Virtuvė > Maistas > Prieskonių didybė –...
 

Prieskonių didybė – mitų apsupty


2008 07 16 | Autorius: Administrator
 

Truputis istorijos

Mitas:
Prieskoniai senesni nei ugnis.

Tiesa, pasak archeologinių duomenų, jau prieš 50.000 metų (t.y. dar prieš išrandant ugnį) buvo bandoma pagardinti žalios mėsos skonį prieskoniais.
Mokslininkai rado įrodymų, jog prieskoniai niekada nebuvo dingę iš mūsų gyvenimo. Kalendra buvo vartojama prieš 7000 metų, o senovės graikų atletai būdavo apdovanojami petražolių vainikais.

Mitas:
Prieskonis – mokėjimo valiuta.
Tiesa, Senajame Testamente minimose karalystėse Saboje, Minėjoje, Katabanoje ir Hadroje prieskoniai buvo naudojami kaip mokėjimo valiuta, prilygstanti auksui, sidabrui ir brangakmeniams.
Antikos laikais mokėjimo priemonė buvo vanilės augalas.

Mitas:
Už prieskonių klastojimą buvo baudžiama.

Tiesa, viduramžiais grėsė bausmė už šafrano klastojimą. Kadangi ši vertinga žolelė buvo tris kartus brangesnė už pipirus, ją dažnai klastodavo. 1357 metais Niurnberge atsirado valdiški “šafrano prižiūrėtojai”, vadinamieji maisto produktų kontrolieriai, kurių vienintelis darbas buvo testuoti šafranus.
Beje, už nelegalų muskatų auginimą buvo skiriama mirties bausmė, sugautiems muskatų vagims buvo nukertamos rankos.

Mitas:
Dėl prieskonių virė kovos.

Tiesa, portugalai, anglai ir olandai šimtus metų kovėsi dėl vienvaldystės prieskonių rinkoje. 1499 metų liepos 10 d. į Lisaboną su prieskonius gabenančiais laivais atvyko Vasko de Gama (apiplaukęs Afriką) ir pipirų kaina nukrito 80%. Kai tik jis pasiekė Indijos žemes ir atrado jūros kelią, Venecijos monopolis galutinai žlugo.

Mitas:
Amerika atrasta, ieškant prieskonių.

Iš dalies tiesa, Amerikos atradimą lėmė prieskoniai. Jūrų keliauninkams buvo apmaudu mokėti didelius pinigus už pipirus, cinamoną ar imbierą, tad norėdami sugriauti osmanų prekybos monopolį, jie ieškodavo naujų kelių į Indiją. Taip buvo atrasta ir Amerika.

Prieskonių įvairovė

Mitas:
Prieskoniai – kaloringas maisto pagardas.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 5 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus...

Kava - tonizuojantis gėrimas nuo kurio prasideda daugelio žmonių rytas. Bet ar žinojote, kad šis gėrimas gali puikiai papildyti...

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie įvairiais būdais užaugintas vištas. Svarstoma, kaip tai lemia...

Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami....

Rašyti komentarą

 
Greta Strazagauskaite
2012-10-24 16:09:11
O kokie prieskoniai atvezti is Amerikos? Imbieras, Cinamonas, pipirai.....?
AS AS
2011-10-24 15:19:39
Labai reikia paredaguoti tekstą, nes itin dažnai dingsta sakinių bei žodžių fragmentai. Dėl to dažnai neaišku, kas norėta pasakyti.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (172)
Rokas