Nėštumas > Planavimas > Madonnos efektas, arba...
 

Madonnos efektas, arba kodėl nevertėtų įsivaikinti


2008 04 15 | Autorius: Administrator
 


Ar visada įsivaikinimas – tik teigiamas reiškinys? Kuo labiau Vakaruose plinta mada savo šeimas papildyti mažyliais iš skurstančių šalių, tuo garsiau pavojaus varpais skambina įvaikinimo klausimais besidomintys ekspertai.

Kilnios mados lazda turi du galus

Garsiausios scenos ir ekrano žvaigždės, kaip, antai, Madonna ir Angelina Jolie, laikomos visą pasaulį vis plačiau apimančios mados įsivaikinti mažylius iš skurdžių šalių, pradininkėmis. Tačiau specialistai neskuba šlovinti šių dievaičių už jų kilnius poelgius ir vis dažniau prabyla apie tai, jog ši mada atnešanti daugiau žalos nei naudos.

Ekspertų teigimu, drauge su įsivaikinimo mada išsivysčiusiose šalyse, vadinamosiose trečiojo pasaulio šalyse kaip atoveiksmis plinta priešinga mada – skurdžiai besiverčiančios šeimos ėmė noriai siųsti savo vaikus į našlaičių prieglaudas su viltimi, kad jų mažylius greitai įsivaikins turtingi žmonės iš Europos ar JAV.

Liverpulio universiteto psichologai ragina tarptautinę bendruomenę riboti įsivaikinimo iš neturtingų šalių praktiką, organizuoti šio proceso kontrolę ir pagaliau imtis realiai ginti šių vaikų teises. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis, mažylių iš neturtingų regionų įsivaikinimas jau virto tikrų tikriausia prekyba, nuo kurios labiausiai nukenčia patys vaikai.


Kuo čia dėta Madonna?

Profesoriaus Kevino Brauno teigimu, šis reiškinys mokslo pasaulyje jau pavadintas „Madonnos efektu“.

Pop scenos karalienė Madonna 2006-aisiais įsisūnijo juodaodį berniuką iš Malavijos. Deja, šį procesą lydėjo aibė skandalų – jau išvežus mažylį iš šalies paaiškėjo, kad įvaikinimo dokumentai yra netvarkingi, žvaigždė negali įsisūnyti mažylio, o tik jį globoti, galiausiai viską vainikavo net ir pačiai dainininkei nežinotas faktas: berniukas nėra našlaitis, jis turi biologinį tėvą.

Daugybė žmonių šventai tiki, kad mažylių iš tolimų kraštų įsivaikinimas išsprendžia aibę problemų, tarp kurių svarbiausia – tai, kad likimo nuskriaustiems vaikams dovanojamas naujas gyvenimas, su mylinčiais įtėviais, be bado ir skurdo grėsmės. Tačiau ekspertus neramina faktas, jog dėl šios mados dar daugiau mažylių atskiriami nuo jų biologinių šeimų, tėvai lengva ranka atsisako savo vaikų tikėdami, kad taip daro jiems gera, suteikia šansą tikėtis turtingų svetimšalių dėdžių ir tetų malonės.

„Kai kurios įžymybė, be abejo, nori tik gero, savo pavyzdžiu skatindamos ir provokuodamos įsivaikinimo bangą tarptautiniu mastu. Tačiau mūsų duomenimis, 96 proc. tenykščių prieglaudose gyvenančių vaikų turi bent vieną kurį iš savo tėvų arba artimų giminaičių, - aiškina profesorius ir priduria, kad nemenka dalis valdininkų trečiojo pasaulio šalyse uždirba išties įspūdingas sumas tarpininkaudami vaikų atidavimui į prieglaudas ir jų įsivaikinimui.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

 


 
Taip pat skaitykite
Vaikutį planuojančios poros neretai susiduria su skaudžia realybe - retam pavyksta pastoti taip greitai, kaip norėtųsi. Medikai ramina, kad...

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai,...

Poros, kurios jau praėjo sėkmingą pagalbinio apvaisinimo kelią, galės raštišku sprendimu leisti „įsivaikinti“...

Valstybė jau yra pasiruošusi sudaryti sąlygas teikti svarbiausias pagalbinio apvaisinimo paslaugas vaikų susilaukti norinčioms, bet...

Rašyti komentarą

 
Erika
2009-04-25 08:13:29
Nesutinku su autoriaus pasakymu, kad vakaruose mada vaikintis vaikus is kitu, dazniausiai nepritekliaus saliu. As gyvenu JAV ir sakyciau tai poreikis ir kitos iseities nebuvimas, ir tikrai ne mada. JAV seimas kuria dazniausiau sulauke brandesnio amziaus zmones ir aisku kyla reprodukcines problemos. JAV beveik neimanoma isisvaikinti sveiko kudikio. Visi kudikai ir vaikai iki penkiu metu yra su labai sunkiom sveikatos problemom, dazniausiai gime su priklausomybe alkoholiui ar narkotinems medziagoms, na, o jeigu yra sveikas kudikelis, tai dar bus sesi niolikmeciai sumite broliai ir seserys, prie kuriu ka tik gimes kudikelis "prisirises" ir ivaikinti galima tik visa grupe vaiku ;). Gaila, bet tokiu vaikuciu niekas ir nenori. Amerikieciai nesibaido vaiku su pataisomom sveikatos problemom, bet JAV siulomu kudikiu problemos yra ypatingai sunkios. Na, o tarkime Indijoje mergaites yra nasta del kraicio ir siemos atiduoda jas i vaiku numus is nepirtekliaus, o ne del to gyvenimo budo pasirinkimo. Todel ir ieskoma vaiku nepritekliaus salyse, nes jie buna sveiki, statisiskai jiems labai gerai sekasi mokykloje ir t.t. Na, o kad vaiko odos spalva skirasi ar akiu forma tai JAV nera problema.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (252)
Mažoji