Vaikai > Vaiko psichologija > Pasaka, atskleidžianti tiesą
 

Pasaka, atskleidžianti tiesą


2007 06 03 | Autorius: Giedre
 

netikėta mažylio ištarta frazė ar poelgis, kurio visai nelaukėte, kartais pastato akis į akį su realybe: jūs nė nemanėte, kad jūsų kūnas ir kraujas tikrai galvoja būtent taip.

O jis galvoja, jaučia, bijo, nerimauja, myli ir neapkenčia – išgyvena visą jausmų vaivorykštę, kurios tik kraštelį realiai regi artimiausi žmonės, o visa kita lieka viduje – kartais neįvardyta, nes trūksta ryžto, kartais nutylėta nenorint įskaudinti, o kartais nepasakyta dėl to, kad dar ir jis pats kaip reikiant nespėjo susivokti savo jausmų šėlsme.

Tėvams, norintiems geriau suprasti savo vaiką, garsi vaikų psichologė Luiza Dius sudarė testą-pasaką. Jis tinka net ir patiems mažiausiesiems, kurių kalba dar nėra labai turtinga ir išsami.

Taisyklės paprastos: jūs pasakojate vaikui trumputę pasaką. Svarbiausia – kad vaikas save patį regėtų pagrindiniu šios pasakos personažu. Kiekviena pasakaitė baigiasi klausimu vaikui. Nuo mažylio atsakymo priklausys, ar verta dėl jo jausmų sunerimti, ar jo galvelėje kunkuliuoja tipiški vaikiški išgyvenimai ir priežasčių susirūpinti nėra.

Beje, vaikas turėtų jausti, kad šis testas – tik žaidimas, ir nieko daugiau. Taigi itin svarbu pasirinkti tinkamą momentą. Pasistenkite nekomentuoti vaiko atsakymų ir jo neskubinti. Tačiau jei jis nori fantazuoti ir atsakinėti į klausimus plačiai, sukurdamas savo pasaką – būtinai išklausykite.

Jei vaikas pavargęs, itin irzlus ar nervingas, nutraukite pradėtą pasaką, atidėkite ją kitam kartui.

Jei mažasis nutraukia pasaką pats sukurdamas netikėtą pabaigą, į klausimus atsako skubotai, žemu balsu, jei akivaizdu, kad jis jaudinasi (yra išblyškęs, išprakaitavęs, ėmė reikštis nedideli tikai), jei kategoriškai atsisako atsakyti į klausimus – visa tai patologinės reakcijos į testą požymiai. Tokiu atveju praverstų kreiptis į vaikų psichologą.

Na, o jei testas einasi kaip iš pypkės ir mažasis noriai atsakinėja į klausimus – jums teliks sudėtingiausia užduotis: juos interpretuoti. Priklausomai nuo šeimoje susiklosčiusios situacijos ar nesenų vaiko išgyvenimų kai kurie atsakymai gali jus priversti nerimauti, tačiau jei žinote, kodėl mažasis atsakė būtent taip ir jei esate tikra, kad tokios jo mintys – tik laikinos, viskas puiku. Bet jei ūmai suvokėte, kad ne vienas jo atsakymas kelia rūpestį ir nerimą – verčiau laiku kreipkitės į vaikų psichologą.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 4 >> Kitas

Gairės:  Luiza Dius
 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Vyte