Nevalgus vaikas: kaip jį įpratinti sveikai maitintis?


2019 06 03 | Autorius: Mama.lt

Nevalgus vaikas: kaip jį įpratinti sveikai maitintis?

Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus pusryčius, pietus ir vakarienę reikalauja išlygų. Svarbu nusistatyti taisykles, jų laikytis ir įskiepyti vaikams sveikos mitybos įpročius.

Rodykite tinkamą pavyzdį

Sudėtinga įrodyti vaikui, kad reikia valgyti pusryčius, jeigu patys to nedarote arba įtikinti mažylį gardžiuotis salotomis, kuomet suaugusieji jų atsisako. Sveika mityba turėtų būti bendra visai šeimai, tad visiems privalu laikytis vienodų taisyklių.
Matydamas gerą pavyzdį, vaikas nė nesuabejos, kad reikia egltis taip pat, kaip visi kiti.

Mama nėra virėja

Labai aiškiai pasakykite vaikui, kad mama nėra virėja, o namų virtuvė nėra restoranas, tad reikia būti dėkingam ir džiaugtis tuo, kas yra padėta ant stalo. Jokiu būdu nepradėkite gaminti siekdami įtikti vaikui, kadangi ilgainiui tai taps norma ir kiekvienas valgymas su šeima kels stresą.
Žinoma, būtų šaunu atsižvelgti ir į vaiko, o taip pat ir į kitų šeimos narių, norus. Paskirkite vieną dieną savaitės meniu sudarymui ir reikalingų produktų įsigijimui. Planuodami, ką valgysite visą savaitę, pasitarkite, leiskite kiekvienam šeimos nariui pasirinkti po vieną patiekalą. Tokiu būdu visi bus laimingi ir sotūs, nereikės sukti galvos dėl to, ką gaminti vakarienei, o pirkdami iš anksto ir pagal sąrašą sutaupysite pinigų.

Pirkite sveiką maistą

Planuodami savaitės meniu ir sudarydami produktų sarašą, nepamirškite į jį įtraukti ir sveikų užkandžių - vaisių, daržovių, riešutų, grūdų trapučių ir panašiai. Juos sudėliokite vaikui lengvai pasiekiamoje vietoje ir susitarkite, kad mažyliai gali užkandžiauti sutartu metu, pavyzdžiui, likus dviems valandoms iki vakarienės.
Rinkdamiesi maistą būtinai atkreipkite dėmesį į jo sudėtį, įsitikinkite, kad pasirinktuose užkandžiuose nėra pernelyg daug cukraus, konservantų, skonio stipriklių.

Valgykite prie bendro stalo

Mitybos specialistai pataria kuo dažniau valgyti prie bendro stalo su šeima. Įprastai sėdėdami drauge kalbamės, juokaujame, pasakojame apie dienos planus ir įvykius, tad valgome lėčiau, gerai sukramtome maistą.
Matydami valgančius, įvairų maistą ragaujančius sugusiuosius vaikai noriau valgo, išmoksta gražiai elgtis prie stalo. Negana to, bendra šeimos vakarienė yra puiki progra išsikalbėti.
Prie bendro stalo verta sodinti net ir pačius mažiausius - juos galima pamaitinti jiems skirtu maisteliu, o primaitinamiems vaikams verta įdėti jiems tinkančių kąsnelių nuo bendro stalo.

Būtina paragauti

Įpratinkite vaikus ragauti patį įvairiausią maistą ir paverskite tai naujų skonių žaidimu. Įspėkite vaiką, kad nėra būtina suvalgyti daug naujo patiekalo, tačiau paragauti tikrai reikia. Nustebsite, kokį įvairų maistą mėgsta vaikai, kurie yra įpratinti nebijoti ir skanauti!

Naudokite prieskonius

Vaikų skonio receptoriai dar tik formuojasi, tačiau tai tikrai nėra priežastis juos maitinti prėsku maistu. Žinoma, druskos, cukraus, ypač aštrių prieskonių kiekius reikėtų riboti, tačiau švelnios prieskoninės žolelės, saikingai naudojami česnakai ir svogūnai, žiupsnelis kario ar saldžiosios paprikos miltelių padailins patiekalų spalvą ir pagerins skonį.

Ruoškite patiekalus iš daržovių

Daugelis vaikų spyriojasi ir nenori valgyti daržovių, tačiau dietologai primena, kad jos, kartu su grūdinėmis kultūromis, turėtų sudaryti pagrindinę sveiko raciono dalį. Naudokite kuo daugiau skirtingų daržovių ir, pavyzdžiui, bulvių košę gaminkite su virtomis morkomis, žirneliais ar žiediniais kopūstais.
Įpraskite ir vaikus įpratinkite užkandžiams rinktis vaisius ar daržoves, suplakite jiems trintą vaisių ir daržovių kokteilį.

Susitarkite

Jeigu vaikas stipriai protestuoja ir griežtai atsisako valgyti vakarienę, tai bandykite tartis - priminkite mažyliui, kad jis tikrai negaus jokio deserto, jeigu nebaigs jam patiekto pagrindinio patiekalo, pasiūlykite jam paragauti visko po truputį arba baigti, pavyzdžiui, sriubą, salotas bei valgyti mažesnę antro patiekalo porciją.