Toksikozė: fiziologija ir psichologija


2011 03 17 | Šaltinis: pagal Happywoman.com.ua, Dreamstime nuotr.

Toksikozė: fiziologija ir psichologija

Kas trečia moteris yra įsitikinusi, kad laukiantis kūdikio jai būtinai norėsis ko nors sūraus ar braškinių ledų vidury nakties. O kas antra pasiduoda stereotipui, kad normalus nėštumas neįmanomas be rytinio pykinimo. Labai tikėtina, kad toks pasąmoninis laukimas savaip pakoreguoja ir nėštumo eigą. Bet gali būti ir taip, kad priežastis slypi visai kitur...

 

Atsiradimo teorija

 

Iki šiol tiksliai nežinoma, kodėl atsiranda toksikozės simptomai – pykinimas, vėmimas, seilėtekis, apetito praradimas. Šiandien specialistai vis dar ieško naujų paaiškinimų, versijų ir teorijų.

 

Vegetatyvinė. Jūsų kūnas ne iš karto prisitaiko prie to, kad jo viduje vystosi kūdikis. Ir nervų sistema priešinasi šiems pokyčiams sukeldama toksikozę. Bet po 12-tos nėštumo savaitės tai praeina.

 

Paveldimumo. Įrodyta: jei jūsų mama kentėjo nuo nėštumo toksikozės, 35 procentai tikimybės, kad ir jums teks ja persirgti.

 

Gastroenterologinė. Moterims, turinčioms chroniškų kepenų ar skrandžio ir virškinamojo trakto ligų, rizika, kad išsivystys toksikozė arba gestozė (pykinimas vėlesniais nėštumo mėnesiais) keletą kartų didesnė.

 

Psichologinė. Jaudinatės dėl būsimojo kūdikio? Nerimaujate dėl savo karjeros? Nesate tikra, ar labai teigiamai jūsų nėštumą priims artimieji? Visos šios baimės gali sukelti ir toksikozei būdingų nemalonumų.

 

Hormoninė. Placenta išskiria hormoną laktogeną, kuris daro įtaką medžiagų apykaitai. Dėl to padidėja aminorūgščių atsargos. Jos dalyvauja kūdikio audinių formavimosi procese, o moteriai gali sukelti pykinimą. Beje, bet kokie pakitimai hormonų pusiausvyroje gali sukelti pykinimą ir vėlesniuose nėštumo mėnesiuose.

 

Imunologinė. Mažylis, kuris auga jums po širdimi, atsiranda susijungus dviems ląstelėms – jūsų ir kūdikio tėvo. Savas ląsteles organizmas priima, o štai prie svetimų – vyro – tik pripranta. Bet nesijaudinkite. Greitai organizmo reakcija normalizuosis!

 

Jums gali padėti

 

Be abejo, labai nesinori, kad kūdikio laukimas prasidėtų sveikatos problemomis. Ir vos tik tvirtai nuspręsite, kad bus viskas gerai – taip ir bus! O dar vertėtų kiek įmanoma vengti neigiamų emocijų.

 

Į galvą nuolat lenda blogos mintys? Pasikalbėkite su artimu žmogumi, pasidalinkite išgyvenimais su savo mama – artimieji tikrai neatsisakys padėti. Pagalbą gali suteikti ir psichologas.

 

Pasirūpinote siela? Metas pasirūpinti ir kūnu. Visų pirma pasikonsultuokite su ginekologu. Jis išsklaidys jūsų baimes dėl nėštumo eigos, abejones jūsų galimybėmis išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį.

 

Jei per pirmuosius tris nėštumo mėnesius sulieknėjote daugiau nei 5 kg, vemiate apie 20 kartų per parą – būtina skubiai kreiptis į gydytoją. Taip pat būtina konsultacija jei trečiajame nėštumo trimestre vargina sunki gestozė.

 

Viskas ne taip rimta? Vadinasi, viskas gerai. Ir vis dėlto...

 

Kad viskas susitvarkytų...

 

Esama priemonių, kurios gali palengvinti galvos svaigimą ir pykinimą. Išmėginkite jas!

 

Kadangi toksikozės metu kraujyje susikaupia medžiagų apykaitos produktų, hormonų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų perteklius, jas būtina iš organizmo pašalinti (priešingu atveju jos bus pašalintos vemiant). Tokią užduotį nesunkiai įveiks erškėtrožių nuoviras (jei tik neturite alergijos – būtinai pagardinkite šią arbatą medumi!), šviežios spanguolių, greipfrutų, apelsinų sultys (atskieskite jas vandeniu).

 

Puiki priemonė gydant toksikozę – aromaterapija. Jai naudojami jazminų, citrinų, anyžių eteriniai aliejai. Galite juos naudoti ne tik aromatinėje lempoje namuose, bet ir pasiimti su savimi keletu lašų iškvėpintą nosinę – ją pauostysite užplūdus neigiamiems pojūčiams, pirma viena, paskui – kita šnerve.

 

Toksikozės simptomus švelnina ir taškinis masažas. Jus pykina? Pamasažuokite duobutes tarp nykščio ir smiliaus. Jei tai darydama užsimerksite ir įsivaizduosite savo kūdikį, savijauta tikrai pagerės!

 

Taisyklinga mityba

 

Kadangi toksikozė paprastai pasireiškia rytais, neskubėkite šokti iš lovos vos prabudusi, geriausia, jei pusryčius jums kas nors atneštų tiesiog į patalą. Jei ir ne visus pusryčius – tai bent jau šviežiai užplikytos imbierų arbatos (nedidelis gabalėlis imbiero užplikomas verdančiu vandeniu, o kai šiek tiek praaušta – dar labiau atvėsinamas ledo kubeliais).

 

Prie lovos galite iš vakaro pasidėti krekerių ar duonos džiūvėsių dubenėlį, indelį medaus. Jie taip pat pravers vos prabudus.

 

Puikus vaisius pusryčiams – bananai. O štai citrusinių vaisių, ypač didesniais kiekiais, nerekomenduojama valgyti tuščiu skrandžiu. Palikite juos vėlesniems užkandžiams.

 

Pykina ne tik rytais, bet ir dienos eigoje? Turėkite po ranka mėtinių ledinukų. Jie efektyviai palengvina nemalonius simptomus. Kaip ir kubeliai su užšaldytu mėtų nuoviru, kuriais galite gardinti visus savo gėrimus.

 

Emocijos su pliuso ženklu

 

Būsimai mamai tiesiog būtinos pozityvios emocijos – juk kai nėščioji laiminga, geriau jaučiasi ir jos kūdikis. Tik štai iš kur gauti tos džiaugsmo energijos? Ogi iš daug kur!

 

Pasiklausykite geros muzikos. Tai pakels nuotaiką visai dienai. Rinkitės jums malonias melodijas, klausykitės jų ne garsiai – tegul kūdikis taip pat ramiai mėgaujasi muzika.

 

Fotografuokite. Galite ne tik fotografuoti, bet ir pasimokyti nuotraukas apdoroti kompiuteriu – to tikrai prireiks kai gims kūdikis ir norėsite efektingai įamžinti kiekvieną akimirką.

 

Pieškite. Ant savo pilvo, į piešimo sąsiuvinį, ant drobės... Teptuku, pieštuku, pirštais... Svarbiausia – kad pats procesas jums teiktų malonumą.

 

Megzkite, siuvinėkite. Jei nesibaiminate močiučių prietarų, drąsiai imkitės įvairiausių rankdarbių. Jūsų sukurti rūbeliai, žaislai, papuošalai teiks džiaugsmo jau gimusiam kūdikiui.