Sveikata > Vaiko sveikata > Aromaterapija patiems...
 

Aromaterapija patiems mažiausiesiems


2008 11 17 | Šaltinis: Prelest.com,
 

 

Aromaterapija kaip gydomoji ir profilaktinė priemonė vis labiau populiarėja. Nieko nuostabaus: eterinių aliejų kvapai gali pakelti nuotaiką, pašalinti sudirgimą, nuraminti ir gydyti kai kurias ligas. Ne tik suaugusiesiems, bet ir kūdikiams
 
Mažylių uoslė puikiai išvystyta, jie gali užuosti net tuos kvapus, kurių neskiria suaugusieji. Kalifornijos universiteto psichologas M.Rassel nustatė, kad net ir visai maži kūdikiai iš kvapo lengvai atpažįsta savo mamą.
 
Kaip nustatyti, koks aromatas mieliausias kūdikiui, jei šis dar nemoka kalbėti? Be abejo, lengviausiai tai padarys pats artimiausias žmogus – mama. Tik nepamirškite, kad aromaterapijoje svarbiausia – laikytis principo „nepakenk“!
 
Iš didelio eterinių aliejų asortimento kūdikiams tinka tik nedaugelis. Todėl rinkitės atsargiai. Naujagimiams saugiais laikomi ramunėlių (Antehemis nobilis, Matricaria recutita), levandų (Lavandula angustifolia), paprastosios kraujažolės (Achillea millefolium) bei paprastojo krapo (Anethum graveolens L.) eteriniai aliejai.
 
Kai kūdikis sulaukia 2-6 mėnesių, prie šio sąrašo galima pridėti dar ir eukalipto (Eucaliptus fruticetorum), mandarinų (Citrus reticulate var. Mandarin), neroli (Citrus aurantium) aliejus.
 
Nuo 6 mėnesių galima naudoti ir kalendulos (Calendula officinalis), Australijos arbatmedžio (Melaleuca alternifolia), greipfruto (Citrus paradisi) ir anyžių (Pimpinella anisum) eterinį aliejų.
 
Augant vaikui palengva plečiasi ir „leidžiamų“ eterinių aliejų sąrašas. Atkreipkite dėmesį į botaninius augalų pavadinimus – jie būtinai turi būti nurodyti ant etiketės. Mat kai kurie eteriniai aliejai gali būti pagaminti iš kitų rūšių augalų. Pavyzdžiui, egzistuoja gana daug skirtingų ramunėlių, levandų, eukaliptų eterinių aliejų. Jie skiriasi ne tik kvapu, bet ir vartojimo spektru. O nuo to priklauso, ar saugiai naudosite šiuos aliejus savo kūdikiui.
 
Daugybė mamų mano, kad jei jos nėštumo metu naudojosi eteriniais aliejais, tai jų kūdikiai jau bus pripratę prie aromatų. Veikiausiai tai tiesa. Natūralūs aromatai nesukelia priklausomybės, nors jei kalbėsime apie pripratimą prie jų teikiamos naudos ir malonumo, tokia priklausomybė – tik į naudą.
 
Aromaterapija nėštumo metu – tai seansas ir mamai, ir kūdikiui. Pavyzdžiui, levandos aliejaus aromatas, kurį rekomenduojama naudoti nėštumo pabaigoje ir gimdymo metu, greitai tampa kūdikiui įprastu, pažįstamu, savu. Ir nenuostabu, kad minkštas, gaivus levandos kvapas, prie kurio jau spėta priprasti, puikiai kūdikį nuramins, pašalins emocinius ir nervinius sudirgimus.
 
 
Kas geriau?
 
Kiekvienas eterinių aliejų naudojimo būdas savaip geras ir malonus. Pačiu švelniausiu ir efektyviausiu laikomas patalpų aromatizavimas (geriausia – uždegus aromatinę lempą). Tačiau jei matote, kad mažyliui labai patinka aromatinė vonia, po kurios jis atsipalaiduoja, nurimsta ir geriau miega – kodėl gi neįsiklausius į jo pageidavimus? Svarbiausia – kad tarp jūsų ir kūdikio būtų kuo glaudesnis kontaktas ir tarpusavio supratimas. Beje, įdomus faktas: medžiagų, į žmogaus organizmą patenkančių per kvėpavimo takus, poveikis pasireiškia 20 kartų greičiau ir stipriau, nei pavartotų iš vidaus, kaip antpilas ar nuoviras.
 
