Sveikata > Vaiko sveikata > Dėmesio! Karantinas!
 

Dėmesio! Karantinas!


2009 02 20 | Autorius: R. Maslauskienė, Mažylis
 

Dar mūsų mamos prisimena, kaip ligų sezono metu atvedusios į darželį mažylį rasdavo ant durų lapelį su užrašu "karantinas". Ką jis reiškia? Ar tai, kad vaikas negali lankyti darželio?
 
Tuomet klausimų tarsi nekildavo – mama nesunkiai gaudavo nedarbingumo pažymėjimą ir iki karantino pabaigos su mažuoju būdavo namie.
 
Ligos protrūkis nėra karantinas
Dabar medikai tvirtina, kad šis terminas darželiuose nebevartojamas. Mat tikrasis karantinas skelbiamas tuomet, kai sergama išskirtinai pavojingomis ir sunkiomis ligomis, pavyzdžiui, paukščių gripu, o į tą teritoriją, kurioje yra tų ligų protrūkis, negalima atvykti, kaip, beje, ir išvykti iš jos. Todėl darželiuose, keletui vaikų pradėjus sirgti infekcinėmis ligomis, turėtų būti skelbiamas ne karantinas, o tam tikros ligos protrūkis.
Į klausimą, ar vesti jam esant mažylį į darželį, gali atsakyti tik patys tėvai – visi sveiki vaikai į darželį priimami, o nedarbingumo pažymėjimo dėl to tėvai tikrai negaus, nebent būtų paskelbtas tikrasis karantinas.
 
Ar gausime ligą "dovanų"?
Tai priklauso nuo to, ar mažylis lankė darželio grupę iki ligos protrūkio paskelbimo ir kokiu būdu plinta liga. Dažniausiai ligos plinta oro lašeliniu būdu (įkvepiant ligos sukėlėjų), kontaktiniu būdu (liečiant odą), per virškinamąjį traktą (per mikrobais užterštą maistą, nešvarias rankas). Mažiesiems susirgti užtenka ir menkesnės ligos sukėlėjo dozės nei suaugusiam žmogui, jie gali užsikrėsti su ligos nešiotoju pabendravę vos kelias minutes.
Beje, infekcinės ligos turi slaptąjį periodą – inkubacinį laikotarpį, kai infekcija jau patekusi į organizmą, bet ligos simptomai dar neišryškėję. Tuo metu būsimi ligoniukai užkrečia kitus. Kai kurioms ligoms, pavyzdžiui, rotavirusinėms ir kitomis žarnyno infekcijoms, būdingas užkrato nešiojimas ir išskyrimas į aplinką net ir pasveikus.
X Jei mažylis iki ligos protrūkio paskelbimo lankė darželį, greičiausiai ligos išvengti nepavyks, ypač jeigu ši plinta oro lašeliniu būdu. Pavyzdžiui, vėjaraupiai mažylį gali pasiekti net ir esant kitose, netoli esančiose patalpose. Todėl sprendimas nebevesti vaiko į kolektyvą greičiau nieko nebepakeis, nebent liga plinta kontaktiniu būdu arba per virškinamąjį traktą, o užkrato nešiotojas susirgo ne darželyje.
X Jei vaikas iki ligos protrūkio paskelbimo nelankė darželio, galite tikėtis, kad ligos pavyks išvengti. Todėl esant galimybei vaikučio į kolektyvą geriau nevesti. Tai ypač svarbu, jeigu mažylis dažnai serga, namie yra ligonis, kūdikėlis ar nėščia moteris. Anksčiau populiarus buvęs teiginys, kad kuo mažesnis persirgs, tuo lengvesnė bus ligos forma, nėra taisyklė.
X Jei vaiką paskiepijote mokama vakcina (nuo rotaviruso, vėjaraupių, hepatito A, meningokokinės infekcijos), tikimybė neužsikrėsti yra 90–98 proc. Retais atvejais dėl organizmo savybių po skiepo susidaro nevisavertis imunitetas, ir darželinukas šia liga vis tiek suserga.
 
Nesigėdykite saugoti savo vaiko
Infekcinės ligos yra užkrečiamos, todėl mažylio į kolektyvą leisti nederėtų. Pagal higienos normą (HN 75:2008 "Ikimokyklinio ugdymo įstaigos, higienos normos ir taisyklės") grupės auklėtoja kiekvieną rytą turi pasidomėti vaiko sveikata ir švara, o mažyliui sunegalavus jis, kol atvyks tėvai, turi būti atskirtas nuo kitų vaikų. Taigi ligoniukui darželyje ne vieta, nes tai ugdymo, o ne sveikatos priežiūros įstaiga. Tad norėdami apsaugoti savo vaiką:
X Tėvų susirinkime susitarkite, kad ligoniukai į darželį nebus vedami, ir susitarimo laikykitės.
X Nebijokite pasakyti auklėtojai, kad jums atrodo, jog vaiko darželio draugas serga. Jūs turite teisę reikalauti, kad toks vaikas būtų atskirtas nuo grupės.
X Auklėtoja turėtų nuvesti jį pas darželio medicinos darbuotoją (tačiau kai kuriuose darželiuose jų nėra – tada reikėtų kreiptis į įstaigos vadovą), kuri patvirtina ligos faktą. Tuomet iškviečiami tėvai.
X Galite auklėtojos reikalauti, jog po ligos atvedę vaiką į darželį tėvai pristatytų pažymą, kad jis sveikas. Pažymos apie vaiko sveikatą taip pat galite paprašyti ir tuomet, kai jums atrodo, kad grupės draugas serga.


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
AIDA
2009-12-02 11:24:10
ka jus cia per nesmones rasot pyzdos jus ir debiles
Asta
2009-05-14 21:09:56
visiskai sutinku su ta prasoma pazyma, nes tikrai dauguma tevu veda sergancius vaikus
Eva
2009-02-21 14:33:41
Paskutinio sakinio nesupratau. Reiškia jei viena mama išgirdo mano vaiką nusikostint, jai pasirodė, kad tai - jau liga, ji gali pareikalauti, kad aš auklėtojai pažymą apie vaiko sveikatą pristatyčiau??? Nieko sau. Tai čia taip kas antrą dieną galima visus tėvus per poliklinikas pavaikyt. Kad pažymos paprašytų auklėtoja - suprasčiau.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Lukas