Nėštumas > Planavimas > Netikras nėštumas
 

Netikras nėštumas


2009 02 04 | Autorius: Parengė Laura Barzdaitienė, Jupiterimages nuotr.
 

 

Nėštumas gali būti labai lauktas ir visai netikėtas. Gali būti sunkus, komplikuotas, gali – lengvas ir sklandus, kaip iš vadovėlio. Tačiau gali būti ir… netikras. Apie jį parašyti paragino vienos mūsų portalo lankytojos papasakota istorija.
 
Biologinis laikrodis – ne tušti pramanai. Nors sulaukusi 25 metų dar nebuvau ištekėjusi, nors su draugu glaudėmės išsinuomotame 1 kambario bute, teturėjau vienintelį troškimą – kuo greičiau pastoti. Deja, draugas apie vaikus kol kas ir galvoti nenorėjo. Melavau jam, kad geriu kontraceptines tabletes, slapta tetroškau kuo greičiau pradėti kūdikį. Žinojau, kad net jei draugas nenorės kurti su manimi šeimos, net jei sužinojęs apie nėštumą paliks, vis tiek būsiu pati laimingiausia pasaulyje.
 
Kai kartą mėnesinės suvėlavo keletą dienų, buvau tikra: pagaliau!
 
Nieko nelaukusi pranešiau draugui džiugią žinią. Jis tuo visai neapsidžiaugė. Supykusi išklojau jam tiesą: norėjau kūdikio, seniai nebegeriu kontraceptikų, o jei jis dar nepasirengęs tapti tėčiu – gali keliauti į visas keturias puses, aš užauginsiu kūdikį, nesvarbu, su jo tėčiu ar be.
 
Draugas taip ir padarė – išėjo. Likau viena. Nors turėjau liūdėti, tą vakarą tik džiaugiausi. Ieškojau internete straipsnių apie nėštumą, susidariau keliems artimiausiems mėnesiams valgiaraštį iš sveikų produktų, užsirašiau keleto jogos studijų telefonus. Rūpinsiuosi savo kūdikiu nuo pirmųjų dienų.
 
Bet kai po 2 dienų prasidėjo mėnesinės, mane ištiko šokas. Paskambinau pasiguosti draugei. Per mano kūkčiojimus ir ašaras ji, aišku, visiškai nesuprato, kodėl aš verkiu. Ėmė guosti dėl to, kad išsiskyriau su draugu, bet kai pradėjau jai aiškinti, jog draugas man visai nerūpi, verkiu dėl to, kad aš nenėščia, ji tik kažką sumurmėjo apie tai, jog man stresas ir aš pati nesuvokiu, ką kalbu.
 
Bičiulė, kuriai pasiguodžiau, netruko atskubėti į pagalbą. Pasikvietusi dar porą draugių atlėkė pas mane, surengė pižamų vakarėlį, visos išdėjo į šuns dienas mano eks draugą. Kitą dieną mano paguodimo programoje bičiulė buvo numačiusi žygį į parduotuves, vėliau susitarė su savo kirpėja, kad ši pasirūpintų mano nauja šukuosena. “nauja galva – naujos mintys”, - konstatavo bičiulė.
 
Taip ir buvo. Gyvenimas tęsėsi. Keletas naujų rūbų, nukirpti ir kita spalva dažyti plaukai, atrodo, numalšino mano liūdesį. Prabėgus 3 savaitėms nuo išsiskyrimo su draugu netgi nuėjau su bičiulėmis į klubą, ten susipažinom su smagia kompanija, nulėkėm pratęsti vakaro pas vieną naują pažįstamą, o ten manęs laukė svaigus vienos nakties nuotykis. Dar prieš mėnesį nebūčiau nė pagalvojusi, kad galėsiu taip lengvabūdiškai pasielgti. Išaušus rytui nebeprisiminiau nė to vaikinuko vardo.
 
Bet tuo staigmenos dar nesibaigė. Dar po 2 savaičių ūmai suvokiau, jog mėnesinės neprasideda. Pamėginau įsiklausyti į savo kūno pojūčius. Krūtinę tempia, maudžia pilvo apačią. Gal PMS? Laukiu dar keletą dienų. Kai vieną rytą netikėtai supykino, mano galvoje vėl sukirbėjo viltis: o gal? Kai mėnesinės neprasidėjo dar savaitę, pagaliau pasidariau nėštumo testą. Neigiamas. Nieko baisaus, juk kartais testai klysta, tiesa? Pykino kone kiekvieną rytą. O vakarais pasimėgaudama kirsdavau silkę ir marinuotus agurkėlius – norėjau jų beprotiškai!
 
