Vaikai > Mityba > Žindyti dičkį? Kodėl gi...
 

Žindyti dičkį? Kodėl gi ne?


2009 03 09 | Autorius: R. Maslauskienė, Mažylis
 

Žindyti dičkį? Kodėl gi ne?

 

"Toks didelis, o dar žindo!" – bent kartelį yra girdėjusi dažna bėgiojančio mažylio mamytė. Bet ar verta paisyti aplinkinių nuomonės žinant, kad mamos pienelis yra ne tik maistas, bet ir vaistas.
 
 
Iki kada maitinti
 
Šis klausimas iškyla daugeliui krūtimi maitinančių mamų. Pasaulio sveikatos organizacijos mitybos specialistai rekomenduoja žindyti iki vienerių metų arba bent iki šešių mėnesių, kol mažylis nepradeda ragauti kitokio maisto. Tačiau neginčyjama, kad geriausia žindyti tol, kol vaikas ir mama to nori, net jei pienelio valgytojui jau dveji ar treji metai. Mat mamos pienelis nekainuoja nieko, o duoda iš tiesų labai daug.
 
Nauda mažiesiems:
X Ilgai žindomas vaikas apsaugomas nuo vitaminų A, K trūkumo, gauna optimalų geležies kiekį.
X Žindymas – ne tik būdas pasisotinti, bet ir patenkinti saugumo poreikį. Jausdamas stiprų emocinį ryšį su mama mažylis jaučiasi saugesnis, todėl vėliau jis lengviau socialiai adaptuojasi.
X Ilgai žindytas vaikas rečiau serga peršalimo ligomis, bronchitu ar plaučių uždegimu, diabetu, mažesnis pavojus viduriuoti, rizika susirgti astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, rečiau nutunka ir būna alergiški karvės pienui.
X Žindomo vaiko organizme yra optimalus riebalų ir raumenų santykis, puikiai dera kūno masė bei ūgis.
X Ilgiau maitinant krūtimi rečiau susiformuoja netaisyklingas sąkandis, vėliau ir rečiau atsiranda dantų ėduonies.
X Žindymas teigiamai veikia vaiko kalbos raidą, nes traukiant pieną iš krūties aktyviai dirba veido raumenys. Ilgai žindyti mažieji žymiai rečiau turi kalbos sutrikimo problemų, sugeba geriau atkurti garsų dažnius, tonus.
 
Nauda mamytei:
X Žindžiusi mama rečiau serga krūties ar kiaušidžių vėžiu, sumažėja pavojus susirgti osteoporoze.
X Maitinant krūtimi kūno linijos greičiau atgauna formas nei aktyviai prakaituojant sporto klube, nes pienui gaminti sudeginami nėštumo metu susikaupę riebalai.
 
 
Pienuko spalva: nuo geltonos iki melsvos
Neretai ilgiau nei pusę metų maitinanti vaiką mama yra girdėjusi replikų, esą jos pienas yra tarsi vandenėlis ir visiškai bevertis. Daugelį klaidina pakitusi mamos pienelio spalva ir skystumas. Mat jie keičiasi. Priešpienis yra labai tirštas ir riebus, neretai ryškiai geltonos spalvos. Vėliau pienas skystėja ir pabąla, neretai tapdamas netgi melsvos spalvos.
 
