Ar tavo darbas storina?


2010 10 04 | Autorius: eli.lt

Ar tavo darbas storina?

Kad ir kaip vengtum užkandžių savo biure ar atsisakytum kolegės gimtadienio torto gabalėlio, 40 sėdimo darbo valandų per savaitę neišvengiamai nusėda riebalais ant juosmens ir šlaunų. Laimė, yra būdų šio nemalonaus reiškinio išvengti ir nekeičiant darbo pobūdžio.

1. Pariebink pusryčius.

Tikriausiai tūkstantį kartų girdėjai: bandelė per pusryčius – keli papildomi kilogramai per metus. Bet ar žinojai, kad šiek tiek riebalų ankstyvą dienos metą padeda tų kilogramų atsikratyti? Tai įrodyta moksliškai! Svarbiausia – rinkis sveikus riebalus: keletą skiltelių avokado ant sumuštinio, šlakelį aliejaus ant salotų ar sukirsk omletą iš 3 kiaušinio baltymų ir 1 trynio. Tai patenkins tavo organizmo poreikius, leis pasijusti sotesnei ir išvengti bereikalingo užkandžiavimo ir alkio priepuolių.

2. Pabudome ir bėgame

Vis prisižadi po darbo užsukti į sporto klubą, bet, matyt, nelemta: kaskart pasižadėjusi lieki savo kabinete rymoti prie nebaigto produkto arba tenka bėgti tvarkyti kokių svarbių reikalų. Mokslininkai nustatė, kad per dieną patirtas stresas yra pagrindinė priežastis, trukdanti įsijungti į sporto režimą po darbo. Tad treniruotę ir mankštą susiplanuok ne po darbo valandų, o prieš jas – pagunda praleisti užsiėmimus bus mažesnė.

3. Užkandžių grafikas

Jei pastebėjai, kad esi linkusi prie kompiuterio nuolat ką nors kramsnoti ir itin sunku šio įpročio atsisakyti – legalizuok savo užkandžius. Įtrauk į dienos valgiaraštį, rinkis tokius produktus, kurie sumoje su pagrindiniais patiekalais neviršytų 1800 kcal per dieną. Skirk užkandžiams tinkamą laiką. Kas idealiai jiems tiks? Saujelė riešutų, šviežių daržovių lazdelės, vaisių skiltelės, nesaldūs javų trapučiai.

4. Sėdėk mažiau

Ilgas sėdėjimas patogioje biuro kėdėje ne tik pristabdo kalorijų deginimą, bet ir turi įtakos tavo apetitui (nuostabu, bet įrodyta priklausomybė: kuo ilgiau patogiai sėdi, tuo daugiau esi linkusi suvalgyti!) bei sveikatai. Tad jei dirbi sėdimą darbą ir retai kada turi progos pakilti nuo kėdės darbo reikalais – susiplanuok pasivaikščiojimo pertraukėles kas valandą. Rinkis ilgesnį maršrutą iki tualeto, užuot kilusi liftu lipk laiptais, ne skambink kolegei į kitą kabinetą, o nueik pasikalbėti ar bent jau įprask kalbėtis telefonu stovėdama ir vaikščiodama po kabinetą. Jau vien tai, kad ant kojų praleisi keliasdešimt minučių daugiau nei įprastai, leis sudeginti 60 papildomų kcal. Ne itin daug – bet juk beveik be pastangų!

5.    Dėmesio – maistas!

Jei negalvoji apie tai, ką valgai, tai dar nereiškia kad apskritai nevalgai. O būtent taip jaučiasi daugybė biuro darbuotojų, sukertančių savo pietus tiesiog prie monitoriaus. Kai šaukštu kabini salotas, o smegenys gilinasi į skaičius ir lenteles ekrane, persivalgymo tikimybė išauga žaibišku greičiu. Neturi kada pasijusti soti, nes tiesiog negalvojai apie valgymo procesą, tavęs nepasiekė informacija, kad apskritai pavalgei. Taigi susitark su savimi: valgyk skaniau ir tuo metu domėkis maistu, o ne darbu.

6.    Judėk dirbdama

Nenustygsti vietoje? Puiku! Garsiosios Mayo klinikos medikai nustatė, kad neramuoliai, kurie nuolat juda kruta, per dieną sudegina net 350 kcal daugiau už savo lėtesnius kolegas net ir, atrodytų, sėdėdami. Jei nesi iš tokių – pabandyk kopijuoti jų elgesį: sėdėdama patrepsėk kojomis, pasukiok pėdas, dažniau apsisuk kėdėje ko nors siekdama užuot tiesiog ištiesus ranką reikiama kryptimi. Ilgainiui tikrai atrasi judėjimo laisvę, tegul ir apribotą biuro darbo vietos – net nuostabu, kiek daug judesių galima atlikti dirbant!

7.    Pietus valgyk... per pietus

Kokia besiliekninančiųjų biuro darbuotojų firminė gudrybė? Na, žinoma, neiti pietauti. Užuot suvalgę normalius pietus jos bando apgauti skrandį sukrimsdamos iš namų atsineštą bananą ar obuolių. Ir, žinoma, tiesiu keliu pataiko į vakarinių apsirijėlių gretas. Nes savo pietus nukelia į vakarienę, o prieš miegą paprastai dar ir vakariene pasilepina. Kad taip nenutiktų, dietologai rekomenduoja neignoruoti pietų, rinktis sveikus ir sočius patiekalus, jei tik įmanoma – prieš pagrindinį patiekalą suvalgyti ir sriubos. Taip popiečio valandomis neteks badmiriauti, o iš namų atsineštą bananą geriausia suvalgyti prieš darbo pabaigą, pavakariams – taip iki minimumo sumažinsi tikimybę vos grįžus namo tiesiu taikymu pulti prie šaldytuvo.

8.    Tark NE stresui po darbo

Kas gali būti blogiau už stresų kupiną darbą? Ogi stresas, kurį po darbo parsineši namo! Nes, pasak mokslininkų, streso apimtas žmogus dažniausiai jį bando malšinti saldumynais. Taigi verčiau grįžusi namo prieš vakarienę skirk laiko nusiraminimui: pažaisk su augintiniu, pasiklausyk ramios muzikos, paskaityk knygą. Leisk savo mintims nuo darbo persiorientuoti į poilsio režimą – o tada jau galima ir prie vakarienės pereiti. Tik po atsipalaidavimo penkminutės ta vakarienė, tikėtina, bus ne tokia kaloringa ir kur kas sveikesnė.

9.    Išsimiegok

Miegosi mažiau – nudirbsi daugiau? Kur gi ne! Miego trūkumas ne tik gerokai sumenkina darbo našumą, bet ir lėtina medžiagų apykaitą. Kuo tai gresia? Žinoma, dažnesniais užkandžiavimais (juk valgai ne tada, kai miegi, o būtent būdraudama) ir sparčiau augančiais kilogramais. Jei vis dėlto darbus susidėliotum taip, kad miegui liktų ne mažiau nei 8 valandos – tik išloštum ir tu, ir tavo darbas. Kas žino, galbūt keletas valandų gero miego tau net ir sporto klubą pakeis – vietoj jo užteks tik lengvos mankštos, o už abonementui skirtus pinigus galėsi pasidovanoti naujų, „lieknesnių“ džinsų porą!