9 naminiai vaistai nuo gripo ir peršalimo


2012 01 20 | Autorius: parengė L.Barzdaitienė, Dreamstime nuotr.

9 naminiai vaistai nuo gripo ir peršalimo

Per daug vaistų – nesveika. Tą žino kiekviena mama. Todėl vos vaikui kostelėjus ar nusičiaudėjus pirmiausia skuba pasirūpinti naminiais gydymo metodais – švelniais ir saugiais.

 

Ir nors naminiai vaistai retai kada suveikia staigiai ir iš karto, jie gerokai palengvina ligos simptomus ir leidžia mažyliui nors ir lėtai, bet užtikrintai pasveikti.

 

1. Ramybė ir poilsis (bet kokio amžiaus vaikams)


Kaip tai padeda? Susirgus organizmui reikia energijos kad įveiktų infekciją. Tai galioja ir vaikams, ir suaugusiesiems. Kai vaikas ilsisi, jis sveiksta – o kaip tik to ir reikia šiuo metu, tiesa?

 

Moksliškai įrodyta, kad stresas turi įtakos ligos eigai. Jei vaikas jaučia spaudimą, namuose, mokykloje ar darželyje susiklostė nemaloni situacija, dažnai būtent poilsis ir komfortas užtikrina, kad jis pasveiks greičiau.

 

Ko prireiks? Patogios vietos, kur vaikas galėtų ramiai pasėdėti ar pagulėti. Ir įdomaus, bet nevarginančio užsiėmimo.

 

*

 

Leiskite vaikui pažiūrėti filmų ar įdomią televizijos programą, šiek tiek pailginkite laiką, kurį jis gali skirti tokiom pramogom. Jei mažylis mėgsta piešti – nupirkite naują piešimo sąsiuvinį, kreidelių, flomasterių. Puikiai tiks stalo žaidimai, dėlionės.

 

Be abejo, lova – ne vienintelė vieta, kur galima ilsėtis. Kartais labai teigiamai suveikia ir aplinkos pakeitimas. Jei oras geras, o vaiko temperatūra nepakilusi, būtinai išeikite pasivaikščioti.

 

Vis dėlto manote, kad ligoniukas turėtų gulėti lovoje? Pamėginkite sukurti pačioje lovoje žaidimams tinkamą aplinką: pastatykite prie jos staliuką, kur vaikas galėtų susidėti žaisliukus, pakabinkite virš lovos paklodę-baldakimą (galite apipurkšti vandeniu su keliais lašais eukaliptų eterinio aliejaus – toks improvizuotas baldakimas drėkins orą ir lengvins kvėpavimą), pridėkite spalvotų pagalvėlių, kad mažajam būtų patogu įsitaisyti kaip tik nori.


2. Kvėpavimas garais (bet kokio amžiaus vaikams)


Kaip tai padeda? Kvėpavimas drėgnu oru padeda suskystinti kvėpavimo takuose susikaupusias gleives, mažylis lengviau atsikosti, išsišnypščia nosį. Jei jis nekarščiuoja, galima išsimaudyti šiltoje vonioje – tai ne tik sudrėkins kvėpavimo takus, bet ir atpalaiduos raumenis, nuramins nervų sistemą.

 

Ko jums prireiks? Oro drėkintuvo arba karšto vandens dušo vonioje.

 

*

 

Įjunkite oro drėkiklį vaiko kambaryje kai jis miega ar žaidžia.

 

Vakare, prieš miegą, išmaudykite vaiką šiltoje vonioje.

 

Jei mažylis karščiuoja, pakvėpuokite garais vonioje: atsineškite į vonios kambarį žaisliukų ar dėlionę, užsidarykite ten su mažyliu ir paleiskite į vonią bėgti karštą dušą, o vaikas tuo metu galės pakvėpuoti patalpoje susikaupusiais vandens garais. Jei į vandenį įlašintumėte eukaliptų arba mentolio eterinio aliejaus, garų procedūra palengvintų kvėpavimą ir švelniai dezinfekuotų kvėpavimo takus.

 

Garų patalpoje praleiskite apie 15 minučių.

 

3. Nosies praplovimas (bet kokio amžiaus vaikams)


Kaip tai padeda? Nosies praplovimas sūriu vandeniu dezinfekuoja ir padeda atkimšti užgultus kvėpavimo takus.


Ko jums prireiks? Stiklinės su šiltu sūriu vandeniu arba specialaus purškiklio su jūros vandeniu, guminės kriaušytės.

 

*

 

Keletą kartų per dieną užsikimšusi vaiko nosis pravaloma jūros vandeniu. Jei mažylis dar nemoka išsišnypšti nosies pats, prieš praplovimą gleivės iš abiejų šnervių ištraukiamos gumine kriaušyte. Vyresniems, mokyklinio amžiaus vaikams galima pasiūlyti ir gilesnio valymo procedūrą: stiklinėje drungno vandens ištirpinti ½ šaukštelio druskos. Nosimi įtraukti vandens ir per burną šį vandenį išleisti. Nors procedūra nėra maloni, ji itin veiksmingai išvalo kvėpavimo takus.

 

Beje, vaistinėje parduodamus purškiklius su jūros vandeniu rekomenduojam naudoti tik vyresniems nei 2 metų vaikams. Nors ir tai kai kurie medikai rekomenduoja verčiau pamokyti vaiką praplauti šnerves įsiurbiant ir išpučiant šiek tiek sūraus vandens – ši procedūra švelnesnė, nesuerzina kvėpavimo takų.

