Vaikai > Vaiko psichologija > Melo trobelė ant keturių...
 

Melo trobelė ant keturių kojelių


2007 01 11 | Autorius: Giedre
 

meluojame draugei, jog jos nauja šukuosena atrodo pritrenkiančiai, nors, tiesą sakant, ji išties gali pritrenkti ir net užmušti savo atgrasumu, meluojame sutuoktiniui, esą už naująją batelių porą mokėjome visai mažai – tiesiog aptikome stebuklingą išpardavimą, kur nuolaidos siekia iki 90 proc.

Meluojame, nes esame tikros, jog šis mūsų melas – šventas. Jis padės neprarasti darbo, išsaugoti draugystę ar taiką ir ramybę šeimoje.

Tad kodėl taip įširstame susidūrę su pirmaisiais mūsų mieliausiųjų atžalėlių melo žodeliais? Kodėl bandome rauti melo daigelį su šaknimis, nors pačių sielose ir gyvenimuose keroja tikrų tikriausia Stelmužė?

Apžvelgus psichologų rekomendacijas aiškėja viena: aiškinti vaikui, jog meluoti negarbinga ir negražu – beprasmiška. Gyvename visuomenėje, kur daugybė melo rūšių ne tik toleruojamos, bet net ir skatinamos. Dažnai mūsų kultūroje melas daug palankiau priimamas, nei realybė. Ar tik nėra buvę taip, kad vaikas už tiesų žodį susilaukė nemalonumų? Ko gero, užteko kartą pasakius močiutei, jog ji negraži, nes jos veidas raukšlėtas, pamatyti ašaras jos akyse ir sumišusią mamą, bandančia užglostyti padėtį, o vėliau priekaištaujančią, jog vaikas nemandagus – ir svarbiausią pamoką mažasis jau išmoko: verčiau pameluoti!

Taigi jei norite išvengi situacijos, kai jūsų mažasis pupuliukas ims jus akivaizdžiai mulkinti, verčiau pamąstykite apie priežastis, kurios jį verčia taip elgtis ir pamėginkite jas pašalinti arba pakeisti. Vietoj to, kad galvotumėte, kaip vaiką atpratinti nuo melavimo, verčiau susimąstykite, kodėl vaikas taip nori pakeisti tikrovę, ir tik tada bus galima galvoti, kaip šią problemą efektyviai spręsti.

Melo dažniausiai griebiamasi 2 situacijose: kai vaikas nori pasirodyti geresniu ir pranašesniu (prieš tėvus, mokytojus, draugus) ir kai nori išvengti nemalonumų (įžeidimų, bausmės, kaltinimų).
Pasitaiko atvejų, kai vaikas tiesiog jaučia malonumą meluodamas, bet tai – jau daugiau patologija, kurią gydyti turėtų specialistai. O kol kas pakalbėkime mamiškai apie mamiškus reikalus: kodėl vis dėlto jie meluoja?

{mospagebreak}


1 melo kojelė: mažylis painioja fantazijas su realybe

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 3 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Eglė