Vaikai > Vaiko psichologija > Etiketo piruetai vaikams
 

Etiketo piruetai vaikams


2008 07 26 | Autorius: Administrator
 „Deramą“ – vadinasi, į vyresniuosius kreipiamasi „jūs“, nepamirštama pasakyti „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“. Ir „ne perdėtą“ – kai vaikas, užkalbintas vyresniojo, ne nuolankiai tyli, o drąsiai pasisveikina, garsiai pasako savo vardą, nebijo pats paklausti jį dominančių dalykų.

Spausti ranką ar ne?

Ar vaikas privalo paspausti nepažįstamam žmogui ranką, jei taip jau pasisveikino tėtis ir mama? Pasak psichologų, visai nebūtinai. Jei suaugusysis jau ištiesė ranką pasisveikinti, o vaikas sunėrė rankas už nugaros ir nuleido galvą – nereikėtų jo versti elgtis mandagiai ir atsakyti į pasveikinimą. Vaikai, kaip ir suaugusieji, turi teisę nuspręsti, ką sveikinti rankos paspaudimu, o kam užteks ir paprasto „Labas“.

Būtent tokia galimybė savarankiškai nuspręsti, su kuo ir kaip sveikintis, ypač svarbi pereinant prie lygiaverčio bendravimo su vyresniais pašnekovais bei mokantis suaugusiesiems būdingo pasitikėjimo savimi.

Tiesa, jei vaikui – daugiau nei 4-5 metai, neatsakyti į suaugusiojo žodinį pasisveikinimą jam nederėtų.

Kad žvilgsniai susitiktų

Sveikinantis su vaiku mandagus gestas iš suaugusiojo pusės – pasilenkti arba atsitūpti, kad žvilgsnių kontaktas susilygintų ir mažajam netektų žiūrėti užvertus galvą. Tai ne tik skatina vaiko pasitikėjimą jumis, bet ir parodo jūsų dėmesingumą, supratingumą, draugiškumą.

Vaikui mokytis etiketo subtilybių bus daug lengviau, jei ne tik iš jo bus reikalaujama dėmesingumo, bet ir pašnekovai savo ruožtu bus dėmesingi ir atidūs jam.

Mandagumas... grėsmingas?

Kodėl pastaruoju metu vaikai neraginami būti absoliučiai mandagiais su suaugusiaisiais? Ne paslaptis, kad vis atviriau kalbant apie suaugusiųjų nusikaltimus, kurių aukomis tampa mažamečiai vaikai, reikalauti iš vaiko mandagumo su visais ir visada ne tik nepatartina, bet negi ir neprotinga. Mat būtent baimė pasirodyti nemandagiam prieš suaugusįjį gali sukelti grėsmę pačiam vaikui.

Kaip išmokyti subtilių mandagumo niuansų, kad jis vėliau neatsigręžtų prieš patį vaiką?

•    Nemokykite vaiko nepažįstamus suaugusiuosius vadinti „dėde“ ir „teta“. Šie žodžiai sukuria mažyliui iliuziją, jog nepažįstamieji yra artimi, tarsi savi – juk dėde ir teta vaikas vadina savo artimus giminaičius, šeimos draugus, taigi tuo pačiu vardu pavadindamas nepažįstamąjį pasąmoningai tarsi suteikia jam tokio pat artimo žmogaus statusą. Kur kas geriau pamokyti, kad į nepažįstamą vyrą vaikas kreiptųsi „pone“, o į moterį – „ponia“. >> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
Baraniuka
2009-02-05 09:19:12
Geras sraipsnis.labai patiko.nes turiu tryju metu mazyli ir jau reikia kazkaip jam pradeti aiskinti kas grazu ir kas ne.o kaip yra sudeinga atrasi vaikiskus zodzius jam paaiskinti kodel reikia elgtis taip ar kitaip.kas dera daryti ir kas ne.aciu portalui uz gerus patarimus.juk as dar jauna mama:)
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (277)
PATRIKAS