Nėštumas > Planavimas > Mitai apie daugiavaikes...
 

Mitai apie daugiavaikes šeimas: netiesa, bet jais tikima


2008 04 30 | Autorius: Laura Barzdaitienė
 

Demografinė krizė, akivaizdžiai senstanti Europa ir galvosūkiai, iš ko reikės mokėti pensijas dabartiniams trisdešimtmečiams – šiandienos realijos. Motinystei pasišventusios moterys, auginančios ne vieną ir ne du vaikučius, giriamos, aukštinamos

Kaip akivaizdus to įrodymas – ir vienos mūsų forumo dalyvės, panorusios pasivadinti tiesiog A.R., žinutė, atskleidžianti pirmąjį, bene patį gajausią mitą apie daugiavaikes šeimas.


Mitas 1: Daugiavaikė šeima gyvena skurdžiai.


„Auginu 3 vaikus. Gal ir nesu tikra daugiavaikė (sako, kad tokia tampama susilaukus 4 vaikų), bet kai ėmiau lauktis trečiojo, supratau, kad aplinkiniams tapau kitokia. Nuo pat pirmųjų dienų.

Kai abu su vyru pranešėme džiugią naujieną mano tėvams, mama nustėro. Vietoje „Sveikinu“ paklausė, iš ko mes tą trečią vaiką auginsim? Nesvarbu, kad aš turiu darbą valstybinėje įstaigoje, uždirbu ne minimaliai, o vidutiniškai. Ir nesvarbu, kad mano vyro atlyginimo iki šiol pakakdavo mums visiems išlaikyti. Galima pamanyti, kad tas trečias vaikas bus kažkoks besotis beširdis monstras, kuris prives mūsų šeimą prie bankroto.

Tada labai susipykau su mama. Vėliau ji manęs atsiprašė, prisipažino pasakiusi nesąmonę, bet kažkaip man nuoskauda tebeliko.

Ir vėliau ne kartą įsitikinau, kad mūsų visuomenėje šeima, auginanti daugiau negu 2 vaikus, yra tas pats, kas ubagai. O vieninteliai, kurie gali leisti sau tokį malonumą – tai Saboniai. Kažkodėl dauguma žmonių nuolat juos pamini ir sako, kad daug vaikų sau galima leisti turėti tik tada, jei turi tiek pinigų, kiek Sabonis.

Tikrai galiu pasakyti, kad tas finansinis sunkumas, neva auginti 3 vaikus labai brangu, yra mitas. Pavyzdžiui, man auginti trečią vaiką netgi lengviau, nei pirmuosius du. Žaislų, rūbelių ir visokių kitokių reikmenų liko nuo vyresnių vaikų, jų pirkti nebereikia. Ir tai nereiškia, kad trečiam vaikui liko vien senienos – dar daugybė daiktų pridovanojama įvairiausiomis progomis.

Kad įrodyčiau, jog nejaučiam nepritekliaus, atsisakau net ir maitinimo lengvatų darželyje ir mokykloje. Gal tai kova su vėjo malūnais, bet noriu savo pavyzdžiu išguiti tą mitą, kad daugiavaikė šeima yra būtinai skurdi“.

Taigi mitas, kad daugiavaikė šeima – būtinai skurdi šeima, tėra suabsoliutintas teiginys, dažnai visiškai neatitinkantis šiandienos realijų. Deja, ne jis vienas lemia neigiamą nuostatą. Esama ir daugiau nepagrįstų teiginių.


Mitas 2: Kuo daugiau vaikų, tuo mažiau lieka laiko jų auklėjimui.

Viena vertus – taip, mamai ir tėčiui tenka daugiau laiko praleisti su vaikais, taigi arba labiau apriboti savo asmeninį laiką, arba skirti po mažiau laiko kiekvienam vaikui. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad laikas, skirtas vaikams, yra mažiau kokybiškas.

Dirbančios mamos neretai savo pasirinkimą motyvuoja tuo, esą palikę savo vaiką auklei jos praleidžia su atžala mažiau laiko, užtai jis kokybiškesnis. Taigi lygiai tas pats pasakytina ir apie daugiavaikę šeimą: gali būti, kad tėvų su vaikais praleidžiamas laikas yra kur kas kokybiškesnis, nei dėmesys, skiriamas vienturtei atžalai.

