Seksas – tema, kuri daugeliui tėvų vis dar tabu


2016 09 17 | Autorius: Mama.lt

Seksas – tema, kuri daugeliui tėvų vis dar tabu

Visai neseniai patvirtinta lytinio švietimo programa mokyklose sukėlė tikras diskusijų audras viešojoje erdvėje. Vieni teigė, kad senamadiškas požiūris į seksą neduos jokios realios naudos, tuo tarpu, kiti įsitikinę, kad nėra kur skubėti, todėl lytinio švietimo programa, skatinanti paauglių susilaikymą nuo lytinių santykių, yra protingas sprendimas. Ar ši programa bus naudinga, atsakyti sudėtinga, tačiau augantys nepilnamečių nėštumo skaičiai tikrai verčia pagalvoti apie auklėjimo spragas Marijos žemėje.

Mokykla negali visko išmokyti

Dalis tėvų vengia pokalbio apie seksą su savo atžalomis ir tikisi, kad mokykla šią sudėtingą pareigą atliks už juos. Visgi, buvo atliktas ne vienas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad didžioji dalis vaikų apie lytinius santykius ir jų pasekmės norėtų sužinoti iš tėvų. Tuo tarpu, specialistai aiškina, kad vaikas apie seksą turėtų sužinoti iki lytinės brandos. Tai reiškia, kad mergaitėms apie suaugusiųjų reikalus reiktų papasakoti iki 10 metų, o berniukams – iki 13 metų. Vėliau vaikams pokalbis apie seksą gali pasirodyti vulgarus ir gėdingas. Nors daugelis tėvų galvoja, kad jauname amžiuje vaikai daug ko nesupras, tačiau reiktų žinoti, kad vaikai dar būdami kūdikiais pradeda pažinti savo kūną, o vaikų masturbacija, ypač jauname amžiuje, yra visiškai natūralus procesas. Taigi, vaikai apie seksą supranta žymiai daugiau nei tėvai norėtų. Tad labai svarbu paaiškinti, kas yra seksas, kam jis skirtas ir kokios gali būti jo pasekmės.

Mokome ne to, ko reikia

Visi tėvai norėtų, kad vaikai lytinius santykius pradėtų kuo vėliau, o dar geriau – po vestuvių, tačiau reikia pripažinti, kad hormonų kamuojamas paauglys tikrai nelauks didžiausiosios šventės savo gyvenime, kad suprastų, kas yra fizinis malonumas. Pasak specialistų, tėvai, kurie aiškina vaikams, kad seksas – tai „blogis“, daro meškos paslaugą savo atžalai, nes ateityje ji gali turėti tam tikrų psichologinių ir fizinių problemų, kai teks suartėti su partneriu. Be to, toks sekso interpretavimas nesustabdo paauglių nuo lytinių santykių, o „įvaro“ tam tikrą kompleksą, kuris gali baigtis neplanuotu nėštumu, nes pirkti prezervatyvus vaistinėje ar prekybos centre atrodo gėdinga. Pasak didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistų, prezervatyvai yra viena perkamiausių prekių. Žinoma, tikriausiai tai nieko nestebina, juk prezervatyvai internetu kainuoja pigiau, o ir pasirinkimas virtualioje erdvėje yra didesnis. Kita vertus, psichologai tokiame elgesyje įžvelgia kitą medalio pusę – internetas garantuoja konfidencialumą, net ir suaugusiesiems pirkti prezervatyvus kartais būna nejauku, o nejauku dažniausiai todėl, kad kažkada jie buvo netinkamai „apšviesti“ apie sekso „gėdingąją“ pusę.

Tėvai kalbėdami apie seksą su vaikais, neturėtų jų gąsdinti ir bauginti didžiausiomis pragaro liepsnomis, jei uždrausto vaisiaus jie paragaus anksčiau. Labai svarbu, kad tėvai savo atžaloms įdiegtų atsakomybės jausmą, paaiškintų, kas yra saugus seksas, kokias kontracepcijos priemones naudoti, kaip apsisaugoti ne tik nuo nėštumo, bet ir lytiškai plintančių ligų.