Vaikai > Vystymasis > Ką auginti sunkiau –...
 

Ką auginti sunkiau – berniuką ar mergaitę?


2008 10 15 | Šaltinis: pagal Parenting.com
 


Kuo berniukai skiriasi nuo mergaičių, manome sužinoję dar vaikystėje. Tačiau realiausiai lyčių skirtumus suvokia mamos, kurioms teko laimė auginti ir sūnų, ir dukrų. Jos žino, kad berniukų agresyvumas, brolių muštynės, vulgarūs paaugliški juokeliai ir bauginantis videožaidimų pasaulis – tai tik paviršutiniški sunkumai, kurie neretai nublanksta prieš mergaitišką madų vaikymąsi, sudėtingą bendravimą, ilgai nepamirštamas nuoskaudas bei kitas subtilybes, daugiausia būdingas „švelnioms ir nereiklioms“ mergaitėms.
 
 
Kas tai – stereotipai ar gyvenimo patikrinta tiesa? Pasak psichologų, tėvai gana lengvai konstatuoja, kurios lyties atžalą auginti sunkiau – tiesiog įvardija tą vaiką, kuris pastaruoju metu kelia daugiausiai rūpesčių. O jau po savaitės-kitos tie patys žmonės gali nesunkiai apsispręsti, jog vis dėlto sunkiau auginti ne sūnus, kaip manė prieš tai, o dukras. Arba atvirkščiai.
 
Vis dėlto vienos tiesos nepaneigsi – berniukai ir mergaitės auga šiek tiek kitaip. Ir tiek vienos, tiek kitos lyties vaikai pateikia tėvams savų „staigmenų“.
 
Be abejo, kiekvienas vaikas savaime yra individualus, o asmenybės formavimasis priklauso nuo daugybės aplinkybių. Taip pat daugelis kūdikių jau nuo pat gimimo susiduria su faktu, jog aplinkiniai vienaip elgiasi su mergaitėmis ir kitaip – su berniukais. Pavyzdžiui, moksliniais tyrimais įrodyta, jog naujagimės mergaitės dažniau kalbinamos švelnesniu, meilesniu balsu, o naujagimiai berniukai smarkiau sūpuojami, su jais žaidžiama ekstremaliau.  
 
Taip pat ne paslaptis, kad berniukams ir mergaitėms taikomos kiek skirtingos augimo ir vystymosi normos.
 
Taigi ar galima galų gale pamėginti išsiaiškinti, kurios lyties atžalas auginti sudėtingiau? Viskas priklauso nuo to, į ką labiau kreipsime dėmesį.
 
 
Disciplina
Kam sunkiau? Berniukams!
 
Kodėl berniukai visai nesiklauso, ką jūs sakote? Pasirodo, jie girdi kiek prasčiau, nei mergaitės, jau nuo pat gimimo, o vėliau šis skirtumas tik didėja! Mergaičių klausa apima platesnio diapazono garsus, jos lengviau suvokia tai, kas pasakyta, verbaliniai centrai jų smegenyse vystosi greičiau, nei berniukų. Todėl manoma, kad mergaitėms lengviau paklusti žodiniams paliepimams, pavyzdžiui, „Nedaryk to“. Tuo tarpu berniukams labiau reikia fizinio kontakto – tiesiog paimti už rankos ir patraukti nuo draudžiamo objekto, - veiksmą jie supras geriau už žodžius.
 
Fizinis saugumas
Kam sunkiau? Berniukams!
 
Apibendrintai vertinant mergaičių ir berniukų elgesį nesunku pastebėti, jog berniukai iš tikrųjų yra labiau išdykę ir agresyvūs, nei mergaitės, nuotykiai ir rizika maloniai kutena jų smegenyse esančius malonumo centrus. Todėl sūnus auginantiems tėvams neretai tenka daug labiau kištis į jų reikalus ir taikyti griežtesnius apribojimus, nei mergaitėms. Svarbiausia – kad šios ribos nebūtų pernelyg griežtos ir kad jos netrukdytų vaikui tobulėti.
 
Tam, kad pažintų pasaulį, daugumai berniukų neužtenka perskaityti apie jį knygose – paprastai jiems gyvenimas dovanoja daugiau mėlynių, guzų, nubrozdinimų ir traumų. Ir daug didesnę paslaugą savo vaikams padarys tie tėvai, kurie, užuot draudę rizikuoti, išmokys pamatuoti rizikos laipsnį ir atsirinkti, kada rizikuoti verta, o kada geriau kiek sulėtinti tempą.
 
Bendravimas
Kam sunkiau? Iš pradžių – berniukams, vėliau – mergaitėms!
 
Nuo pat gimimo mergaitės labiau domisi spalvotais daiktais, o berniukai – judančiais daiktais. Vėliau tai gana aiškiai atsispindi jų piešiniuose: mergaitėms prisireikia visos spalvų paletės kad nupieštų statišką gėlėtą pievą, o berniukui užtenka ir vienos spalvos, svarbiausia – kad ja galima nupiešti greitai lekiančią mašiną ir ją lenkiantį motociklą.
 