Vis dėlto visų mamyčių pienelio sudėtis yra labai panaši. Jame yra visų būtinų maisto medžiagų mažylio vystymuisi: baltymų, riebalų, fermentų, vitaminų, mikroelementų ir hormonų. Tačiau tuo pačiu ir individuali, nes kiekvienos mamytės organizmas pieno sudėtį pritaiko pagal mažylio amžių ir mamytės mitybos racioną. Taigi vyresnį vaiką maitinančios mamos pienelis nėra tinkamas naujagimiui, nes nepatenkina visų jo poreikių. Tuo tarpu neišnešiotuko mamos pienelis būna riebesnis, jame daugiau baltymo, nes šiam mažyliui, kad jis galėtų greičiau augti, reikia daugiau maistinių medžiagų. Todėl netiesa, kad vyresniems vaikučiams mamos pienelis nėra naudingas – tiesa tik tai, kad vien mamos pienelio nebepakanka, todėl ir įvedamas papildomas maistas. Tyrimais įrodyta, kad antraisiais mažylio gyvenimo metais gaunamo mamos pienelio sudėtis panaši į buvusią prieš metus. Todėl ir toliau pienas išlieka vertingu lengvai įsisavinamų baltymų, riebalų, fermentų, vitaminų, mikroelementų ir hormonų šaltiniu.
 
 
Kaip žindyti grįžus į darbą
 
Jeigu nusprendėte nutraukti maitinimą krūtimi tik todėl, kad ketinate grįžti į darbą, atminkite, kad to daryti nėra būtina. LR Darbo kodekso 278 straipsnio 8 dalyje pažymima, kad "krūtimi maitinančiai moteriai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui maitinti. Moters pageidavimu pertraukas kūdikiui maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui maitinti apmokamos pagal darbuotojos vidutinį darbo užmokestį".
 
 

 

 


 
Taip pat skaitykite
Medikai sutinka, kad mūsų sveikata ir gera savijauta net 50% priklauso nuo gyvenimo stiliaus ir mitybos, tad labai svarbu vaikučiams įdiegti...

Transriebalai kiekvieno sveikatai kelia didelį pavojų, tačiau būtent vaikus, kurių suvokimas apie sveiką gyvenseną dar tik formuojasi,...

Dešrelės, mieliniai ir miltiniai blynai, kotletai su riebiais padažais, bulvytės fri ir bulviniai patiekalai su padažais, batonas su...

Dažnai galime išgirsti nuomonę, kad mokyklų valgyklose vaikai maitinasi gana prastai, o patiekiamas valgis nepakankamai sveikas ir...

Rašyti komentarą

 
Migle
2009-04-19 14:41:04
Mano mazei 2metai ir 4 men bet naktimis dar gauna mamos pienelio kokis 3 kartus ir mes abi labai laimingos.Diena ji zino kad negaus ir niekada nepraso.As uz tai kad abiems butu gerai ir mamai ir vaikuciui, o aplinkiniams cia tikrai neturetu rupeti, nes maitinimas- naturalumas tai vaiko sveikata.Sekmes visoms maitinancioms mamytems.
Sonata
2009-03-24 12:21:47
Žindyti ar ne, tai kiekvienos mamos apsisprendimas. Mano dukrai jau 2 m. 3 mėn., bet ji vis dar mėgaujasi mamos pieneliu. (Nors, pagal vaikų gydytoją, jau seniai turėjau būt nutraukus šį natūrąlųjį maitinimo būdą. :) Tačiau aplinkinių neigiama nuomonė man neįdomi. Aš žinau, jog tai naudinga ne tik man, bet ir mano mažajai Pupai. :) Todėl nesmerkiu nei tų, kurios natūraliai nemaitino, nei tų, kurios maino iki tol, kol vaikas atsisakė pieniuko pats. Tiesiog, klausykite savo širdies, ir pačios pajusite, kas ir kaip geriau Jums ir Jūsų vaikams, o ne berkite kritiką ten, kur ji nereikalinga. :) Sėkmės visoms esamoms ir būsimoms Mamytėms... :)
Erika
2009-03-20 20:53:54
Mamos,argi 3 metai vaiko gyvenime -tai jau labai daug? As savo dukra maitinau iki 1.8m, o sunui dabat 1.3-ir dar maitinu-ir labai tuo didziuojuosi-ir dar maitinsiu. Na ir kas kad kisa rankas po palaidine prie visu kitu-kam nepatinka-tegul neziuri.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Lukas