Ar kava gali būti narkotiku?


2013 02 26 | Šaltinis: Edieta.lt

Ar kava gali būti narkotiku?

Šiai dienai nėra įrodyta, kad kava iššaukia priklausomybę. Tačiau dagelis žmonių realiai jaučia „laužymo sindromą“. Tie, kas per dieną ryte išgeria vieną puodelį kavos, atsisakius jos, skundžiasi galvos skausmais. „Laužymo sindromas“ gali pasireikšti nedideliu galvos skausmu, dirglumu, mieguistumu. Retais atvejais žmonės jaučia pykinimą, sutrinka regėjimo ryškumas, prasideda depresija. Nežiūrint į tai, kavos visada galima atsisakyti, jei truputį pasistengsime.

Mokslininkai įrodė, kad kofeinas pagerina trumpalaikę atmintį ir reakcijos laiką. Tai seniai visiems žinoma, tačiau moksliniai įrodymai atsirado tik 2005 metų lapkričio mėnesį. Naudojant funkcinį magnetinį rezonansą pavyko pastebėti, kad žmonėms, geriantiems kavą, aktyvuojasi smegenų žievės dalys, atsakingos už dėmesį ir atmintį.

Kitas kofeino ypatumas – jo veikimo greitis. Mažai yra tokių produktų ar vaistų, kurie pradeda taip greitai veikti. Efektyvumas pasireiškia jau po 5 minučių. Po kelių sekundžių po to, kai išgėrėte kavą, kofeinas įsigeria į skrandžio – žarnyno traktą ir patenka į kraujotaką. Kofeinas yra tirpus riebaluose ir vandenyje. Jis lengvai prasiskverbia per hematoencifalinį barjerą (ypač patikimas barjeras, saugantis smegenis nuo pašalinių medžiagų poveikio).

Kofeinas gali palengvinti kvėpavimą, nes atidaro smulkias plaučių bronchiolas. Dauguma rūkalių nesąmoningai naudoja šį efektą, nes kava tam tikram laikui sušvelnina kenksmingą tabako dūmų poveikį plaučiams.

Mokslininkai tyrė kofeino poveikį osteoporozės (ligai, kai kaulai tampa trapūs) vystymuisi. Kofeino vartojimas sąlygoja tam tikrą kalcio išskyrimo su šlapimu sustiprėjimą. Nereikia kavos laikyti pagrindine osteoporozės priežastimi, tačiau kofeinas gali tapti vienu iš provokuojančių faktorių. Žmonėms, turintiems padidėjusią osteoporozės riziką, galima patarti papildyti kalcio kiekį, pavyzdžiui, kasdien išgeriant stiklinę pieno.