Sveikata > Šeimos sveikata > Antibakterinis muilas gimdo...
 

Antibakterinis muilas gimdo superbakterijas


2007 06 23 | Autorius: Laura
 

Tuberkuliozė, pneumonija, angina, meningitas – tai tik keletas ligų, kurias sukelia bakterijos. Higiena – vienas iš pagrindinių ginklų kovoje su infekcija.

Dar niekada antibakterinės priemonės nebuvo tokios populiarios. Dušo želė, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje yra antibakterinių komponentų. Viso pasaulio mokslininkams neduoda ramybės vienintelis klausimas: ar tikrai sveikam žmogui to reikia?

Daugybę metų žmonės kovojo su purvu ir bakterijomis į pagalbą pasitelkdami muilą, karštą vandenį, alkoholį, chlorą. Šios priemonės veikia nespecifiškai – jos naikina visus mikroorganizmus: grybelius, bakterijas, kai kuriuos virusus. Muilas ardo ir šalina nuo odos paviršiaus riebalus, purvą ir mikrobus. Kitos nespecifinės priemonės, pavyzdžiui, alkoholis, suardo mikrobų ląstelių struktūrą. Muilas lengvai nuplaunamas vandeniu, o alkoholis išgaruoja.


Kitaip nei tradicinės valymo priemonės, antibakteriniai preparatai lieka paviršiuje, sudarydami sąlygas atsirasti naujoms, šioms priemonėms atsparioms bakterijoms. Pavyzdžiui, jei valote virtuvę antibakteriniu plovikliu, jo dalelės lieka ir po proceso bei toliau naikina bakterijas. Tačiau ne visi mikrobai žūsta. Kai kurios bakterijos, turinčios tam tikrą apsaugos mechanizmą, išgyvena ir dauginasi, patvirtindamos principą „Kas nepražudo, tas sustiprina“.


Kartu su atsparumu antibakteriniams preparatams gali vystytis ir atsparumas antibiotikams. Šis fenomenas vadinamas kryžminiu atsparumu. Mokslininkai jį aptiko studijuodami triklozano – vieno populiariausių antibakterinių preparatų, dedamų į muilą bei indų ploviklius, poveikį. Paaiškėjo, kad triklozano veiklos mechanizmas sutampa su kai kurių antibiotikų poveikiu. Bakterijos, ilgai veiktos triklozanu, mutuoja ir tampa atsparios izoniazidui – antibiotikui, kuriuo gydoma tuberkuliozė. Šios bakterijos gali išmokti apsiginti ir nuo kitų rūšių antibiotikų.


Kodėl turėtume naudoti antibakterines priemones, jei užtenka paprasčiausio muilo, valiklio, ploviklio ir pan. – klausimas, į kurį mokslininkai vis dar neranda atsakymo. Antibakterinių priemonių vieta – ligoninėje, o ne gyvenamosiose patalpose. Išimtį galėtų sudaryti nebent ligoniai bei žmonės, kurių imunitetas ypač nusilpęs. Tačiau visiems sveikiesiems verčiau tiesiog nepamiršti kuo dažniau plautis rankų paprastu muilu – ir sveikata bus pasirūpinta!
 


 
Taip pat skaitykite
Įsibėgėjo ne tik žiema, bet ir ligų sezonas: poliklinikose sunkiai rasite laisvą šeimos gydytoją, o kosulį galima išgirsti...

Peršalimas - dažna ir nemaloni liga. Lengvą peršalima galima gydyti ir namuose, o geriausi vaistai yra poilsis bei daug skysčių....

Unikalus „Orthokine“ gydymo metodas yra skirtas sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, sausgyslių bei raumenų...

Druska - mūsų kasdienis maisto pagardas, sustiprinantis jo skonį ir būtinas (žinoma, saikingai) mūsų organizme vykstantiems procesams,...

Rašyti komentarą

 
baraniuka
2008-12-01 13:44:58
tai issamus straipsnis.nesenai vyras nupirko antibakterini muika ir su juo prausiantis pastebejau, kad kazkas kitaip.rankos kazkokios kitokios.po keletos dienu as ji pakeiciau paprastu muilu.jusu straipsnis atsake i mano klausimus.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
mantvydas