Be to, mergaitės nuo gimimo atidžiau ir noriau tyrinėja žmonių veidus, taigi jos gana anksti išmoksta suprasti neverbalinius signalus, kuriuos galima įžvelgti žmogaus veido išraiškose. Jos taip pat geriau pastebi balso tono pakitimus. Berniukai ne tik vėliau nei mergaitės išmoksta kalbėti – jų žodynas skurdesnis, jiems dažniausiai keblu išreikšti žodžiais savo jausmus. Taigi iš pradžių berniukams bendrauti išties gali būti sunkiau.
 
Tačiau vaikams sulaukus mokyklinio amžiaus padėtis pasikeičia. Mergaitės dažnai pernelyg daug dėmesio ir energijos ima skirti balso tonui, žvilgsniui bei žodžių potekstei, tad joms bendrauti tampa kebliau: už išgirstos informacijos jos sparčiai ima ieškoti kitos informacijos, taip nutoldamos nuo pasakytų žodžių esmės.
 
 
Pasitikėjimas savimi
Kam sunkiau? Mergaitėms!
 
Išugdyti vaikui savo vertės suvokimą bei pasitikėjimą savimi – viena svarbiausių užduočių mylintiems tėvams. Šiuo atveju mergaites auginantiems tėvams tenka įveikti daugiau iššūkių.
 
Pasak psichologų, mergaitėms paprastai sunkiau pasitikėti savimi ir jausti savo vertę dėl seniai visuomenėje įsigalėjusio stereotipo, esą mergaitė privalo būti miela ir mandagi, vadinasi, įtinkanti kitiems. Šis kultūrinis spaudimas nuo mažens moko mergaites rūpintis kitų jausmais ir poreikiais pamirštant savuosius. Ir kuo labiau mergaitė tam paklūsta, kuo ji paslaugesnė kitiems, tuo menkiau ji ima vertinti save. Tik nederėtų paslaugumo painioti su paprasčiausiu mandagumu – pastarasis labai pageidautinas abiejų lyčių vaikų įgūdis.
 
Vėliau savo vertės suvokimą dar labiau gali sumenkinti nepasitenkinimas savo kūnu ar išvaizda, taip pat gerokai dažniau varginantis mergaites nei berniukus.
 
Mokykla
Kam sunkiau? Dažniausiai berniukams!
 
Berniukai ir šiuolaikinė mokymosi sistema – ne patys geriausi partneriai. Uždarose patalpose vykstančios pamokos, ankstyvas akademinių žinių mokymasis, audiovizualinis žinių perteikimas dažnai tampa sudėtingu iššūkiu berniukams, kurie mokytis pradeda būdami kiek mažiau brandesni, nei mergaitės. Todėl pradinėse klasėse berniukų mokymosi įgūdžiai paprastai būna silpnesni nei jų klasės draugių.
 
Kodėl toks atsilikimas nepasireiškia dar priešmokyklinėse įstaigose? Mat ten daugiau dėmesio skiriama veiklai, kuri berniukams sekasi geriau: muzikai, darbeliams, piešimui, judriesiems žaidimams. Mokykloje ši veikla tampa nebe pagrindine mokymosi dalimi, o veikiau pramoga, tad „svarbiosiose“ pamokose berniukams tenka padirbėti daug nuoširdžiau, kad pasivytų iš prigimties į tokiam mokymosi būdui gabesnes mergaites.
 
 
Na, o kokios bendros išvados? Tėvams, auginantiems berniukus, prireiks daugiau kantrybės įveikiant jų vaikystės metamus iššūkius nei tėvams, auginantiems to paties amžiaus mergaites. Tačiau sulaukus paauglystės viskas gali būti net labai pasikeitę – tada daugiau kantrybės, pedagogikos ir psichologijos žinių iš jų pareikalaus dukros.


 
Taip pat skaitykite
Dauguma mano, kad vos gimę vaikučiai tik miega ir valgo, tačiau kiekviena mama patvirtins, tad net ir patys mažiausi domisi aplinka,...

Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį...

Sakoma, kad vaikai - tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai. Paskaičius keletą įdomių faktų apie trapius mažylius tuo tikrai...

Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai keičiasi labai greitai ir išmoksta daugybės naujų dalykų - jie pradeda šypsotis, pakelia ir...

Rašyti komentarą

 
asasas
2012-09-12 16:13:09
berniuka auginti yra daug geriau nei mergaite, nes berniukai paklusnesni ir geriau su mamom sutaria, o mergaite augini vyrui:) Turiu du sunus, dziaugiuosi kad du bernai o ne dvi panos, trecio noreciau mergytes :)
laura
2010-12-08 11:09:47
Manau, kad kiekviena vaika yra sunku auginti, tai nepriklauso nuo lyties. Koks vaikas uzaugs priklauso tik nuo musu- tevu. Koki poziuri iskiepisi apie save, pasauli ir aplinkinius zmones toks jis ir bus.
Laura
2009-09-23 17:15:00
auginu berniuka, manau nebus lengva. bet viskas priklauso nuo charakteriu ir dar daug kitu dalyku
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (162)
vilius