Namai > Gėlės > Levanda – graži ir...
 

Levanda – graži ir aromatinga gėlė


2008 06 12 | Šaltinis: Eli.lt
 

Levandos buvo mėgstamos ir vertinamos, ypač dėl jų labai aromatingo ir teigiamai veikiančio kvapo, nuo senų laikų. Lietuvoje levanda auginama darželiuose ar botanikos soduose, taip pat jas tinka auginti ir vazonuose. Visose levandos dalyse yra kvapaus eterinio aliejaus, todėl augalai yra labai aromatingi.
 
Daugelis rūšių yra kryžminamos, siekiant išauginti lengvai prižiūrimus ir ištvermingus augalus. Išvesti hibridai turi didesnius ir puošnesnius žiedynus, todėl labiau traukia žvilgsnį. Nors mūsų krašte auginama tik tikroji levanda, pasaulyje labiausiai paplitusios trys rūšys: angliškoji, prancūziškoji ir itališkoji.
 
Angliškoji levanda ypač tinkama eterinių aliejų gamybai, nes turi labai stiprų aromatą. Ši gėlė išauga gana aukšta, turi pilkšvai žalius lapelius, ilgus kotus ir smulkius žiedelius. Pasižymi spalvų įvairove: balta, alyvine, rožine, mėlyna, rausvai violetine.
 
Prancūziškoji levanda ištvermingiausia iš kitų šio augalo rūšių, užauga labai aukšta. Jei išskleistą žiedą nukirpsite, jis vėl greitai ataugs ir žydės. Nupjautus žiedus galima sudžiovinti ir įdėti į vazeles ar pagalves, kad skleistų malonų aromatą. Taip pat tam tiks ir šios gėlės lapai.
 
Itališkoji levanda yra žemesnė, jos lapeliai smulkūs, lygūs ir smailūs. Žiedai būna tamsios alyvinės spalvos. Ši rūšis nėra tokia kvapni ir aromatingai kaip prancūziškoji ar angliškoji.

Šios gėlės gerai auga atvirose, saulėtose, šiltose vietose. Mėgsta lengvą, apysausę dirvą. Levandos gražiai vizualiai ir efektyviai atrodo susodintos kaip tvorelė ar užtvara.
 
Geriausias laikas skinti levandų žiedelius džiovinimui vos pradėjusias jiems skleistis (žydi liepos – rugpjūčio mėn.). Darykite tai sausą ir vėsią dieną, tuomet geriau išsaugosite eterinio aliejaus kvapą. Nuskintus žiedelius pakabinkite tamsesnėje, gerai vėdinamoje patalpoje. Levandų žiedeliai gali būti naudojami kaip aromatinė priemonė, kaip vaistažolės ar kaip prieskoniai.
 
Levandos naudojamos kaip vaistinė priemonė nuo galvos svaigimo ar silpnumo. Taip pat padeda nurimti bei atsipalaiduoti, levandų eterinis aliejus naudojamas ir kaip kosmetinė priemonė.
 
 
 
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą


 
Taip pat skaitykite
Gėlių spalvos akimirksniu pakelia nuotaiką, o jų trapumas žavi ir jaudina, tad daugelis savo palanges puošiame žydinčiais augalais....

Ramybė – didžiausia vertybė. Tik ramybės būsenoje galime pilnai išgyventi teigiamas emocijas, pastebėti gyvenimo grožį ir...

Bent kruopelytę žemės turintys žmonės stengiasi užsiauginti savo prieskoninių žolelių, daržovių ar uogų krūmą - juk tai ne tik...

Keliaudami po Europos miestus stengiamės apžiūrėti įspūdingą architektūrą, lankomės muziejuose ar meno galerijose, ragaujame gardžius...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (175)
urte