Mozaikos namų dekoravimui (I dalis)


2010 08 06 | Autorius: Karolina Gintalienė

Mozaikos namų dekoravimui (I dalis)

Nesvarbu, ar esate pradedantysis, ar siekiate tobulinti jau turimus įgūdžius, daryti mozaikas yra smagu. Tiesą sakant, tai panašu į dėlionę, tik čia jūs pats renkatės ir kuriate formas, prieš jas sujungdamas.

Jei norite sukurti stilingą dekoraciją savo namams ar sodui, padovanoti neįprastą dovaną ypatingam draugui ar kūrybingai praleisti laiką su savo vaikais, šiame straipsnių cikle rasite mozaikos kūrimo pagrindus.

Pradėsime nuo pažinties su reikalingomis medžiagomis ir įrankiais, patarimų, kaip juos naudoti. Vėliau išbandysime paprastas technikas. Greitai būsite pasirengę paversti visas jūsų mozaikų idėjas realybe!

 

Mozaikų istorija

Pirmosios mozaikos pradėtos kurti prieš daugiau nei 4 tūkst. metų. Tada tai buvo į sieną įspraudžiami degto molio kūgeliai, nudažyti skirtingomis spalvomis ir sudarantys raštą. Daugybė istorinių senovės Egipto ir Meksikos civilizacijų radinių rasti dekoruoti, nusagstyti ar inkrustuoti mozaikoms iš brangių akmenų.

Maždaug 400 m. pr. Kr. graikai nugludintų akmenėlių mozaikas pavertė meno rūšimi, kurdami detalius paveikslus ir taisyklingas geometrines formas. Maždaug tuo metu mozaikose pradėti naudoti akmens gabalėliai ir kriauklės. Vyravo prislopintos spalvos ir natūralūs tonai.

Krikščioniškosios Bizantijos imperijos egzistavimo metais (apie 500 m. po Kr. ir vėliau), kurios centras buvo Bizantija (dabar - Stambulas, Turkija), išsivystė naujas, Rytų įkvėptas, mozaikų dizainas. Be to, tikrą revoliuciją mozaikų kūryboje sukėlė atsiradusios itališkos smaltos plytelės - storo, spalvoto stiklo kubeliai, neretai dengti auksu ir sidabru.

Būtent šiuo laikotarpiu atsirado supratimas apie spalvas ir šviesą. Mozaikų kūrėjai savo meno kūriniuose įžvelgė judesio galimybes: sukaišiojus smaltos plyteles į glaistą pastebėta, kad galima sustiprinti stiklo ir aukso plokštelių atspindžio savybes. Šiuo laikotarpiu sukurtomis mozaikomis dažniausiai puoštos lubos ir sienos.

Islamiškasis mozaikos menas Vakarų Europą pasiekė apie 800 m. po Kr., atnešdamas sudėtingas matematines ir geometrines kompozicijas ir tikslias formas. Ankstyvaisiais viduramžiais mozaikų populiarumas smarkiai išblėso.

Art nouveau - naujojo meno laikotarpiu - maždaug nuo 1880 iki 1920 m., mozaikos vėl atrasos ir su nauja entuziazmo banga jų populiarumas ėmė augti. Ispanų architektas Antonijus Gaudis (1853-1926 m.) tapo pirmuoju mozaikų kūrėju, panaudojusiu įvairiausius radinius, glazūruotas plyteles bei kitus atliekamus ar sudužusius daiktus.

Mūsų moderniaisiais laikais mozaikų kūrimas vėl populiarėja, o menininkai gali rinktis iš daugybės puikiai pagamintų medžiagų ir įrankių. Įkvėpimu gali tapti daug puikių praeityje ir dabartyje sukurtų mozaikų pavyzdžių. Niekada nebuvo tinkamesnio laiko pradėti pačiam kurti mozaikas!

 

Medžiagos

Dabar aptarsime dekoratyvias ir konstrukcines medžiagas, reikalingas sukurti mozaikoms. Papildomos dekoratyvios medžiagos, tinkamos mozaikoms, yra gludinti akmenėliai, kriauklelės, marmuras ir porceliano šukės.

Įgavę daugiau patirties ir pasitikėjimo, galėsite plėsti ir atrasti savus šaltinius - mozaikų kūrėjai nuolat randa vis daugiau dekoratyvių medžiagų savo darbams.

 

Stiklo mozaikos plytelės

Šios plytelės gaminamos išlydytą stiklą pilant į formas. Jos nuožulniais kraštais, vienodos formos ir dydžio ir gaminamos su bangelėmis užpakalinėje pusėje, kad būtų geresnis sukibimas. Tinkamos vidaus ir išorės interjerui.

Stiklo plytelių yra įvairiausių spalvų ir sudėties, pvz. vairovykštės spalvų, metalo blizgesio. Dabar į šių standartinių plytelių gamybos procesą kai kurie gamintojai įtraukia metalo oksidų bei mineralinių druskų, kurie suteikia pribloškiantį efektą, pvz. metalo ar marmuro.

