Virtuvė > Maistas > Margarino kelias ant mūsų...
 

Margarino kelias ant mūsų stalo


2008 06 28 | Autorius: Administrator
 

Maisto, o tuo labiau sviesto, prancūzų aristokratijai tikrai nestigo, tačiau kaip šalies vadovas Napoleonas III rūpinosi ir dirbančiaisiais bei armija. Kaimas augančios darbininkų klasės nepajėgė išmaitinti, o ir atgabenti kaime pagamintą sviestą užtrukdavo gana ilgai. Karai su kaimyninėmis šalimis vertė laikyti pastovią armiją, kurią taip pat reikėjo maitinti pilnaverčiu maistu. Todėl Napoleonas III šalies mokslininkams įsakė sukurti greičiau pagaminamą ir pigesnį sviesto pakaitalą. Mege-Mouries panaudojo 1813 m. kito prancūzų mokslininko Michel Eugene Chevreul iš taukų išskirtas riebiąsias rūgštis. Pastarųjų riebalų lašai priminė perlus, todėl mokslininkas juos pavadino „margaric“, kas graikų kalboje reiškia perlus.

Mege-Mouries nebuvo pirmasis, kuris taukams suteikė sviesto konsistenciją, bet buvo pirmasis, kuris, pridėdamas pieno, taukams suteikė spalvą bei skonį, ir stingdė, naudodamas šaltą vandenį.

Leidimas gaminti margariną buvo išduotas 1871 m., o jau 1880 m. margarino gamyba pasiekė aukščiausią vietą tarp produktų. Markas Tvenas yra užrašęs dviejų verslininkų pokalbį: „mes gaminame margariną tūkstančiais tonų ir galime parduoti tokia nepadoriai maža kaina, kad sviestas neatlaikys jokios konkurencijos“.

Tuomet ir prasidėjo iki šių dienų besitęsiantis „karas“ tarp sviesto ir margarino. Margarino gamintojai sulaukė didelio pieno pramonės pasipriešinimo, o gamyba buvo slopinama dideliais mokesčiais iki visiško uždraudimo prekiauti daugelyje Amerikos valstijų. 1904 m. margarino gamyba krito nuo 120 mln. iki 48 mln. svarų.

Tolimesnį margarino likimą nulėmė karas. Antrojo pasaulinio karo metu atsiradęs maisto ir sviesto stygius leido plėtoti margarino pramonę. Jei 1930 m. Amerikoje žmogus per metus suvartodavo 8 kg sviesto ir 2 kg margarino, tai dvidešimto amžiaus viduryje – 1,8 kg sviesto ir 3,6 kg margarino. Dideli mokesčiai margarino gamybai buvo pradėti naikinti 1950 m.

Iki šių dienų margarino gamyba plečiama, tobulinama jo kokybė. Rapsų, sojos, saulėgrąžų, palmių, riešutų aliejai, truputėlis vandens, šiek tiek natūralių reikalingų ir daugelyje produktų randamų natūralių priedų – lecitino, natūralaus emulgatoriaus bei gamtinio dažiklio beta-karoteno t.y. provitamino A ir prieš jus vėl naujas produktas – margarinas. Švelnaus, malonaus, lengvo skonio jam suteikia ir labai mažų vandens lašelių tolygus paskirstymas tarp augalinės kilmės medžiagų, o nuo mikroorganizmų produktą saugo natūralūs konservantai – druska bei antioksidantas citrinų rūgštis.    >> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus...

Kava - tonizuojantis gėrimas nuo kurio prasideda daugelio žmonių rytas. Bet ar žinojote, kad šis gėrimas gali puikiai papildyti...

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie įvairiais būdais užaugintas vištas. Svarstoma, kaip tai lemia...

Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami....

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (170)
Jordanas