Kasdienė dantų priežiūra: mitai ir tiesa


2014 06 04 | Autorius: Mama.lt

 Kasdienė dantų priežiūra: mitai ir tiesa

Dantis valomės po keletą kartų per dieną. Procesas paprastas ir aiškus, kaip 2x2. Nors... ar tikrai viską žinote apie šią rutiną?

 

Mitas: Dantis valytis užtenka 2 kartus per dieną – ryte ir vakare.


Ne. Dantis privalu valytis ne rečiau kaip 2 kartus per dieną, o idealiausia, jei dantis valysitės pagal poreikį – kai tik pajusite diskomfortą burnoje. Tai reiškia, kad geriausia būtų dantis išsivalyti kiekvieną kartą pavalgius. Tačiau labai svarbu dantis valytis taisyklingai, sukamaisiais judesiais, ir naudoti tam minkštą dantų šepetėlį, nes netaisyklingai, grubiai valant dantis, o ypač jei šepetėlio šereliai kieti, galima sukelti mechaninius kietųjų audinių pažeidimus, pavyzdžiui, pleišto formos pažeidimus danties kaklelio srityje.

 

Mitas: Kiekvienąkart valantis dantis būtina naudoti pastą.


Ne. Piktnaudžiauti pasta irgi negerai. Su pasta dantis valytis užteks 2-3 kartus per dieną: po pusryčių, pietų ir vakarienės. Tačiau po užkandžiavimų patartina pavalyti dantis šepetėliu ir vandeniu, praskalauti specialiu skysčiu ar nesaldinta žolelių arbata. Taip pat keletą kartų per dieną išsivalykite tarpdančius specialiu šepetėliu arba tarpdančių siūlu. Valantis dantis svarbiausia ne kokią pastą pasirinksite, o pats dantų valymas, t. y. mechaniškas dantų apnašo, kuriame yra bakterijos, pašalinimas.

 

Mitas: Ryte ir vakare reikia naudoti tą pačią pastą.


Taip, jei naudojate kompleksinio poveikio pastą. Tačiau jei dantis valotės balinančia dantų pasta, geriau būtų ją naudoti tik vieną kartą per dieną, o kitam valymui rinktis kitokią, pvz., pastą su žolelėmis.

 

Mitas: Valantis dantis su soda, jie taps baltesni.


Taip, tačiau soda kenkia dantų emaliui. Valytis dantis su soda galima ne dažniau, kaip kartą per savaitę. Be to, akinamai baltų dantų efekto tikėtis neverta. Iš tikrųjų soda tik nuvalys dantis, jie pastebimiau blizgės. Toks pats rezultatas bus ir dantis valantis su pastomis, į kurių sudėtį įeina sodos bikarbonatas. Tik ten abrazyvinės sodos dalelės gerokai mažesnės, jos švelniau nuvalo dantis, mažiau žaloja emalį. Jei nuolat geriate kavą, juodąją arbatą, ar niekaip nepavyksta mesti rūkyti, galite rinktis ir pastą, į kurios sudėtį įeina dėmes tirpdančių fermentų. Tokia pasta neturi abrazyvinių dalelių, tačiau ją reikia vartoti labai saikingai, pageidautina ne kasdien, kombinuoti su kitų rūšių pastomis.

 

Mitas: Ryte dantis reikia valytis po pusryčių.


Taip, tačiau kam gi malonu sėstis prie pusryčių stalo nevalytais dantims? Valytis dantis po valgio būtina, bet juk niekas netrukdo vos atsikėlus bent jau prasiskalauti burną dantų skalavimo skysčiu, kad pasijustumėte švariau ir gaiviau.

 

Mitas: Dantų šepetėlį reikia keisti kai jo šereliai praranda formą.


Ne. Geriau tokios dantų šepetėlio susidėvėjimo stadijos nelaukti. Šepetėlį patartina keisti bent kartą per mėnesį. Be to, būtina kaskart išsivalius dantis rūpestingai jį išplauti, kad tarp šerelių neliktų nei pastos, nei maisto iš tarpdančių likučių, kitaip jis virs nebe dantų valymo, o bakterijų veisimo priemone.

 

Mitas: Po valgio reikia pakramtyti kramtomosios gumos.


Taip, tačiau ne ilgiau, kaip 10 min. Pavalgius burnoje pakinta rūgščių ir šarmų pusiausvyra, dėl to ilgainiui gali atsirasti ėduonis. Becukrė kramtomoji guma iš tikrųjų šią pusiausvyrą atstato, tačiau ilgai ją kramtant nukenčia skrandis. Kramtymo procesas skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Jei skrandžio sultys skiriasi, o daugiau maisto taip ir nebepatenka, žalojama skrandžio gleivinė.


Mitas: Taisyklingai prižiūrimi dantys spindi baltumu.


Ne. Taisyklingai prižiūrimi dantys yra be apnašų ir sveiki. Tuo tarpu sniego baltumo šypseną padovanoti gali tik stomatologai su specialiomis balinančiomis priemonėmis. Nes natūrali žmogaus dantų emalio spalva yra paveldima, ji visada turi gelsvesnį ar pilkšvesnį atspalvį ir niekada nebūna akinamai balta.