Dovanos pirmojo gimtadienio proga


2010 07 26 | Autorius: parengė L.Barzdaitienė, Jupiterimages nuotr.

Dovanos pirmojo gimtadienio proga

Pirmasis gimtadienis – rimta šventė ir sukaktuvininkui, ir jo svečiams. Kokią dovaną išrinkti?

Visų pirma – turėkite omeny, kad vienerių metukų sulaukusiam žmogučiu įpakavimas kone svarbiau nei pati dovana. Juk plėšyti spalvingą popierių, knebinėti kaspinėlius, krapštyti lipdukus jam šiuo metu – vienas įdomiausių užsiėmimų! Neatimkite iš mažylio šio džiaugsmo ir pasirūpinkite, kad dovana būtų įpakuota saugiai: pakuotė neišpuošta smulkiomis dekoracijomis, kurias būtų galima nuplėšti ir įsikišti į burną, kad ant jos nebūtų aštrių, sužeisti galinčių detalių. Spalvingas traškantis popierius ir didelis medžiaginis kaspinas neilgais galais – puikus pasirinkimas. Tiks ir vaikiškais piešiniais marginti popieriniai dovanų maišeliai, į kuriuos paskui galima susikrauti ir nešiotis po kambarius galybę vaikiško „turto“ iš žaislų dėžės.

O dabar – apie pačias dovanas. Štai geriausių variantų sąrašas:

1. Kaladėlės. Pasak kūdikių raidos specialistų, paprastos medinės kaladėlės – vienas geriausių žaislų, padedančių lavėti kūdikio motoriniams gebėjimams ir vaizduotei. Metų proga dovanojamos kaladėlės turėtų būti suapvalintomis briaunomis, vidutinio dydžio – ne per mažos, kad netilptų į burną, ir ne per didelės – patogios paimti.

2. Stumiamas žaislas. Vos pradėjus vaikščioti žaislas su patogia ilga rankenėle, stumiamas prieky savęs, tampa geriausiu draugu. Todėl būtent toks pagalbininkas – ideali dovana pirmojo gimtadienio proga ką tik pradėjusiam arba visai netrukus pradėsiančiam vaikščioti mažyliui. Beje, nebūtinai tai turi būti klasikinis T formos žaislas su prie ilgos rankenos pritvirtintu riedančiu objektu. Galite išrinkti ir žaislinį parduotuvės vežimėlį, dulkių siurblį ar lėlių vežimėlį.

3. Telefonas. Šis žaislas ne tik patenkins nuolatinį kūdikių troškimą turėti savo telefoną (ne veltui tėvai vieningai sutaria, jog mobilusis telefonas – neginčytinas lyderis tarp geidžiamiausių daiktų, į kuriuos tiesiasi mažylių delniukai), bet ir padės lavėti mažylio kalbiniams įgūdžiams. Sulaukęs metų jis jau puikiai žino, ką veikti su telefonu, taigi metas išmokti pačiam tarti „Alio“. Ir nebijokite, kad vieną ar keletą telefonų jis jau turi. Paprastai šių žaislų niekada nebūna per daug. Tiesa, geriausia išrinkti tokį, kurio mygtukai iš tikrųjų pasispaudžia, skleidžiantį garsus.

4. Susidedantys indeliai. Dėlioti indelius vieną į kitą arba, juos apvertus, statyti bokštą – kas gali būti įdomiau?! Tai vienas iš tų žaidimų, kuriuos metų sulaukęs mažylis nori žaisti vėl ir vėl. O specialistai tikina: šio tipo žaislai padeda vystytis vaiko erdvės suvokimui, traukia akį savo ryškiomis spalvomis, ornamentais.

