Nėštumas > Gimdymas > Kai gimdymo metu ištinka...
 

Kai gimdymo metu ištinka trauma


2008 11 03 | Autorius: Jolanta Kristanaitytė, "Mažylis"
 

Naujagimio atėjimą į šį pasaulį gali apkartinti traumos. Vienos jų būna nesunkios ir lengvai išgydomos, o kitos palieka žymių visam gyvenimui. Galime tik paguosti, kad sunkios gimdymo traumos dabar itin retos.  
 
 
Galvos smegenų traumos
 
Šios itin pavojingos traumos dažniausiai įvyksta dėl vaisiaus dydžio ir motinos kaulinio dubens neatitikimo, užsitęsusio gimdymo, ilgo bevandenio laikotarpio ir prisimetusios infekcijos, greito gimdymo arba tuomet, kai dėl komplikacijų gimdymas pabaigiamas instrumentais (replėmis, vakuumine ekstrakcija). Galvos smegenų trauma nustatoma įvertinus gimdymo eigą, naujagimio būklę (vertinama sąmonės būklė, raumenų įtempimas, akių obuolių padėtis). Gali būti atliekamas galvos smegenų ultragarsinis, rentgenologinis tyrimas, esant reikalui kompiuterinė ir magnetinio rezonanso tomografija, elektroencefalografija.
 
X Kaip pasireiškia? Galvos smegenų traumos skirstomos į lengvas, vidutinio sunkumo ir sunkias – nuo to ir priklauso naujagimio būklė. Kūdikis dėl sutrikusios sąmonės nereaguoja į dirgiklius, dejuoja, krūpčioja, dažnai būna traukuliai, nežinda pieno arba springsta, sutrinka kvėpavimo ritmas (ilgos pauzės tarp įkvėpimų). Dėl deguonies trūkumo oda būna melsvo atspalvio. Naujagimis atpylinėja maistą, seilėjasi, vemia. Jo rankų ir kojų raumenų tonusas būna nevienodas, todėl galūnių padėtis skirtinga (nevienodai sulenktos rankos ir kojos). Žvilgsnis gali būti nukreiptas į vieną tašką (fiksuotas) arba nuolat judėti akių obuoliai ("plaukiojantys" akių judesiai).
 
Sunkiausia naujagimio būklė būna pirmas 12 valandų, po sunkios traumos mažylis tuomet būna ištiktas komos. Tinkamai gydant po 72 val. būklė pradeda gerėti, tačiau tai nereiškia, kad naujagimis visiškai pasveiks. Po 7–10 parų gali vėl prasidėti traukuliai, pablogėti sąmonės būklė.
 
X Ką daryti? Po traumos svarbu užtikrinti naujagimio gyvybinių funkcijų veiklą, todėl jis gydomas intensyviosios terapijos skyriuje. Jei reikia, atliekamas dirbtinis plaučių ventiliavimas, skiriama traukulius slopinančių, arterinį kraujo spaudimą ir kraujotaką reguliuojančių, galvos smegenų paburkimą mažinančių vaistų. Kartais smegenų kraujosrūvos pašalinamos operuojant. Jei dėl traumos sutrinka smegenų skysčio (likvoro) cirkuliacija ir padidėja spaudimas kaukolės ertmėje, atliekamos likvoro nutekėjimą pagerinančios operacijos. Baigus medikamentinį gydymą pradedama gydomoji mankšta, skiriami įvairūs nervų ir raumenų funkciją gerinantys pratimai.
 
X Prognozė. Gydymas trunka ilgai – keletą mėnesių, o kartais metų. Sunkių ir apysunkių gimdymo traumų prognozė bloga, neretai lieka sunkių nervų sistemos sutrikimų: gali būti besikartojančių traukulių epizodų (epilepsija), rankų ar kojų paralyžius ar susilpnėjusi jų funkcija, veido raumenų pažeidimų (asimetriškas veidas), psichinės raidos atsilikimas ir kt. Po lengvų traumų yra tikimybė, kad liekamųjų reiškinių nebus.
 
 
Nugaros smegenų traumos
 
Jos įvyksta gimdymo takuose įstrigus kūdikio pečiams arba galvutei, kai vaisius gimsta sėdmenimis į priekį. Smarkiai naujagimį traukiant, stuburui tenka didžiausias krūvis, daugiausiai tenka kaklinei stuburo smegenų daliai, todėl gali būti pažeistas ir smegenų kamienas.
 
X Kaip pasireiškia? Nugaros smegenų pažeidimas išryškėja tuojau po gimimo, simptomai gali stiprėti dėl smegenų audinio potrauminio paburkimo. Smegenų paburkimui mažėjant funkcija kartais gali visiškai ar iš dalies atsikurti (jei nėra nutrauktos nervinės skaidulos).
Traumos požymiai susiję su tuo, kokiame aukštyje yra pažeistos nugaros smegenys. Lengvais atvejais pakinta sausgysliniai refleksai ir raumenų tonusas: didesnis būna žemiau pažeistos vietos, nedidelis – pažeidimo vietoje. Sutrinka jutimas – kūdikis nereaguoja į prisilietimą prie atskirų kūno vietų. Jei pažeidimas sunkesnis ir pažeista kaklinė stuburo dalis, pasunkėja kvėpavimas, sutrinka diafragmos judesiai, naujagimis kvėpuoja trūkčiodamas, gali būti pamėlęs. Pažeidus juosmens ir kryžkaulio sritį, naujagimiui greičiausiai bus vangus kojų paralyžius, sutrikusi dubens organų funkcija.
 