Apskaičiavusi, kad mano nėštumui jau turėtų būti 2 mėnesiai, pamaniau, jog pats laikas apsilankyti poliklinikoje. Gydytoja mane apžiūrėjo, iš jos veido supratau, kad kažkas netaip. Nusivedė į kitą kabinetą, patikrino ultragarsu. Nėštumo – nė ženklo. O aš išgirdau mįslingą diagnozę “pseudocyesis” bei gavau siuntimą apsilankyti pas psichoterapeutą…
 
Netikras nėštumas (pseudonėštumas arba, medicininiais terminais, pseudocyesis) – gana retas sutrikimas, tačiau vis dėlto rimta emocinė ir psichologinė problema. Tai būklė, kurios metu nenėščia moteris ima jausti nėštumo požymius (pavyzdžiui, padidėja pilvas, auga svoris, kamuoja rytinis pykinimas, dingsta mėnesinės). Paprastai tokia būklė apninka dėl emocinių priežasčių.
 
Netikro nėštumo priežastys
 
Nepaisant to, kad netikrą, įsikalbėtą nėštumą mokslininkai dar tik pradeda studijuoti, jau yra aišku, kad šį sutrikimą lemia psichologiniai ir emociniai faktoriai.
 
Pasak psichologų, dažniausiai moterys, patiriančios netikrąjį nėštumą, iš tikrųjų labai trokšta pastoti. Tokie požymiai neretai atsiranda kai pastoja artima moters draugė ar giminaitė.
 
Mokslininkai netikrą nėštumą sieja su hipofizės (smegenų centru, kuris nėštumo metu atsako už hormonų išsiskyrimą) veikla ir hormonų lygio sutrikimu. Tokį hormoninį disbalansą dažniausiai sukelia stresas, padidėjęs nerimas, kurie savo ruožtu sukelia emocinius ir psichologinius sąmonės sutrikimus. Taigi galų gale moteris pati ima tikėti, kad ji laukiasi.
 
Netikro nėštumo požymiai
 
Moterys, patyrusios netikrą nėštumą, tvirtina, jog joms pasireiškia tikrų tikriausi nėštumo simptomai: dingsta mėnesinės, atsiranda toksikozė, nenumaldomai norisi tam tikrų maisto produktų, padidėja pilvas ir krūtinė. O svarbiausia – labai aiškus vidinis įsitikinimas, kad įsčiose užsimezgė nauja gyvybė. Nors netikro nėštumo atveju joks nėštumo testas neparodys dviejų juostelių, neretai net ir pamačiusios neigiamą atsakymą moterys tebetiki, jog jos laukiasi.
 
Rizikos grupė
 
Kokioms moterims kyla didžiausia grėsmė patirti įsikalbėtą nėštumą?
  • Visų pirmą – 30-40 metų moterims, ne vienerius metus nesėkmingai bandančioms pastoti.
  • Taip pat nestabilios psichikos, pernelyg emocionalioms vaikų ir nėštumo atžvilgiu moterims.
  • Moterims, anksčiau patyrusioms persileidimą arba pagimdžiusioms negyvą kūdikį.
 
Praregėti, jog nėštumas netikras, ir atsikratyti jo simptomų paprastai padeda psichologo konsultacija.

 


Gairės:  Gal PMS
 
Taip pat skaitykite
Vaikutį planuojančios poros neretai susiduria su skaudžia realybe - retam pavyksta pastoti taip greitai, kaip norėtųsi. Medikai ramina, kad...

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai,...

Poros, kurios jau praėjo sėkmingą pagalbinio apvaisinimo kelią, galės raštišku sprendimu leisti „įsivaikinti“...

Valstybė jau yra pasiruošusi sudaryti sąlygas teikti svarbiausias pagalbinio apvaisinimo paslaugas vaikų susilaukti norinčioms, bet...

Rašyti komentarą

 
SSS
2017-01-26 18:24:47
Sveikos mamytes ir busimos mamytes norėjau paklausti ar imanoma pastoti per ovuliacijos paskutiniaja diena ? Ir po kiek laiko maždaug pasirodo pirmi simptomai neštumo ?
birute
2011-05-22 20:38:03
sveikos merginos,as paskaiciau straipsni liaudiski patarimai kaip pastoti ir ten raso kad labai gerai gerti salaviju arbata... as pati negalejau pastot 4m.ir suprantu koks yra stresas kaip lauki ir nieko nesigauna,pagalvojau gerai pabandysiu pagert salaviju arbatos ir kaip stebuklas veluoja menesimes galvoju nesamone,laukiu kitu nera taip pat... sukasi tos pacios mintys bet netikiu,pasidarau testa o jis ka teigemas,vadinasi laukiosi ;) tai nezinau ar cia toks sutapimas ar tikrai salaviju arbata tokia stebuklinga ;) pabandykite gal ir jums pades isspresti sita problema,sekmes;)
rima
2011-03-14 21:29:19
nesamone viskas
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (252)
Alanas