Sveikata > Šeimos sveikata > Kaip pasirinkti sveikatos...
 

Kaip pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą


2008 10 28 | Autorius: Renata Maslauskienė, konsultavo Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Edvarda Gecevičienė, "Mažylis"
 

Jau praeityje tie laikai, kai gydymo įstaigos buvo priskiriamos pagal gyvenamąją vietą. Dabar galime rinktis ne tik gydymo įstaigą, bet ir gydytoją.
 
Gimus mažyliui, dar gimdymo namuose išgirsite klausimą apie pasirinktą sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje ketinate lankytis su vaikučiu. Ši informacija reikalinga, kad šeimos ar vaikų gydytojas žinotų, kokios būklės naujagimis gimė ir kokiu adresu galėtų surasti, norėdamas jį pirmą kartą aplankyti. Galite nurodyti ir konkretaus gydytojo pavardę. Priešingu atveju – jį paskirs pasirinktos jūsų gydymo įstaigos administracija.
 
 
Pasirinkimo laisvė
 
Visi vaikai iki 18 metų yra valstybės apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, tad jų tėvai ar globėjai turi teisę laisvai pasirinkti polikliniką. Tačiau pasirinkimo laisvė neturi sujaukti įprastos įstaigos tvarkos – renkantis reikėtų vadovautis protu. Tarkime, ar verta gyvenant Vilniuje rinktis polikliniką Kaune, kad ir kokia gera ji būtų? Be to, esant dideliam atstumui pasirinktos poliklinikos administracija negalėtų jums užtikrinti gydytojo iškvietimo į namus. Paprastai kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga aptarnauja tam tikrą regioną, todėl rinkdamiesi esančią toliau nuo namų, pasidomėkite jos vidaus tvarka. Gali būti, kad pas viename mikrorajone gyvenantį ligoniuką, kurio gydymo įstaiga priklauso kitam mikrorajonui, gydytoja į namus neatvyks, nors patys lankytis ten galėsite. Jeigu mažylis susirgs svečiuodamasis pas močiutę kitame mieste, galite kreiptis į to miesto polikliniką, tačiau už paslaugas, išskyrus būtinąją pagalbą, teks mokėti. Taip pat nepamirškite išsiaiškinti, kur galite kreiptis gydytojo nedarbo metu arba savaitgalį – budintis gydytojas jus tikrai priims, tik reikia žinoti, kur kreiptis. Budinčių gydytojų grafiką paprastai rasite pakabintą kiekvienoje poliklinikoje.
 
 
Valstybinė ar privati?
 
Daugėjant privačių įstaigų, teikiančių nemokamas paslaugas, galite rinktis ir tokią – dažniausiai jos pasivadinusios šeimos klinikomis ar šeimos gydytojo kabinetais. Tik prieš prisirašydami iš anksto pasidomėkite, ar privati įstaiga sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa ir kokios paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, o kokią priemoką tektų sumokėti už brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ir procedūras. Pavyzdžiui, besilaukiančiai moteriai apžiūros ir laboratoriniai tyrimai nieko nekainuos, tačiau kai kuriose šeimos klinikose už tyrimą echoskopu teks sumokėti keliolika litų, nors šis tyrimas tam tikromis savaitėmis taip pat laikomas privalomu.
 
Pagrindinis privačių sveikatos priežiūros įstaigų privalumas – mažesnis ligonių skaičius ir neretai jaukesnė aplinka. Be to, daugelis tokių įstaigų tyrimus atlieka naujesniais ir modernesniais aparatais. Valstybinių įstaigų pacientai gali džiaugtis, kad prireikus įvairūs specialistai yra po vienu stogu. Tuo tarpu privačios įstaigos ne visuomet tuo gali pasigirti – kartais jose yra tik šeimos gydytojas. Taigi esant būtinybei gali tekti vykti į kitą įstaigą. Turint siuntimą už konsultaciją mokėti nereikės.
 
 
Svarbiausia – geras gydytojas
 
Daugelio mamų nuomone, svarbiau yra išsirinkti gerą gydytoją nei sveikatos priežiūros įstaigą. Paprastai geri specialistai turi išties daug pacientų. Sveikatos priežiūros įstaigos administracija turi užtikrinti optimalų gydytojų darbo krūvį. Todėl turime nuliūdinti – prisirašyti pas norimą gydytoją gali ir nepavykti. Bet nėra taip blogai – galbūt pavyks surasti irgi gerą specialistą, tačiau turintį mažiau ligoniukų. Juk kuo jų daugiau, tuo mažiau laiko gydytojas gali skirti kiekvienam individualiai. Be to, padidėja profesinių klaidų rizika.
 
