Dekoratyvinio muilo gamyba (II dalis)


2011 02 01 | Autorius: Akvilina Vaičiūnienė

Dekoratyvinio muilo gamyba (II dalis)

Praeitoje straipsnių ciklo dalyje apžvelgėme dekoratyvinio muilo gamybos pagrindus: koks muilas yra natūralus, kokių darbo priemonių prireiks, kaip pasirinkti muilo pagrindo formą bei medžiagą. Įgytos žinios tėra pamatas, kelyje į dekoratyvinių muilų gamybą.

Šioje dalyje apžvelgsime eterinius ir augalinius aliejus, tinkamus papildus, praversiančius priedus, pavyzdžiui, dažiklius, perlamutrą, blizgučius bei aromatizatorius. Visa tai - šioje dalyje. Tai paskutinė daugiau teorinė dalis prieš dekoratyvinio muilo gamybos praktiką.

 

Eteriniai aliejai

Eteriniai aliejai - gamtos dovana, kurią žmonija dar tik pradeda suprasti. Jie labai stipriai veikia žmogaus organizmą: kovoja su bakterijomis ir virusais, stiprina imunitetą, didina atsparumą stresui, gerina medžiagų apykaitą, skatina natūralų oksidantų ir toksinų šalinimą.

Eterinių aliejų poveikis dažniausiai stipresnis nei cheminių antiseptikų. Kai kurie eteriniai aliejai skatina endorfinų, dar vadinamų "džiaugsmo hormonais", išsiskyrimą. Kitų sudėtyje yra feromonų, prikaustančių priešingos lyties atstovų dėmesį. Todėl naudojant eterinius aliejus reikia laikytis leistinos koncentracijos ir žinoti apie pašalinį poveikį.

Dirbant su eteriniais aliejais, ypatingo atsargumo turi laikytis nėščios moterys ir sergantieji širdies bei kraujagyslių ligomis. Renkantis eterinį aliejų pirmiausia patikrinkite jo kvapą. Jei organizmui bus reikalingas eterinis aliejus, jam patiks ir jo aromatas.

Eterinių aliejų naudojimas muilo gamybai nepriklauso klasikiniams aromaterapijos kursams, nes naudojamas itin mažas jų kiekis. Netgi labai mažos koncentracijos aliejaus pakanka aromatą justi, kvėpuoti juo. Be to, su muilo putomis eterinis aliejus pateks ir ant jūsų odos.

Pateikiame keletą eterinių aliejų iš trumpas jų charakteristikas:

Saldaus apelsino aliejus. Saldaus, beveik kaip gėlių aromato. Mažina įtampą, pakelia nuotaiką. Valo odą, stangrina ją, šviesina pigmentines dėmes.

Baziliko aliejus. Prieskoninio, saldaus aromato su šviežio balzamo komponentais. Viena geriausiai tonizuojančių ir nervų sistemą stiprinančių priemonių. Minkšina ir jaunina odą.

Levandos aliejus. Vėsaus, subtilaus gėlių aromato. Stiprus antidepresantas. Gydo nemigą, depresiją, mažina nervingumą ir stresą, suteikia ramybę. Tinka visų tipų odos priežiūrai.

Rozmarino aliejus. Stipraus, saldaus aromato su žolių ir kamparo prieskoniu. Stimuliuoja protines ir fizines jėgas. Stiprina atmintį, padeda susikaupti. Tinka riebios odos priežiūrai.

 

Augaliniai aliejai

Dabar aprašysime keletą pagrindinių augalinių aliejų, naudojamų muilui virti. Jie dar vadinami transportavimo arba aliejais nešėjais. Pasižymi švelnesne faktūra, neturi aštraus kvapo, gerai tirpina eterinius aliejus, todėl idealiai tinka aromatinių mišinių gamybai.

Avokado aliejus. Turi daug provitaminų ir mineralinių medžiagų, būtinų odai ir plaukams. Tradiciškai laikomas "grožio aliejumi". Gerai tinka sausai ir jautriai odai. Maitina, minkština, vitaminizuoja, drėkina ir jaunina odą. Atgaivina veido spalvą.

