Vaikai > Vaiko priežiūra > Tėvų klaidos sodinant...
 

Tėvų klaidos sodinant vaiką į automobilio kėdutę


2008 05 01 | Autorius: Parengė Laura Barzdaitienė
 Ne per seniausiai mūsų šalyje įsigaliojęs įstatymas, kad visi vaikai iki 3 m. amžiaus privalo būti vežami automobiliu tik pasodinti į specialias kėdutes, jau lyg ir nebekelia klausimų – jis tikrai reikalingas ir būtinas, o vaikams važiuoti prisegtiems automobilio kėdutėje yra daug saugiau. Tačiau net ir turėdami automobilio kėdutę vis dėlto šimtai tėvų kasdien klysta.

Kokios klaidos dažniausiai daromos kelyje?


1.    Kėdutė naudojama ne visada.

„Mes tik pašoksime iki parduotuvės – negi būtina segti vaiką dėl keleto minučių?“, „Jis labai verkė segamas, tad nusprendėme šiandien padaryti išimtį ir nesegti kėdutėje“, „Vaikas persėdo į senelių automobilį – na negi dabar perkėlinėti ten ir kėdutę?“

Daugybė panašių pasiteisinimų tėvams vis dar yra svarbus argumentas, „atleidžiantis“ nuo įstatymo laikymosi. Tik bėda yra tai, kad nelaimės keliuose nutinka ne tik išsiruošus į keleto valandų trukmės kelionę, bet ir vos išvažiavus iš namų kiemo. Taigi kėdutė, kaip ir saugos diržai suaugusiesiems, privalo būti naudojama visada, net ir važiuojant iki artimiausios parduotuvės.


2.    Perkama padėvėta kėdutė

Taip, pirkti padėvėtą kėdutę pigiau. Dar smagiau, kai ji „paveldima“ iš jau ūgtelėjusių broliukų ar sesučių bei giminaičių. Tėvų piniginei tai – pliusas. Tačiau vaiko saugumui – minusas. Ir štai kodėl:

•    Senos, padėvėtos kėdutės instrukcijos veikiausiai niekas neišsaugojo. O ji būtina, kad galėtumėte tikrai taisyklingai kėdutę pritvirtinti prie automobilio sėdynės bei teisingai naudotis visomis jos funkcijomis. Maža to, tikėtina, kad net kokios nors kėdutės papildomos dalys pamestos – o tai gali sutrukdyti taisyklingai pritvirtinti ar užfiksuoti saugos diržus.

•    Kėdutė galėjo dalyvauti autoįvykyje. Kai kurių jos pažeidimų gali ir nesimatyti, bet vis dėlto tai reikš, kad ši kėdutė jau nebesaugo jūsų vaiko.

•    Kėdutės pagamintos iš plastiko. O ši medžiaga su metais darosi trapesnė. Taigi kuo senesnė kėdutė – tuo ji nesaugesnė.

Jei vis dėlto jūs nusprendėte įsigyti jau naudotą kėdutę, prašykite jos instrukcijos ar bent jau peržvelkite analogiško modelio instrukciją parduotuvėje, jei tokiomis kėdutėmis dar prekiaujama. Taip pat įsitikinkite, ar joje netrūksta jokių detalių bei kruopščiai laikykitės reikalavimų, nevežiokite joje didesni svorio vaikučio, nei tai leidžia kėdutės naudojimo taisyklės.


3.    Vaikas pernelyg greitai pasodinamas veidu į priekį

Kūdikių galvos, palyginus su likusiu kūnu, yra didelės ir sunkios, o stuburas ir kaklas – dar netvirti. Taigi jei jūsų automobilis staigiai sustos (į ką nors atsitrenkęs ar tiesiog jums staigiai nuspaudus stabdžio pedalą), vaiko galva staiga linktels pirmyn ir... kūdikis gali patirti rimtą kaklo ar stuburo traumą. Dėl šios priežasties kūdikius rekomenduojama vežti pasodintus veidu prieš važiavimo kryptį.

Kada mažylį pasodinti veidu į priekį? Specialistai rekomenduoja tai padaryti tik po pirmojo gimtadienio ir kai vaikutis svers ne mažiau kaip 10 kg. Tačiau jei tokia mažylio pozicija vis dar nekelia papildomų problemų (pvz. nuo 1 metų ima sparčiau vystytis vaiko vestibiulinis aparatas, tad neretai tokio amžiaus vaikučius vežant automobiliu ima pykinti, o sėdint prieš važiavimo kryptį šis nemalonumas gali suintensyvėti; aukštesnio ūgio vaikų kojytės gali nebetilpti ir nepatogiai remtis į sėdynės atlošą) – vežiokite taip ir toliau.


4.    Per anksti atsisakoma automobilio kėdutės

Pasak įstatymų, kėdutėse privalo būti vežiojami visi vaikai, jaunesni nei 3 metų. Tačiau tai dar nereiškia, kad vyresniems vaikams visiškai saugu važiuoti be kėdutės. Taigi ir po 3-čiojo gimtadienio kur kas saugiau vežioti mažylį specialioje kėdutėje, o jei į tokią jau nebetelpa – įsigyti didesnę.

Jei jau ketinate sodinti vaiką į automobilį be kėdutės – patikrinkite, kaip jam užsegate saugos diržus. Įstrižoji diržo dalis turi eiti per vaiko petį ir krūtinės vidurį, nė truputėlio neliesti kaklo – nesunku įsivaizduoti, kad avarijos atveju ties kaklu esantis diržas virstų mirtina kilpa.


5.    Netaisyklingai tvirtinamos kėdutės

Jei kėdutė pritvirtinama netaisyklingai – ji visiškai nebeatlieka savo funkcijos. Tačiau tai - labai dažna klaida. Skubėdami ar iš nepatyrimo daugybė tėvų kėdutes tvirtina pernelyg laisvai, neįtempdami diržų. Tinkamai pritvirtinta kėdutė neturėtų slankiotis į šalis daugiau nei 2-2,5 cm.

Taigi jei ketinate dažnai išiminėti kėdutę – patogiau įsigyti tokią, kuri turi tvirtinimo pagrindą, liekantį automobilyje net nuėmus pačią kėdutę.  


6.    Per laisvai užsegti kėdutės saugos diržai

Besimuistantį ar išdykaujantį vaiką prisegti kėdutėje ne visada paprasta. Tiesa, daug lengviau tai padaryti, jei diržus labiau atlaisvinsite. O jei dar šalia kėdutės padėsite krūvą žaisliukų – geriau ir palikti diržus laisvesnius, kad vaikas pats galėtų pasilenkti iš kėdutės ir juos pasiimti nuo automobilio sėdynės.

Tokia logika vadovaudamiesi tėvai taip pat sukelia didžiulę riziką savo vaikui. Per laisvi saugos diržai gali būti lemiamas veiksnys nelaimės atveju.

Kad patikrintumėte, ar gerai įtempti diržai, pamėginkite juos užsegusi suimti diržą smiliumi ir rodomuoju pirštu, padarydami klostę. Jei įtempimas pakankamas – šis triukas jums nepavyks, o jei pavyko – vadinasi, diržą teks suveržt labiau.


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (148)
Goda