O ką daryti, jeigu jūsų vertinamas specialistas perėjo dirbti į kitą sveikatos priežiūros įstaigą? Galite ten pereiti ir jūs, tačiau tai nereiškia, kad prisirašydami turėsite pirmumo teisę prieš kitus, vadinasi, kitoje poliklinikoje jums vietos gali ir nebūti.
 
 
Prisirašymo tvarka
 
Pasirinkę sveikatos priežiūros įstaigą ir konkretų gydytoją, tėveliai turi atvykti į tos įstaigos registratūrą ir užpildyti prašymą. Pagal šį prašymą mažylis įrašomas į aptarnaujamųjų gyventojų sąrašą. Atkreipiame dėmesį, kad teritorinė ligonių kasa apmoka pirminėms sveikatos priežiūros įstaigoms už naujagimio medicininę priežiūrą tik pateikus gimimo liudijimą. Nors patiems mokėti vis tiek nereikės, bet poliklinika turi "moralinę teisę" prašyti jį pristatyti kuo anksčiau. Už prisirašymo dokumentų tvarkymą teks sumokėti 1 Lt mokestį. Pakeisti sveikatos priežiūros įstaigą galima ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo prisirašymo. Jeigu norėsite tai padaryti anksčiau, teks sumokėti 10 Lt mokestį.
 
 
Greitoji – ne dėl slogos
 
Greitosios medicinos pagalbą galite kviesti bet kuriuo paros metu, tik svarbu nurodyti tikslų adresą. Tikėtina, kad mieste ji atvyks per 30 minučių, o kaime – per 45 minutes. Tačiau prieš kviesdami greitąją įvertinkite mažylio būklę – galbūt liga nepaūmės, kol vaikelį galės apžiūrėti jį gydantis gydytojas. Suprantama, nedvejokite kviesti vaikui greitąją dėl savaime suprantamų priežasčių: apsinuodijus pavojingomis medžiagomis, patyrus traumą, lūžus kaulams, netekus sąmonės, kilus ūmiems stipries skausmams ar traukuliams ir pan. Tačiau jei abejojate, ar turite teisę kviesti greitąją, žinokite, jog ji privalo atvykti pas visus ūmiai susirgusius vaikus iki 3 metų, taip pat tuo atveju, kai vyresnių vaikų temperatūra didesnė nei 38,5 °C (ar žemesnė nei 35,5 °C), staiga atsiradus mieguistumui ir sulėtėjus reakcijai, vemiant ilgiau kaip 20 min., ūmiai sutrikus regėjimui, nutirpus kūnui ir pan. Bet jei jūsų mažyliui tik sloga, neburnokite, kai medikai atsisakys atvykti – patikėkite, yra kur kas rimtesnių ligonių.
 
 
Svarbu žinoti
 
X Jeigu nepritariate siūlomam gydymui, jo galite raštu atsisakyti, tačiau gydytojas privalo paaiškinti apie gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios turėtų įtakos apsisprendžiant sutikti ar atsisakyti gydymo.
 
X Jeigu esate nepatenkinti suteiktos medicininės pagalbos kokybe, galite raštu kreiptis į poliklinikos skyriaus vedėją ar administraciją, kuri organizuos poliklinikos gydytojų konsiliumą ir atitinkamai nubaus atsakingus asmenis. Jei pediatras neduoda siuntimo pas antrojo, trečiojo lygio specialistus ar į stacionarą, tai padaryti gali ir gydytojų konsultacinė komisija. Jei jūsų problemos poliklinikoje išspręsti neįmanoma, pasidomėkite, kas yra poliklinikos steigėjas, kad galėtumėte su juo susisiekti. Pacientų skundus taip pat nagrinėja Valstybinė medicininio audito inspekcija prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Galutinė instancija – teismas.
 
 

 
 


 
Taip pat skaitykite
Įsibėgėjo ne tik žiema, bet ir ligų sezonas: poliklinikose sunkiai rasite laisvą šeimos gydytoją, o kosulį galima išgirsti...

Peršalimas - dažna ir nemaloni liga. Lengvą peršalima galima gydyti ir namuose, o geriausi vaistai yra poilsis bei daug skysčių....

Unikalus „Orthokine“ gydymo metodas yra skirtas sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, sausgyslių bei raumenų...

Druska - mūsų kasdienis maisto pagardas, sustiprinantis jo skonį ir būtinas (žinoma, saikingai) mūsų organizme vykstantiems procesams,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Agnė