Dauguma naujagimių labai gerai reaguoja į švelnius mamos prisilietimus, todėl minkštas masažas su gydomaisiais aromatais jiems taip pat labai tinka. Toks masažas taps puikia profilaktika nuo daugybės negalavimų.
 
 
Svarbu viską atlikti taisyklingai
 
Prieš pradedant taikyti aromaterapiją kūdikiui, svarbu žinoti keletą taisyklių.
 
 • Gryno eterinio aliejaus niekada negalima tepti tiesiai ant odos, jį būtina sumaišyti su neeterinio aliejaus pagrindu, santykiu 1:30, pavyzdžiui, 30 lašų saldžiųjų migdolų arba jojobos aliejaus (pastarieji geriausiai tinka kūdikiams) ir 1 lašas jūsų pasirinkto eterinio aliejaus. Nerekomenduojama kūdikių odelės tepti mineraliniais arba maisto ruošimui skirtais aliejais.
 
 • Jei eterinio aliejaus instrukcijoje nurodytas kitoks santykis su pagrindu, visada laikykitės minimalios dozės.
 
 • Saugokite, kad aliejaus nepatektų į akis bei ant kūdikio gleivinės – burnos, genitalijų.
 
 • Vienas aromaterapijos seansas turėtų trukti 15-30 min., ne ilgiau.
 
 • Jei neturite aromatinės lempos, tiks ir paprastas puodelis: įpilkite į jį verdančio vandens, pasemkite iš jo 1 šaukštelį vandens, sumaišykite su 1 lašu eterinio aliejaus ir tik nedidelę dalį šio mišinio supilkite atgal į puodelį. Indą su vandeniu ir aliejumi pastatykite ant žemo stalelio ar grindų, tik pasirūpinkite, kad kūdikis ar kiti vaikai jo nepasiektų.
 
 • Jei norite paruošti šiltą vonelę, prieš įlašindama į ją eterinio aliejaus sumaišykite 3 jo lašus su specialiu emulgatoriumi, o tada ištirpinkite 100 ml vandens. Į kūdikio vonelę (50 l vandens) užteks 2 arbatinių šaukštelių tirpalo. Emulgatorių gali atstoti medus, jūros druska, jogurtas ar pienas (3 lašai aliejaus, 1 šaukštas pieno ir 100 ml vandens).
 
 • Kad sukurtumėte būtiną aromato koncentraciją patalpoje, skaičiuokite taip: 1 lašas eterinio aliejaus atitinka 23-24 mg aromatinės medžiagos. Kad kambario oras įgytų gydomąjį poveikį, reikia 1 mg aromatinės medžiagos 1 kubiniam metrui oro suaugusiesiems ir 0,3-0,5 mg vienam kvadratiniam metrui vaikams (priklausomai nuo amžiaus: 0,3 mg – kūdikiams, 0,5 – mokyklinio amžiaus vaikams).
 
 
Ligos ir jų gydymas
 
 • Ūmių kvėpavimo takų ligų bei gripo gydymui ir profilaktikai rekomenduojamas aromaterapijos kursas su levandų arba eukalipto aliejais – 12-14 seansų.
 
 • Ramunėlių ir levandų aliejai pagerins kūdikio miegą.
 
 • Saldžiojo migdolo ir jojobos aliejai, sumaišyti lygiomis dalimis, puikiai drėkina ir maitina sausą odelę.
 
 • Ramunėlių ir levandų aliejai padeda įveikti iššutimus ir bėrimus. Sumaišykite juos lygiomis proporcijomis, o tada 1 lašą mišinio ištirpinkite 0,5 l šilto virinto vandens. Nepamirškite emulgatoriaus. Nupraususi vaiką įtrinkite jo odelę frotiniu rankšluosčiu, suvilgiusi jį vandeniniame aliejų tirpale, o tada sausai nušluostykite.
 
 • Pilvuko diskomfortą nuramins švelnus masažas su tokiu mišiniu: 1 lašas krapų aliejaus sumaišomas su 30 ml saldžiųjų migdolų aliejaus. Paguldykite mažylį ant nugaros, išsitepkite delnus aliejumi ir sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę pamasažuokite pilvuką.
 

 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Darija