Kas padės sulieknėti, o kas – ne?


2011 02 06 | Autorius: edieta.lt

Kas padės sulieknėti, o kas – ne?

Jei neketini laikytis dietos – tenka pasikliauti paprastomis gudrybėmis, kurias pritaikai savo valgiaraščiui. Ir vis dėlto iš tikrųjų lieknėti padeda ne visos. Tad kas veiksminga, o kas – ne?

Sultys vietoje maisto porcijos
Ne. Nors daugumą maisto porcijų pakeitus sultimis svoris iš pradžių šiek tiek nukrinta, vėliau jis netrunka ataugti vos pradėjus vartoti kietą maistą.

Organizmą valantis kokteilis
Ne. Vienas populiariausiųjų – citrinos sultys su medumi ir kajeno pipirais. Jis valo organizmą, bet tai nėra maisto pakaitalas. O nė viena iš jo sudėtinių dalių nespartina lieknėjimo.

Žalios daržovės
Galbūt. Dauguma daržovių nėra kaloringos, tad jomis pakeitus kitus patiekalus galima sulieknėti. Tačiau viskas priklauso nuo to, kokį žalią maistą rinksiesi. Jei piktnaudžiausi sėklomis ir riešutais – galima ne tik nenumesti, bet dar ir priaugti svorio!

NE baltai duonai ir kepiniams
Taip. Rafinuotas maistas, kaip antai balti kvietiniai miltai ir cukrus, organizme mažina vitaminų ir mineralų atsargas, be to, toks maistas labai kaloringas. Tad atsisakyti rafinuotų miltų – bene sveikiausias ir greičiausias būdas mesti svorį.

Pienas
Taip. Naujausios studijos įrodo, kad vieną maisto porciją pakeistus stikline pieno, galima pagreitinti svorio kritimą. Kaip šis fenomenas veikia kol kas neištirta, tačiau akivaizdu, kad baltymai (tik su mažai riebalų!) padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą.

Prieskoniai
Taip. Kai maiste daug įvairių prieskonių, spartėja medžiagų apykaita. Kuo daugiau natūralių prieskonių porcijoje – tuo stipresnis efektas.

Grynieji pinigai
Galbūt. Mokslinėmis studijomis įrodyta, kad žmonės, kurie pirkdami maistą atsiskaitinėja banko kortele, labiau linkę į savo produktų krepšelį įsimesti nesveiko maisto paklusdami akimirkos impulsui nei tie, kurie moka grynaisiais.

Maistas be glitimo
Ne. Išbraukus iš valgiaraščio glitimo turintį maistą – daugiausia įvairius grūdų produktus – svoris savaime nepradeda kristi. Tad tokie valgiaraščio pokyčiai rekomenduojami tik žmonėms, kurių organizmas netoleruoja glitimo. Visais kitais atvejais lieknėjama bus tik priklausomai nuo suvartojamų kalorijų kiekio o ne dėl glitimo atsisakymo.

Pusryčiai
Taip. Pusryčiai paspartina medžiagų apykaitą visai dienai, padeda apsisaugoti nuo alkio, valgantys pusryčius žmonės pietums labiau linkę rinktis sveikus produktus. Ideali pusryčių formulė – daug baltymų, truputėlis riebalų ir šiek tiek maistinių skaidulų. Pavyzdžiui, jogurtas su uogomis ir žiupsneliu grūdų dribsnių.

Sumažintas angliavandenių kiekis
Ne. Gali mesti svorį itin sparčiai, bet daugiausia jo nutirps kūno drėgmės sąskaita. Angliavandeniai – viena reikalingiausių medžiagų mūsų kūnui, jų gamtoje daugiausia. Visiškai atsisakius angliavandenių svoris krenta, bet tai lydi stiprūs nuotaikos svyravimai, alkio priepuoliai.

Mažesnės porcijos
Taip. Užkandžiavimas nedidelėmis porcijomis kas 3-5 valandas padeda išlaikyti metabolizmą tame pačiame lygmenyje, išvengi cukraus koncentracijos šuolio kraujyje ir alkio priepuolių.