O jei tėvams laiko lieka ir mažiau – nederėtų pamiršti, jog daugiavaikėje šeimoje vaikai bet kuriuo atveju nesijaus vieniši. Jei mama ir tėtis užimti – jie ir taip čia pat turės su kuo pasikalbėti, kam pasiguosti, ką pasikviesti į pagalbą.


Mitas 3: Kuo daugiau vaikų moteris pagimdo, tuo mažiau ji patraukli.

Laimė, jau ne viena pasaulinio garso žvaigždė yra įrodžiusi šio mito klaidingumą.

Galime prisiminti kad ir Žakliną Kenedi-Onasis. 4 vaikai nė kiek nepakenkė savo mamos grožiui. Šiandien tokį mitą pamiršti verčia Victoria Beckham ir Heidi Klum – jos turi po 3 vaikus, ir vis dar pirmauja gražiausių pasaulio moterų sąrašuose.

O kiek dar tokių pavyzdžių kiekvienas turime savo giminėje, kaimynystėje, darbovietėje. Tad lieka paslaptis, kodėl vis dar tebegyvuoja šis klaidingas įsitikinimas.


Mitas 4: Daugiavaikė mama nepadarys karjeros.

Dauguma mūsų pažįstame ne vieną moterį, pasirinkusią būti tiesiog namų šeimininke. Ir jei ji turi 1 arba 2 vaikus, kažkodėl priežasčių, kodėl ji nedaro karjeros, ieškome jos apsisprendime: šeimai taip geriau, ji save realizuoja kitoje veikloje, geriau rūpinasi vaikais ir pan. Tuo tarpu daugiavaikę mamą iškart įsivaizduojame kaip namų šeimininkę, tokia tapusią prieš savo norą. Tarsi ši moteris jau nebebūtų pasirinkusi savo gyvenimo kelio ir savo veiklos. O juk esmė ir yra tame, kad daugiavaikė namų šeimininkė tokį statusą pasirinko lygiai taip pat, kaip ir bet kuri kita namų šeimininkė.

Akivaizdi tiesa, kad jei tik nori, dirbti ir karjerą daryti gali net ir daugiavaikė mama. Panorėjusi ji taip pat, kaip ir mažiau vaikučių auginančiosios, galės rasti pagalbininkų – auklė, rūpestinga močiutė ar vaikų ugdymo įstaigos. Tiesiog labiau tikėtina, kad daugiau vaikučių turinti mama dažniausiai savirealizaciją kaip tik ir sieja su šeimos židinio kurstymu ir vaikų auklėjimu.


Tad gal metas pagaliau išsivaduoti iš klaidingų įsitikinimų gniaužtų? Būti mama – nuostabu. Ir kuo daugiau kartų ja tampama – tuo gražesnis ir turtingesnis darosi pasaulis, tuo daugiau meilės ima tilpti širdy.

 


 
Taip pat skaitykite
Vaikutį planuojančios poros neretai susiduria su skaudžia realybe - retam pavyksta pastoti taip greitai, kaip norėtųsi. Medikai ramina, kad...

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai,...

Poros, kurios jau praėjo sėkmingą pagalbinio apvaisinimo kelią, galės raštišku sprendimu leisti „įsivaikinti“...

Valstybė jau yra pasiruošusi sudaryti sąlygas teikti svarbiausias pagalbinio apvaisinimo paslaugas vaikų susilaukti norinčioms, bet...

Rašyti komentarą

 
Jurgia
2010-10-12 15:54:01
As esu triju sunu mama ir diziuojuosi kad juos turiu.Vaikams meiles nestinga visiems
evelina
2010-06-21 17:13:12
as gyvenu ne lietuvoj ir turiu 3 nuostabus sunus. ir labai nuoretumeme susilaukt dar vieno
kita Giedre
2010-05-31 13:39:34
nemanau, kad laiko degradavusiomis - mano aplinkoje nemažai šeimų, kurios turi tris vaikučius. svarbu kitas dalykas - kaip tais vaikais yra rūpinamasi.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (252)
Adomielis