 

4. Aromaterapiniai įtrynimai (vyresniems nei 3 mėnesių vaikams)


Kaip tai padeda? Tepalas su eteriniais aliejais ne tik padeda atpalaiduoti kvėpavimo takus, bet ir veikia raminamai, pagerina miego kokybę. Tam naudojami eukalipto, kamparo, mentolio kvapai. Dabar specialistai tikina, jog patys savaime šie kvapai negydo. Tačiau sukuria ligoniui pojūtį, kad kvėpuoti tapo lengviau, taigi leidžia jam geriau pailsėti, jaustis patogiau.

 

Ko jums prireiks? Geriausia – įsigykite vaistinėje ar ekologiškų prekių krautuvėlėje specialiai peršalimo ligoms gydyti skirtų kvapnių tepalų.


*

 

Masažuojamaisiais judesiais įtrinkite tepalą į vaiko krūtinę, kaklą, nugarą. Netepkite tepalo ant sudirgusios, pažeistos odos, prie nosies, burnos ar kur kitur veido srityje.


5. Daugiau skysčių (nuo 6 mėnesių ir vyresniems)


Kaip tai padeda? Geriant daug skysčių išvengiama dehidratacijos, suskystėja gleivės, tampa lengviau atsikosėti, išsišnypšti nosį.


Ko jums prireiks? Žinoma, vandens ir arbatų. Ir galbūt šiek tiek fantazijos, kad įkalbėtumėte mažylį nuolat ką nors gurkšnoti.

 

*

 

Nesaldintos žolelių arbatos ir grynas vanduo būtų idealus variantas. Tačiau tik nedaugelis vaikų noriai gurkšnoja visą dieną tai, kas nėra skanu. Todėl pasitelkite į pagalbą ir sultis, saldžias arbatėles, pieno, jogurto gėrimus. Beje, ir nepamirškite šimtmečiais patikrinto būdo peršalimo simptomams palengvinti – vištienos sultinio!

 

Krūtimi maitinamiems kūdikiams, be abejo, rekomenduojama tik kuo daugiau mamos pieno!

 

6. Kilstelėkite galvą (vaikams nuo 1 metų)


Kaip tai padeda? Kai galva ilsisi ant aukštesnės pagalvės, kvėpuoti tampa lengviau.

 

Ko jums prireiks? Tinkamo dydžio pagalvėlės, perlenkto rankšluosčio.

 

*

 

Padėkite po ligoniuko galva mažą pagalvėlę ar keliskart perlenktą rankšluostį. Jei mažylis miegodamas nuslenka nuo pagalvės, ją kaip paaukštinimą pakiškite po čiužiniu. Svarbiausia – nepersistenkite. Kai galva atsidurs pernelyg aukštai, mažyliui miegoti bus nepatogu, taigi dažnai prabudinės, sunkiai užmigs ir nepailsės.

 

7. Medus (vaikams nuo 1 metų)


Kaip tai padeda? Medus sutepa gerklę ir palengvina atsikosėjimą. Neretai jis yra ir veiksmingesnis nei dauguma sirupų nuo kosulio.

 

Ko jums prireiks? Žinoma, medaus. Jei jis, pastovėjęs kambario temperatūroje, sukietėjo – pašildykite mikrobangėje ar šilto vandens vonelėje.

 

*

 

Keletą kartų per dieną duokite mažyliui suvalgyti ½-1 šaukštelį medaus. Pradėkite nuo mažiausios dozės kad įsitikintumėte, ar vaikas šiam produktui nealergiškas. Medų galite pagardinti ir šlakeliu citrinos sulčių – nereikia maišyti, tiesiog paimkite su šaukštu truputį medaus ir užspauskite ant jo citrinos sulčių. Puikiai tiks ir medus, sumaišytas su šaukšteliu sviesto (maišykite šilto vandens vonelėje).

 

Jokiu būdu neduokite medaus kūdikiams iki 1 metų. Kūdikiams medus gali sukelti botulizmą – nors retą, bet labai pavojingą ligą.

 

9. Gerklės skalavimas su druska (nuo 4 metų)


Kaip tai padeda? Gerklės skalavimas sūriu vandeniu padeda numalšinti gerklės skausmą, dezinfekuoja burnos gleivinę. Nors mokslininkai dar iki galo nepaaiškino, kodėl šis metodas toks veiksmingas, studijos jau įrodė: tai išties efektyvu!

 

Ko jums prireiks? 1 stiklinės šilto vandens su ½ šaukštelio ištirpintos druskos. Jei vaikui vandens skonis itin nemalonus, galite į jį įlašinti šiek tiek citrinos sulčių – jos šiek tiek sušvelnins sūrumą.

 

*

 

Gargaliuokite gerklę tokiu tirpalu 3-4 kartus per dieną. Svarbiausia – kad mažylis jau mokėtų tai daryti. Jei iki šiol to nebandėte, prireiks keleto pamokėlių:

 

• Iš pradžių paraginkite tai padaryti su vandeniu, be druskos.
• Paraginkite vaiką atlošti galvą ir sulaikyti vandenį gerklėje, o paskui išspjauti.
• Kai mažylis tai jau mokės, pamokykite laikyti vandenį gerklėje švelniai išpučiant orą ir gargaliuojant.
• Pagargaliavus vanduo ne nuryjamas o išspjaunamas.