 

Keraminės mozaikos plytelės

Degto molio keraminių plytelių spalvų paletė paprastai yra ribota: neglazūruoto natūralaus akmens ir antikinių spalvų. Puikiai tinka atkuriant romėniškų ir Bizantijos mozaikų efektus. Šios plytelės yra plokščios ir gali būti naudojamos iš abiejų pusių, taip pat su stiklo plytelėmis.

Nors joms trūksta stiklo dinamiškumo ir blizgesio, jos pabrėžia jo spindesį bei paįvairina mozaikos paviršiaus tekstūrą, sukurdamos dar patrauklesnį akiai vaizdą.

 

Stiklo brangakmenių karoliukai

Jų yra daugybė skirtingų spalvų ir vaizdo, įskaitant blizgius, metalo ir matinius. Gali būti nuo visiškai permatomo iki matinio, plokšti arba rutuliniai, panašūs į vandens lašą. Visi stiklo brangakmenių rutuliukai nugarėlėje yra plokšti, tad tvirtai sukimba su paviršiumi.

Taip pat esti išskirtiniai stiklo “Millefiori” karoliukai, kurie pradėti gaminti V a., Italijoje. Žodis “Millefiori” reiškia “tūkstantis gėlių”. Motyvas kuriamas plonas stiklo gijas surišant į vieną, jos sulydomos ir, kol vis dar yra labai karštos, ištempiamos.

 

Medžiagos mozaikos pagrindui

Klijuota fanera

Ir paprasta, ir vandeniui atspari fanera tinkama ir vidaus, ir lauko mozaikoms, jei padengta specialiomis medžiagomis.


Iš anksto išpjautos MDF plokščių formos

Jų įvairiausių galima įsigyti rankdarbių parduotuvėse. Jos nėra atsparios orui, tad prieš naudojant lauko mozaikoms, šias plokštes reikia padengti specialiomis medžiagomis.

Ištepkite paviršių vandens ir PVA (baltų) klijų tirpalu ir palikite džiūti. Padenkite paviršių dviem jachtų lako sluoksniais - taip pagrindas taps atsparus oro permainoms. Nepamirškite kruopščiai padengti ir kraštų. Prieš tepdami antrąjį lako sluoksnį, leiskite gerai išdžiūti pirmajam.


Papjė mašė pagrindas

Šiuos pagrindus, pvz., vazas ir dėžes, prieš darant ant jų mozaiką reikės sutvirtinti. Ištepkite jas vandens ir PVA (baltų) klijų tirpalu ir palikite džiūti. Vėliau formą nulakuokite jachtų laku (trys sluoksniai). Kaskart gerai išdžiovinkite, prieš tepdami naują sluoksnį.

 

Kitos medžiagos

Rudas rankdarbių popierius

Naudojamos netiesioginiam ar atvirkštiniam būdui plytelės yra lipdomos ant popieriaus gerąja puse į apačią su vandens ir PVA klijų (baltų) tirpalu.


Mozaikos tinklelis

Darant dideles mozaikas, plytelės gali būti lipdomos ant specialiai mozaikoms skirtų tinklelių iš austo stiklo pluošto ir vėliau pernešamos į galutinę vietą. Šis tinklelis yra tvirtas, lengvai karpomas žirklėmis ir lankstus. Tinka visų rūšių plytelėms. Tvirtinkite su PVA (baltais) klijais.


Jachtų lakas

Parduodamas statybinių medžiagų parduotuvėse ar bazėse, jachtų lakas yra naudojamas užsandarinti ir sutvirtinti mozaikų pagrindus, kad šie taptų atsparūs vandeniui. Džiūsta gana ilgai. Lakuoti reikėtų tik gerai vėdinamose patalpose.


PVA (balti) klijai

Nebrangūs, “draugiški” vaikams ir netoksiški - idealūs vidaus mozaikoms ir klijuoti plyteles prie tinklo. Ištirpintas vandenyje gali būti naudojamas kaip hermetikas. Drėgni tirpūs vandenyje, o išdžiūvę - jam nepralaidūs. Išdžiūvę tampa skaidrios spalvos.

Šiais klijais taip pat galima klijuoti plyteles prie rudo amatų popieriaus, naudojant netiesioginį arba atvirkštinį būdą. Klijai nerekomenduojami lauko mozaikoms kurti, nes ilgalaikė drėgmė gali susilpninti sukibimą.


Poliuretano ir silikono klijai

Poliuretano klijai skaidrūs, lėtai džiūstantys ir netoksiški. Idealūs “stiklas ant stiklo” mozaikoms. Silikono klijai taip pat tinka kuriant “stiklas ant stiklo” mozaikas. Išdžiūvę yra skaidrūs ir tvirti. Taip pat jie idealiai tinka lauko mozaikoms.


Glaistas

Glaistą galima įsigyti jau paruoštą indeliuose arba jo miltelius. Yra ir spalvotas, ir baltas - tada dažoma dažais ir pridedama pigmento.


Akrilo dažai ir pigmento milteliai

Glaistą galima dažyti ir dailininkams skirtais akrilo dažais, ir pigmento milteliais. Vandeniniai, tokie kaip guašas, ar aliejiniai dažai nėra tinkami dažyti glaistą.

 

Kitoje dalyje aprašysime kokių įrankių ir reikmenų reikia mozaikų kūrimui bei pateiksime mozaikų projektavimo pagrindus.