X Ką daryti? Kai pažeista kaklo sritis, ant jo uždedama speciali apykaklė. Nugaros smegenų trauma gydoma skausmą malšinančiais, smegenų paburkimą mažinančiais, kraujavimą stabdančiais vaistais. Jei reikia, mažyliui taikoma kvėpuojamoji terapija. Po 2–3 savaičių, baigus medikamentinį gydymą, skiriama gydomoji mankštą, raumenų įtempimą (tonusą) reguliuojantys pratimai, masažo seansai.
 
X Prognozė. Kartais po traumos gali likti liekamųjų reiškinių: raumenų paralyžius, sutrikęs šlapinimasis ir tuštinimasis, gali neatsikurti jutimai. Dėl pažeistų kaklo nugaros smegenų segmentų gali likti visų galūnių paralyžius, sutrikti kvėpavimas ir rijimas, o tai kelia infekcinių komplikacijų grėsmę.
 
 
Jei pažeistas nervas
 
Šių pažeidimų gali pasitaikyti tuomet, kai gimdymas baigiamas akušerine operacija, naudojant reples arba vakuuminę ekstrakciją, kai
naujagimis gimsta sėdmenų pirmeiga.
 
X Kaip pasireiškia? Jei pažeistas nervas, pvz., veido, naujagimio veidas būna asimetriškas, neužsimerkia viena akis, jis negali čiulpti, nes nevaldo lūpų raumenų. Pažeidus peties nervinio rezginio viršutinę dalį sutrinka žasto ir dilbio raumenų funkcija. Naujagimis negali sulenkti ir pakelti rankos, ji guli atitraukta nuo liemens, ištiesta, kartais būna ir lūžęs raktikaulis. Rečiau pažeidžiami peties apatinės rezginio dalies nervai. Tuomet kūdikio dilbis ir plaštaka nejuda, ranka kabo, nėra griebimo reflekso.
 
X Ką daryti? Esant nervo pažeidimui skiriama kraujotaką gerinančių preparatų. Atliekami specialūs pratimai, masažas, šilumos procedūros, nes svarbiausia, kad vaikui neatsirastų kontraktūrų. Vėliau svarbiausias gydymas – kineziterapija.
 
 
Vidaus organų traumos
 
Vidaus organų traumos (kraujavimas į antinksčius, kepenų bei blužnies plyšimas) retos, kartais įvyksta labai neišnešiotiems naujagimiams, gimstantiems sėdmenine pirmeiga. Įtrūkus kepenims ar blužniai, susidaro plačios kraujosrūvos, kurios 2–8 gyvenimo dieną plyšta ir išsilieja į pilvo ertmę. Naujagimis skubiai operuojamas, skiriamas kitoks reikiamas gydymas.
 
 
Kai lūžta kauliukai
Gimdymo metu lūžus kaului ta vieta patinsta, naujagimis jos nejudina, pačiupinėjus jaučiamas būdingas girgždėjimas. Naujagimis dėl patiriamo skausmo būna neramus.
 
Raktikaulio lūžis naujagimiams pasitaiko dažniausiai. Dėl to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimis nejudina rankos, ties raktikauliu atsiranda patinimas. Raktikaulis sugyja savaime, po 7–10 dienų čiuopiamas kaulinis randas. Sunkesniais atvejais gali būti pažeisti ir peties rezginio nervai. Tuomet naujagimį reikia gydyti ligoninėje. Būtina, kad sulaukusį mėnesio naujagimį apžiūrėtų ortopedas ir neurologas.
 
Žastikaulis ar šlaunikaulis lūžta retai. Taip įvykus mažyliuiskauda, jis nejudina rankos ar kojos,galūnė deformuojasi, patinsta. Tokį ligoniuką reikia gydyti ligoninėje. Kaulo lūžgalius reikia atitaisyti, o ranką imobilizuoti. Lūžiai sugyja po 2–4 savaičių.
 
Kaukolės lūžių gali būti gimdymo metu naudojant akušerines reples arba esant siauram ir deformuotam gimdyvės dubeniui. Dažniausiai lūžta momenkaulis ir smilkinkaulis. Lūžio vieta patinsta, matoma hematoma, jų gali būti ir kaukolės viduje. Diagnozei nustatyti atliekama dviejų krypčių rentgenograma, o įtariant hematomas kaukolės viduje rekomenduojama atlikti kompiuterinę tomografiją. Būtina ortopedo traumatologo, neurologo, oftalmologo, kartais ir neurochirurgo konsultacija. Linijiniai lūžiai gydomi konservatyviai, o įspaustus kartais tenka ir operuoti.
 
Kefalohematomą taip pat galima priskirti prie kaulų lūžių – tai po atsisluoksniavusiu kaukolės kaulų antkauliu susidariusi hematoma. Dažniau pasitaiko berniukams, kartais susidaro naujagimiui, gimstančiam po cezario pjūvio. Dažniausiai ji susidaro momenkaulio, rečiau pakauškaulio srityje. Naujagimio galva tuomet atrodo asimetriška, o jeigu kefalohematoma būna abipusė – nenormalios formos. Esant didelei hematomai gali prasidėti mažakraujystė. Hematoma rezorbuojasi per 2–8 savaites.
 
 


 
Taip pat skaitykite
Dažnai kalbame apie gimdymą ir tapimą mama, kuomet moterį užplūsta beribė emocijų jūra, tačiau daug rečiau susimąstome apie vyro...

Tikriausiai kiekvienai teko išklausyti vyrų abejones dėl „tikrųjų“ gimdymo skausmų bei teiginius, kad moterys...

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai...

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
Matas