Sveikata > Nėščiosios sveikata > Nėščiųjų burnos higiena
 

Nėščiųjų burnos higiena


2007 05 04 | Autorius: Giedre
 


Keli svarbūs faktai

Nėščiosioms, sergančioms periodonto ligomis, kyla didesnė priešlaikinio gimdymo rizika, jos dažniau pagimdo mažo gimimo svorio mažylius. Prieš laiką gimusiems ir mažo gimimo svorio naujagimiams dažniau pasitaiko apsigimimų, vystymosi, elgesio sutrikimų, jie dažniau serga astma, ausų infekcijomis, jiems kyla didesnė staigios kūdikių mirties rizika.

Taisyklinga mityba užtikrina gerą burnos sveikatą. Be to, besivystančio vaisiaus dantys ir kaulai būna stiprūs. Nėštumo metu svarbu valgyti tinkamą maistą. Turėtumėte pakankamai gauti kalcio, vitamino A, C ir D, taip pat baltymų bei fosforo.

Reguliariai apsilankykite pas odontologą. Jis turėtų įvertinti jūsų burnos būklę ir profesionaliomis priemonėmis nuvalyti dantų apnašas. Tai geriausias būdas nustatyti ir išvengti periodonto ligų. Pirmą kartą pas odontologą turėtumėte apsilankyti pirmame nėštumo trimestre. Jeigu reikia gydyti ir taisyti dantis, geriausia tai atlikti tarp ketvirto ir šešto nėštumo mėnesių (antrajame trimestre). Burnos rentgenogramą nėštumo metu galima atlikti tik išskirtiniais atvejais.

Rytinis pykinimas gali būti dantų ėduonies priežastis. Skrandžio sultys, likusios ant dantų paviršiaus, gali pažeisti dantų emalį. Jeigu vėmėte, išsiskalaukite burną vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu tuoj pat, kai tik galėsite.

Svarbūs žingsneliai

Dantis valykite bent du kartus per dieną minkštu šepetėliu. Naudokite fluoro turinčią dantų pastą. Kruopščiai nuvalykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis. Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyti!
Reguliariai apsilankykite pas odontologą viso nėštumo metu ir po gimdymo.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar nepakenksiu dantims, jeigu tarp valgių užkandžiausiu?
Ne. Nėščiosioms naudinga tarp valgių užkandžiauti sveikais užkandžiais – taip jos patenkina maisto medžiagų poreikį. Tačiau venkite minkštų, saldžių ir lipnių užkandžių, kuriuose gausu angliavandenių ir cukrų. Kad išvengtumėte dantų ėduonies, nepamirškite išsivalyti dantų po kiekvieno užkandžio.

Kodėl kraujuoja dantenos?
Nėštumo metu pakitusi hormonų pusiausvyra paveikia ir dantenas – jos pasidaro jautresnės ir bakterijos greičiau sukelia dantenų uždegimą. Todėl dantenos parausta, patinsta ir pradeda kraujuoti. „Nėščiųjų gingivitas“ dažniausiai išsivysto tarp trečio ir devinto nėštumo mėnesio. Jautrias, kraujuojančias dantenas reikėtų švelniai nuvalyti dantų šepetėliu. Problemos dažniausiai išnyksta po gimdymo. Jeigu jos vargina ir toliau, pasikonsultuokite su specialistu.

Girdėjau, kad kiekvieno nėštumo metu moteris praranda po dantį. Ar tai tiesa?
Ne. Kalcio, reikalingo vaisiaus dantims vystytis, gaunama iš maisto, kurį suvalgote, o ne iš jūsų dantų. Jeigu maiste kalcio nepakanka, kad būtų užtikrinti jūsų mažylio poreikiai, organizmas šios mineralinės medžiagos paima iš jūsų kaulų. Valgykite pakankamai pieno produktų ir jums bei jūsų vaisiui pakaks kalcio. Taigi nekils grėsmė jūsų kaulams.


 
Taip pat skaitykite
Daugeliui atrodo, kad toksikozė – vienas iš akivaizdžiausių nėštumo požymių. Žinoma, jausmas ne pats maloniausias...

Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius....

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų...

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje listeriozė yra retai registruojama užkrečiamoji liga. 2012-2016 metais Lietuvoje...

Rašyti komentarą

 
Anonimas
2008-10-28 13:00:50
as uzsienyje, menesines veluoja savaite, pasidariau testa, tai neryskus bruksniukas.. nezinau dziaugtis ar verkt, nes bijau del leliuko sveikateles... po men ketinu vaziuoti i Lt pasitikrint sveikatos savo, nes dantys nesutvarkyti, yra pulinukas ir del jo geriau antibiotika tetraciklina... bijau, kad nebuciau pakenkusi.. ar gali taip buti? :(
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (280)
Artūras