Vaikai > Vaiko psichologija > Piešiame kalėdinę eglutę
 

Piešiame kalėdinę eglutę


2008 12 22 | Šaltinis: Mama.lt
 

Artėjant Kalėdoms vaikai kupini džiaugsmo kimba į įvairiausius darbelius. Vienas iš maloniausiųjų – piešti kalėdinę eglutę: ir nesunku, ir spalvinga, ir šiaip smagu – juk tai reiškia, kad šventės čia pat!

 
O psichologai primena, kad pagal tai, kaip vaikas piešia šventinę žaliaskarę, tėvai gali spręsti apie savo atžalos charakterio savybes, kurios galbūt dar tik vystosi. Eglutės piešinys papasakos ir apie tai, ar vaikui sunku bendrauti su artimaisiais, draugais, jį supančiu pasauliu.
 
Tai psichologų praktikoje gana paplitęs testas, kurio idėją pasiūlė pats Karlas Jungas.
 
Taigi paraginkite vaiką nupiešti kalėdinę eglutę ir... atidžiai įsižiūrėkite, kokia ji?
 
 
 
Viso piešinėlio aukštis
 
Apatinis lapo ketvirtis – piešinio apimties norma keturmečiui. Jei vaikas vyresnis – toks piešinio aukštis rodo jo kuklumą ir pernelyg išvešėjusią priklausomybę nuo aplinkinių. Gali būti, kad tėvai pernelyg linkę globoti ir saugoti savo atžalą.
 
Maždaug pusė lapo – norma 5-7 metų vaikui, jo savikontrolės jausmas vystosi teisinga linkme, jis puikiai prisitaiko prie aplinkos.
 
Du trečdaliai lapo liudija, kad vaikas labai trokšta įsitvirtinti. Jis nori būti pastebėtas, išsiskirti iš aplinkos, tačiau jei nesuteiksite progos pasireikšti šiems jo troškimams – gali tapti nesavarankišku svajotoju.
 
 
 
Kamienas
 
Tiesios kamieno linijos – jau dabar ima reikštis vaiko vikrumas ir išradingumas, ateityje šios savybės taps dar ryškesnės. Deja, ilgainiui jos gali virsti avantiūrizmu, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
 
Kreivos kamieno linijos – susikaustymas, vaikas baugštus, stengiasi išvengti kliūčių. Dabar tikriausiai kitos mamos jums net pavydi, kad mažylis toks paklusnus, tačiau jei ir toliau savo auklėjimo metodikoje nieko nekeisite, jūsų atžala išaugs į amžinąjį mamytės sūnelį ar mamytės dukrelę.
 
Kamienas nupieštas stipriai spaudžiant pieštuką ar flomasterį – labai ryžtingas ir aktyvus vaikas. Puikios savybės, bet joms plėtoti tinkama linkme teks skirti daugybę dėmesio.
 
Kamienas nupieštas plonomis, neryškiomis linijomis (palyginus su vainiku) – vaikas jautrus, patiklus. Todėl arba atidžiau stebėkite, su kuo jis bendrauja, arba ruoškitės tam, kad jūsų atžala greitai pasiduos kokio nors „lyderio“ įtakai. Kokio amžiaus ar lyties bus šis lyderis ir kokių ketinimų turės – kol kas niekas nežino. Šiuo metu didžiausia rizika, kad jūsų autoritetą gali išstumti auklė ar padauža berniūkštis iš gretimo kiemo.
 
Kamienas, nupieštas vienu brūkšniu – vaikas linkęs į uždarumą, neretai užsisklendžia savo vidiniame pasaulyje. Jis vis kažko liūdi, jam kažko stinga, tačiau ir pats negali suvokti, kas jo pasaulėlyje ne taip. Jei laiku neatsiliepsite į šį jo neįsisąmonintą pagalbos šauksmą, gali būti, kad ateity jis taps nešiame pasaulyje gyvenančiu kompiuterio maniaku, o gal kokios radikalios jaunimo grupuotės nariu?
 
Eglutės šakos nesujungtos su kamienu – vaikas nenori paklusti suaugusiųjų pasaulio taisyklėms, stengiasi nuo jų pabėgti į savo svajones ir žaidimus. Jam aiškiai trūksta ryšio su jumis.
 
Eglutės šakos sujungtos su kamienu – vaiko intelektas puikus, mažylio vystymasis atitinka normą. Daugiau sunku ką nors bepasakyti: tiesiog viskas taip, kaip ir turėtų būti.
 
Kamienas apačioje sustorėja – vaikas saugiai jaučiasi tik siaurame šeimos ratelyje. Pasidomėkite, kaip klostosi jo santykiai su bendraamžiais.
 
Lygus kamienas – vaikas sveikai linkęs į savarankiškumą. Tai ir vėl tas atvejis, kai tėvai gali su palengvėjimu atsikvėpti. Nebent... vaikas kamieną nupiešė daugybe linijų – tai jau perteklius, galintis reikšti padidėjusią agresiją.
 
