Vaikai > Ugdymas > Sveiki atvykę į žaidimų...
 

Sveiki atvykę į žaidimų pasaulį!


2007 10 22 | Autorius: Laura
 

Pats sau režisierius

2-3 m. vaikai patys režisuoja nepriklausomus žaidimus, perkeldami savo žinias apie pasaulį į įvairius daiktus. Už lango subirbė mašina? Žiūrėk, mažylis jau ridena obuolį per stalo „autostradą“ pats imituodamas mašinos burzgimą. Pamatė lauke kūdikį vežiojančią mamą?  Netrukus ir namuose meškiukas jau guli tuščioje dėžėje nuo batų, kuri stumdoma pirmyn-atgal: meškutis migdomas.

Tokių žaidimų metu ne tik įsisavinama naudinga informacija ir tobulinama judesių motorika, bet ir ugdoma fantazija, gebėjimas iš detalių sudėlioti visumą.


Žaidimai vaidmenimis

Sėkmingai praėjęs pirmąjį žaidimų etapą vaikas pradeda žaisti vaidmeninius žaidimus. Mažylis žaisdamas ima vaidinti – persikūnija į pasakų herojus, gyvūnus, mėgdžioja realius žmones.

O kadangi vaidybiniame žaidime paprastai vaikas vaizduoja tai, ką jis išgyvena, stebint, kokią rolę mažylis renkasi mieliausiai, galima spręsti, kaip jis jaučiasi, kokios emocijos ir jausmai šėlsta jo viduje. Tiesa, būna, kad žaidimas ir neatspindi vaiko vidinės būsenos, o mažasis tiesiog mėgdžioja tai, ką mato.

Vaidmeninis žaidimas vaikui reikalingas tam, kad išmoktų prisitaikyti prie pasaulio, rastų būdų išreikšti savo jausmus ir pajustų savo reikšmingumą. Šiuose žaidimuose paprastai nebūna nei laimėtojų, nei pralaimėjusiųjų. Tačiau jei žaidimo scenarijus nuolat kupinas prievartos ir agresijos-  tai rimtas signalas tėvams, kad atžalėlės širdelėje įsiviešpatavo tikrai negeri jausmai.


Siužetiniai žaidimai

4-5 metų vaikai pagaliau imasi sudėtingiausios, tačiau išties įdomios žaidimo formos – siužetinių vaidmeninių žaidimų. Pastaruosiuose jau yra nebe tik charakteriai, personažai, bet ir taisyklės. Kai žaidimą žaidžia keletas vaikų – tai jau būna nebe žaidimas šalia vienas kito, kaip anksčiau, o žaidimas drauge. Būtent dabar gimsta daug tvirtesni ir patvaresni ryšiai tarp vaiko ir jo bendraamžių, mezgasi rimtesnės draugystės.

Šiuose žaidimuose vaikas tampa savotiška kempine, jis sugeria ir perleidžia per save jo nedideliame pasaulyje egzistuojančius santykius, ryšius ir dėsnius. Kuo sudėtingesnis pasaulis, tuo labiau vaikui reikia siužetinių žaidimų – per juos jis bando suvokti savo vietą tarp jį supančių žmonių.


Kaip padėti vaikui žaisti?

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (277)
Gabriele