikas kele isterijas tol kol buvo nuimtas pampersas ir pasodinta ant puoduko...Todel esu linkusi, kad ivesta rutina mums jau dave rezultata...
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Patricija