Apie kūdikių odelę ir jos priežiūrą


2011 02 01 | Autorius: Mama.lt

Apie kūdikių odelę ir jos priežiūrą

Gale straipsnio atsakykite į klausimus ir dešimt laimingųjų gaus Sudocrem prizus. Nugalėtojai bus skelbiami 2011 03 01.

 

Naujagimių ir kūdikių odos sandara ir apsauginė funkcija yra netobula, todėl labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti.


Oda yra svarbus organas, nes atskiria kūno vidų nuo išorinės aplinkos ir taip saugo jį nuo įvairių infekcijų ir dirgiklių. Ji atlieka ne vien tik apsauginę funkciją. Oda yra didžiausias organizmo organas, sudarantis 1/8 bendrosios kūno masės.


Epidermis švelnus ir purus Ląstelių skaičius vaikų epidermyje yra mažesnis negu suaugusiųjų odoje. Epidermio ląstelės gyvuoja 28 dienas. Nepilnavertes elastines ir kolagenines skaidulas lengviau pažeidžia mechaniniai, terminiai ir cheminiai dirgikliai, radiaciniai veiksniai. Šiuo sluoksnio funkcija yra saugoti organizmą nuo kenksmingo aplinkos poveikio.


Naujagimių ir lopšelinio amžiaus vaikų termoreguliacija netobula. Kraujagyslės fiziologiškai išsiplėtusios, prakaito liaukos aktyvios. Labai intensyviai reaguoja į aplinkos temperatūrą viršugalvio sritis, sprandas, dilbio sritis ir rankytės.


Oda svarbus vandens kaupimo organas: 20,8 proc. viso naujagimio kūno vandens tenka odai ir tik 8,9 proc. suaugusiųjų odai. Odos nerviniai receptoriai ir skaidulos jungia odą su nervų sistema ir vidaus organais ir perduoda informaciją apie epidermio ir dermos pokyčius, apie išorinius dirgiklius. Vaikų prakaito liaukos aktyvesnės ir daugiau gamina kalcio ir fosforo. Riebalų liaukų ir apokrininių prakaito liaukų sekrecija yra ryškiausia lytinio brendimo metu. Su prakaitu oda išskiria vandenį, organines ir neorganines medžiagas: šlapalą, amoniaką, šlapimo rūgštį, natrio ir kalio druskas, fosfatus, sulfatus. Dermoje daug kraujagyslių, kurios yra išsiplėtusios. Vaikų odos dujų apykaita stipri ir palengvina netobulas plaučių funkcijas.


Riebalų ir apokrininės liaukos intensyviai išskiria lipidus, cholesterolį, neutralius riebalus, angliavandenius ir azotinius, sulfatinius bei fosfatinius metabolitus. Vaikų riebalų liaukos mažesnės nei suaugusiųjų, tačiau jų yra daugiau. Šios liaukos reaguoja į temperatūros pokyčius. Liaukos reguliuoja kūno temperatūrą, perkeldamos vandenį į odos paviršių, kuris išgaruoja. Vaikų prakaitas visada yra hipotoninis. Vaikų apokrininės prakaito liaukos neaktyvios iki lytinio brendimo. Šios liaukos nedalyvauja termoreguliacijoje, tačiau uždegiminis procesas jose gali vystytis. Šios liaukos išskiria į pieną panašų sekretą. Kai jį suardo bakterijos, jaučiamas nemalonus kvapas. Naujagimių ir kūdikių organizmui būdingas fiziologinis imuninis nepakankamumas.


Egzogeniniai veiksniai neigiamai veikiantys imuninę sistemą: neracionali mityba, išorinio vartojimo gliukokortikoidų tepalai ir kremai, nudegimai, erozuoti egzemos židiniai, pakartotinės bakterinės ir virusinės infekcijos pirmaisiais gyvenimo metais. Odos uždegiminiai procesai yra laikomi imuninio nepakankamumo sindromu.


Svarbu žinoti, kad naujagimių ir kūdikių odos sandara ir apsauginė funkcija yra netobula Jų oda švelni ir neatspari infekcijoms, todėl labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti.