5. Stalo įrankiai. O kaip gi be jų? Juk vieneri metai – svarbus virsmas mažylio gyvenime, kai pagaliau leidžiama ne tik sėstis prie suaugusiųjų stalo, bet ir ragauti gausybę patiekalų nuo jo. Be abejo, tam reikalingas šaukštas, šakutė, o gal net ir peilis (kol kas – vaikiškas, neaštrus). Todėl vaikiškas stalo įrankių rinkinys – irgi viena populiariausių dovanų pirmojo gimtadienio proga. Jei tokį dovanosite ir jūs, atkreipkite dėmesį, kad įrankiai būtų ne tik dailūs, bet ir patogūs – su mažylio delne telpančia rankena, šaukšto galvutė – ne per plati, kad tilptų į burną. Specialistai nepataria pirkti lanksčių silikoninių šaukštelių – valgyti mažiesiems jais tikrai nepatogu. Atkreipkite dėmesį ir į šakutės dantelius: nors, atrodytų, savaime suprantama, kad jie turėtų būti neaštrūs, bet vis dėlto pernelyg buki – irgi ne išeitis. Mažasis valgytojas dar tik mokosi smeigti maistą, o kuo šakutės danteliai bukesni – tuo sudėtingesniu tampa ši operacija. Tad geriausia būtų rasti aukso viduriuką: danteliai ne pernelyg smaili, kad nekiltų pavojus įsidurti, bet ir ne pernelyg buki, kad šakute būtų galima patogiai naudotis.

6. Figūrinės landos. Kaladėlių dėžė su skylutėmis, kai tam tikroms figūroms reikia parinkti joms tinkančią landą – dar vienas kūdikių raidos specialistų išgirtas žaislas metinukui. Tai ne tik lavina jų erdvinį suvokimą, bet ir moko... spręsti problemas. Kas žino – galbūt šiandien jūsų padovanotas žaislų rinkinys padės pažadinti sukaktuvininko galvelėje mažąjį Einšteiną?

7. Muzikiniai žaislai. Kūdikiai nemėgsta triukšmo. Bet jiems patinka triukšmauti. Todėl žaislas, skleidžiantis garsus, taip pat netrunka atsidurti jų mėgstamiausiųjų sąraše. Muzikinė dėžutė, žaislinis būgnelis, metalofonas (ieškokite ne tikro, su aštriabriaunėmis metalinėmis plokštelėmis, o kūdikiams skirto, kurio plokštelių kampai suapvalinti, jos pačios didesnės) ar netgi mediniai šaukštai, kuriuos galima daužyti vieną į kitą – smagi dovana. Galbūt ji ne itin patiks mažylio tėvams, bet pačiam mažajam – be jokių abejonių!

8. Maudynių žaislai. Maudynės – smagi pramoga. Ypač jei vonioje netrūksta žaislų, kurie leidžia burbulus, trykšta fontanėliu ar tiesiog suteikia palaimingą galimybę pilstyti vandenį iš vieno indo į kitą.

9. Knygos. Pirmasis gimtadienis – puiki proga pradėti kaupti mažylio biblioteką. Baigėsi medžiaginių, guminių knygelių era, metas pereiti prie rimtesnių skaitinių. Kokias knygeles geriausia išrinkti? Teikite pirmenybę toms, kurių paveikslėliai aiškūs, kur vaizduojami kūdikiui suvokiami, pažįstami, jo aplinkos daiktai, gyvūnai. Tokio amžiaus mažyliui dar ankstoka suprasti, kas yra dinozauras ar katamaranas, o ir ištarti tokius žodžius – ne juokų darbas. Užtai arkliukai, viščiukai, puodelis, laikrodis, kėdutė – kaip tik tai, ką jis noriai aptarinės ir rodys paveikslėliuose. Jei knygelėje bus ir teksto – geriau tiks eiliuotas, susidedantis iš paprastų, aiškių žodžių, su lengvai suvokiamu siužetu.

10. Transporto priemonė. Varoma visais keturiais ratais ir... dviem sukaktuvininko kojomis. Nesvarbu, ar tai bus sportinį automobilį, ar tikros ledi vertą kabrioletą primenantis žaislas, svarbiausia – kad ant jo būtų galima atsisėsti ir judėti į priekį pasispiriant kojomis. Nepakeičiamas žaislas, kad mažyliui reikia išsišėlti. Be to, puikiai lavina judesių koordinaciją ir pusiausvyrą.