Kamienas į apačią susiaurėja – vaikas slepia pyktį, galbūt jį kartkartėmis užvaldo agresijos protrūkiai. Tėvams metas sunerimti – padidėjęs vaiko nervingumas.
 
 
 
Vainikas ir šakos
 
Eglutė tarsi užapvalinta – padidėjęs emocionalumas, ateity galintis išaugti į egzaltaciją, vyrauja moteriškasis pradas. Jei taip piešia berniukas – ne pro šalį būtų sustiprinti ir jo vyriškąjį pradą, pavyzdžiui, leisti pasimokyti Rytų kovos menų ar jam patinkančio sporto.
 
Šakos styro į skirtingas puses, nupieštos skirtingomis kryptimis – vaikas aktyviai ieško kontaktų, kurių padedamas galėtų geriau įsitvirtinti savame rate. Tai nėra blogai, bet gali reikšti ir tai, kad jis pernelyg priklausomas nuo kitų nuomonės, nepajėgus laikytis savų įsitikinimų, atkakliai siekti savo paties užsibrėžto tikslo.
 
Šakos beveik prigludę prie kamieno – arba auginate bailiuką, arba tinginuką, kuris siekdamas tikslo nė neketina stengtis.
 
Eglutės spygliai nupiešti tankiais griežtais štrichais – gal kol kas dar ir nepastebėjote, bet jo širdelėje jau yra susikaupusios agresijos, tad būkite atidi ir pasistenkite, kad vaikas turėtų progos ją išlieti nepavojinga forma, pavyzdžiui, per judriuosius žaidimus.
 
Skirtingų eglutės šakų galai sukimba, tarsi saugodami kamieną nuo išorinio pasaulio – vaikas saugo savo vidinį pasaulį į pagalbą pasitelkdamas vaidybą ir apsimetinėjimą. Tokia kovos forma už savo vietą po saule savaime nėra bloga, tačiau tikrai nepadeda puoselėti pasitikėjimu ir atvirumu grįstų šeimyninių santykių.
 
Šakos dešinėje ir kairėje pusėje išdėliotos vienodame aukštyje, tarsi suporuotos – norma vaikams iki 8 metų. Tai reiškia tikėjimą, kad suaugusieji apsaugos ir visada atskubės į pagalbą.
 
Netvarkingos šakos – vaikas intuityviai jaučia, kad yra besąlygiškai mylimas ir garbinamas, ir jau spėjo išmokti pasinaudoti tuo savo interesams.
 
Šakos tankiai, beveik visiškai užštrichuotos spygliukais – ne itin geras požymis. Vaikas jaučia įtampą, veikiausiai ko nors bijo. Pamėginkite atsargiai išsiaiškinti jį kamuojančio nerimo ir baimių priežastis.
 
Vidutiniškai tankūs štrichai-spygliukai: vaikas jau pradėjo mokytis, kaip lengviau išsisukti iš jam nemalonios padėties.
 
Nenupiešti spygliai. 4 metų vaikui tai norma. Bet juo vaikas vyresnis, juo labiau nerimauti verčia spygliukų nebuvimas. Tiesa, neatmetama galimybė, kad jūs auginate menininką abstrakcionistą ar talentingą matematiką, piešiniuose žongliruojantį geometrinėmis formomis. Tačiau gali būti ir taip, kad jūsų vaikui stinga savisaugos instinkto.
 
 
 
Spalvos
 
Pasak psichologų, piešinio spalvos atspindi vaiko emocijas, jo vidinius išgyvenimus.
 
Jei visas piešinys nupieštas vienos spalvos pieštuku arba vaikas rinkosi tik tamsias spalvas – vertėtų sunerimti. Geriausiu atveju piešimo metu jo nuotaika buvo bloga, o blogiausiu – jo intelekto lygis žemesnis už vidutinį.
 
Daiktai piešinyje pavaizduoti natūraliomis spalvomis, kokie jie yra iš tikrųjų – jūsų vaikas adekvačiai suvokia savo aplinką, jo abstraktusis ir loginis mąstymas vystosi vienodai.
 
Piešdamas vaikas pavaizdavo daiktus nestandartinėmis spalvomis – veikiausiai jo mąstymas taip pat nestandartinis, laki fantazija, aukštas intelektas.
 
Eglutė gausiai išpuošta įvairių formų ir spalvų žaisliukais – išvystytas vaiko estetikos pojūtis, mažylis kūrybingas, optimistas, galbūt linkęs būti garbėtroška.
 
 
Šio straipsnio fotogalerijoje išvysite Mama.lt vaikučių pieštas eglutes. Dėkojame jiems visiems, o dviems iš jų dovanojame dvi knygas "Lietuvos gamta".

 


 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (277)
Karmena