Vaikų odai turi įtakos jos priežiūra, mityba, socialinės ir buitinės sąlygos, sumžėjęs atparumas mikroorganizmams, klimato sezoninis poveikis (saulės spinduliai, šaltis), fizinis, cheminis poveikis, ligų ypatumai.

 

Apie sauskelnes


Šiandien kūdikių auginimas neįsivaizduojamas be sauskelnių. Sauskelnes reikia naudoti, bet labai svarbu dažnai jas keisti, kad oda išliktų sausa ir būtų išvengta šlapimo ir išmatų maišymosi. Šlapios ar suteptos sauskelnės turėtų būti kuo greičiau pakeistos, bent kas 2 – 3 valandas ar dažniau. Ypač tai svarbu naujagimiams, nes jų odelė yra labai jautri ir trapi. Tėvai turėtų atsisakyti ankštų, siaurų ir rinktis šiek tiek didesnes sauskelnes, taip sumažinant odos, išmatų ir šlapimo kontaktą. Odos problemos susijusios su sauskelnėmis, kai vaikas pradeda naudotis puoduku ar tualetu.

 

Apie kremus ir losjonus


Odos apsaugai tinkamiausi emolientai yra kremai ar losjonai. Jie sudaro ant odos lipidų plėvelę ir kartu sulaiko drėgmę raginiame odos sluoksnyje. Jie naudojami ne rečiau nei 3 – 6 kartus per parą, nes jų poveikis trunka 3 – 4 valandas. Trijų minučių taisyklė – po vandens procedūrų kūdikio odą emolientu reikia ištepti per tris minutes.


Šiuo metu Lietuvoje yra platus priemonių kūdikiams spektras. Dažniausiai šių priemonių pagrindinės medžiagos yra cinko oksidas ar titano oksidas bei riebinančios medžiagos - vazelinas, glicerinas, parafinas. Vazelinas minkštiną odą ir apsaugo nuo neigiamo aplinkos poveikio. Glicerinas, parafinas pasižymi odą minkštinančiomis ir drėkinančiomis savybėmis. Kitų kremų riebalinį pagrindą sudaro lanolinas (naturalūs avies vilnų riebalai), aliejai (lavandų, migdolų, alyvuogių) ar lecitinas.

 

Apie higieną


Kūdikiai turėtų būti kasdien prausiami šiltu vandeniu nenaudojant šarminio muilo, nebent specialų kūdikiams skirtą muilą (tinka tik rūgštiniai muilai) ar prausiklį (be kvapiųjų medžiagų ar kitų dirgiklių). Maudyti kūdikį ne dažniau nei 2 – 3 kartus per savaitę, nenaudojant priedų voniai. Oda, kuri kontaktuoja su sauskelnėmis, švelniai nuplaunama ir nusausinama tapšnojant rankšluosčiu. Rankšluoščiai turi būti gerai išskalauti (neturi likti skalbimo miltelių ar baliklių likučių). Šluostymas gali pažeisti odelę. Nusausimus odą reikia ją patepti emolientais. Retsykiais padaryti oro voneles.


Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes kremo likučio pašalinti nuo odos nebūtina. Jeigu reikia, mineralinis aliejus gali padėti nuvalyti pridžiūvusius nešvarumus nuo odos.


Kremą rekomenduojama tepti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Pagrindinė taisyklė – emoliento naudoti nedaug ir tepti ploną jos sluoksnį. Masažuoti reik nedideliais apskritais judesiais, kol preparatas susigers ir liks peršviečiama plėvelė. Jei plėvelė nepadengia pažeistos srities, reikia užtepti dar truputį kremo, tačiau jei patepta sritis lieka balta, vadinasi, kremo buvo užtepta per daug.


Galima naudoti servetėles sunkiai prieinamoms vietoms valyti. Reikėtų rinktis servetėles be alkoholio ir kvapiųjų medžiagų, kurios gali sukelti alergines reakcijas.


Pudros (krakmolo ar talko) reiktų vengti, nes ji didina trintį ir drėgmę sauskelnių dėvėjimo srityje ir gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, jeigu netyčia vaikas jų įkvėps.

 

(Paruosta pagal Pediatrija 2010 4(48)), 15-23 psl.)
Straipsnį remia Sudocrem