Abrikosų kauliukų aliejus. Tinka visų tipų odai, patartina vartoti sausai, jautriai, senstančiai odai. Drėkina, maitina ir regeneruoja odą. Atstato stangrumą, kovoja su senatviniais odos pakitimais, išlygina smulkias raukšleles.

Alyvuogių aliejus. Jo sudėtyje yra daugybė vitaminų ir naudingų elementų. Rekomenduojamas šiurkščios, uždegiminės ir pleiskanuojančios odos priežiūrai. Saugo odą nuo išsausėjimo, susidaręs apsauginis sluoksnis sulaiko drėgmę odos viduje.

 

Papildai

Džiovintos žolės, prieskoniniai augalai, medus - tai gamtos sukurti papildai. Jie pagerina muilo aromatą, keičia jo spalvą, o taip pat teigiamai veikia odą.

Šaltlankių aliejus, dažinė ciberžolė ir medetkos suteiks jūsų muilui oranžinę spalvą. Raudoną spalvą suteiks raudono sandalo ir saldaus raudonojo pipiro milteliai, o rudą - cinamonas, šokoladas ir kava. Pilką spalvą muilas įgauna nuo aguonų ir aktyvuotos anglies, o žalią - nuo smulkintų džiovintų žolių ir eukalipto lapų ekstrakto.

Smulkiai sugrūsti augaliniai papildai keičia muilo faktūrą, sukuria marmuro efektą, o gėlių žiedai, lapeliai tinka muilui dekoruoti.

 

Dirbtiniai priedai

Dirbtiniai priedai atveria daug galimybių kūrybai. Pasitelkę juos galėsite gaminti įvairiaspalvį muilą, papildydami jį netikėtais aromatais, padarydami blizgų ir netgi šviečiantį tamsoje muilą, jei įbersite liuminoforo.

Naudokite odai nepavojingus priedus, neperdozuokite ir atminkite, kad priedai gali sukelti alergiją. Nenaudokite guašo, akvarelinių ir aliejinių dažų, nes jų sudėtyje yra odai kenksmingų medžiagų.

 

Dažikliai

Yra trijų rūšių dažikliai: sausi maistiniai dažikliai, skysti dažikliai, pigmentai. Pirmieji būna labai koncentruoti. Niekada nepilkite tokių dažų tiesiai į verdamą muilą. Iš pradžių ištirpinkite juos vandenyje, paskui pipete lašinkite į muilą ir stebėkite spalvos intensyvumą. Jeigu į muilą įpilsite per daug dažiklio, putos bus spalvotos, o muilas nudažys odą.

Skysti dažikliai yra specialūs, jau atskiesti kosmetiniai dažikliai. Dirbti su jais labai patogu: pakanka 1-3 lašų, kad muilas įgautų norimą spalvą. Jeigu neturite daug dažų, galite juos sumaišyti ir gausite norimą atspalvį. Jeigu gaminate įvairiaspalvį muilą, atminkite, kad skirtingų spalvų elementų arba sluoksnių linijos palaipsniui išsiplauna.

Kad šito išvengtumėte, naudokite pigmentus. Tai netirpūs spalvoti milteliai. Nudažo skaidrų muilą ir sumažina jo skaidrumą.

 

Perlamutras (mika)

Tai labai smulkūs blizgučiai, kuriuose beveik neišsiskiria atskiros dalelytės. Perlamutras padės nudažyti muilą, suteiks jam charakteringą blizgesį ir švytėjimą. Perlamutrą geriausiai naudoti skaidraus muilo gamybai, nes balto muilo fone jo beveik nesimato.

Blizgučiai

Panaudoję blizgučius (gliterius), sukursite puošnų ir efektingą muilą. Galima nusipirkti įvairių formų ir dydžio blizgučių. Į muilą neberkite labai didelių blizgučių, nes jie gali braižyti odą.


Kitoje straipsnių ciklo dalyje apžvelgsime naminio muilo virimo technologiją ir keletą paprastų muilo gaminių pradedantiesiems.