Vaikai > Vaiko priežiūra > Mažylis žagsi. Ar verta...
 

Mažylis žagsi. Ar verta sunerimti?


2008 08 21 | Autorius: Administrator
 

Žagsėjimas – nevalingi, trumpi ir staigūs įkvėpimo judesiai, atsirandantys, kai susitraukia diafragmos raumuo ir susiaurėja balso stygų plyšys, per kurį įeinantis oras ir sukelia žagsulį. Dažniausiai tai nutinka, kai suerzinami išsišakoję diafragmos nervai (nervo klajoklio šakos) – sumažėjus kūno temperatūrai, stipriai susijaudinus, per greitai ryjant maistą ar geriant skystį, per trumpą laiką suvalgius daug maisto ir pan.

Įdomu tai, kad gali žagsėti net ir būsimos mamytės pilvukas, nors to priežastys nėra tiksliai žinomos. Vienur teigiama, kad tokiu būdu gamta parengia kūdikio kvėpavimo raumenis darbui po gimimo, o kitur tvirtinama, kad žagsulys – tai kliūtis vaisiaus vandenims patekti į jo plaučius.

Sveiki mažyliai, ypač pirmaisiais jų gyvenimo metais, žagsi dažnai. Tai jiems visai netrukdo. Todėl vienkartinis ir ilgai netrunkantis žagsėjimas neturėtų tėveliams kelti nerimo. Dažniausiai žagsulys atsiranda vaikui godžiai ir greitai valgant, sušalus, išsigandus ar po juoko priepuolio. Kūdikiai dažnai žagsi dėl dar nevisiškai subrendusio nervų sistemos dirginimo ir slopinimo mechanizmo.

Ką daryti?

1.    Kūdikiui pradėjus žagsėti patikrinkite, ar jam ne šalta, o gal maitinate pernelyg vėsiu maisteliu.
2.    Jei žagsi kiekvieną kartą pamaitintas iš buteliuko, patikrinkite, ar buteliuko žinduko skylutė nėra per didelė.
3.    Jeigu žagsi krūtimi maitinamas kūdikis, žindydamos darykite pertraukėles, leiskite vaikui atsirūgti ir žindykite toliau. Taip bus sumažinamas skrandžio tūris (jame esantis oras pasišalins), skrandis prisipildys tolygiai, mažiau bus dirginamas nervas klajoklis ir vaikutis nežagsės.

!!!Tačiau jeigu mažylį vargina nepertraukiamas žagsulys, neretai apsunkinantis net kvėpavimą, ir jis tęsiasi ilgesnį laiką, reikėtų kreiptis į gydytoją. Kartais žagsulį gali sukelti ir rimtos ligos, pavyzdžiui, pleuritas, perikarditas, plaučių uždegimas, gastroezofaginis refliuksas, stemplės uždegimas, skrandžio, kasos, kepenų ligos.

Kaip padėti žagsuliukui:

•    Duokite mažais gurkšneliais išgerti vandens, nes žagsulį sustabdyti padeda ryklės dirginimas. Taip pat galima duoti pačiulpti ir sudžiūvusios duonos gabalėlį ar obuolio skiltelę, tačiau tuomet turite būti itin atidūs, kad mažylis neužspringtų.
•    Pakutenkite padukus ir neleiskite juoktis – taip pasikeis vaikučio kvėpavimas.
•    Pamasažuokite didžiuoju pirštu panosę arba pabandykite sukelti čiaudulį.

Renata Maslauskienė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė, "Mažylis"


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
ruta
2009-03-24 13:10:56
sveiki.Jei vaikas skystai dazniau padaro ar butina i isnange deti zvakute ar ji tinka tik nuo viduriu uskietejimo?zvakute viburcol
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (197)
Lėja