Kontraceptikai: žvilgsnis į ateitį


2010 02 09 | Šaltinis: Veslo.org., Jupiterimages nuotr.

Kontraceptikai: žvilgsnis į ateitį

Gyvename hormoninių kontraceptikų aukso amžiuje. Šiandien būtent jie laikomi efektyviausiomis ir saugiausiomis priemonėmis nuo nepageidaujamo nėštumo.

 

Mažai tikėtina kad artimiausiu metu kontracepcijos srityje mūsų lauktų stulbinantys atradimai nesusiję su hormonais, kadangi visas žmogaus lytinis ciklas priklauso tik nuo organizme vykstančių hormoninių pokyčių.

 

Visi kiti kontracepcijos metodai, kaip parodė ne vienas jų naudojimo dešimtmetis, ne itin patikimi. Iš laukiamiausių kontracepcijos metodų įdomiausi ir patraukliausi ketina rastis būtent hormoninės kontracepcijos srityje. Vienas jų – vyrų hormoninė kontracepcija.

 

Vyrų kontracepcijos paieškos

 

Šiuo metu kaip tik bandoma pagaminti vyrišką hormoninę tabletę ir implantą su lytiniais hormonais (testosterono ir progestageno kokteiliu arba hipofizės hormonais), kurie stabdytų spermatozoidų gamybą niekaip nepaveikdami gebėjimo turėti vaikų ateityje. Šie preparatai ketina turėti teigiamų šalutinių efektų, vienas iš jų – saugoti nuo prostatos auglių.

 

Kontraceptikai moterims

 

Pagrindinės moterų hormoninės kontracepcijos vystymosi gairės yra šios:

 

1. Patogesnių kontraceptikų gaminimas;

 

2. Šalutinių efektų mažinimas;

 

3. Sisteminio poveikio moters organizmui mažinimas arba šalinimas;

 

4. Naujos gydomojo ir profilaktinio efekto galimybės.

 

Skelbiama, kad jau netrukus atsiras kontraceptikai (tabletės, žiedas ir gelis) su natūraliais estrogenais. Bandomas gaminti kontraceptinis žiedas, kuris bus naudojamas 1 kartą per metus, turės profilaktinį ir priešvirusinį poveikį.

 

Ginekologijos ekspertai teigia, kad pastaruoju metu efektyviausias ir labiausiai paplitęs apsaugos nuo nėštumo būdas – hormoninė kontracepcija, visų pirma – mažų ir mikro dozių oraliniai kontraceptikai.

 

Pastaraisiais dešimtmečiais būta įvairiausių bandymų atrasti saugią kontracepciją. Vartoti vietiškai veikiantys cheminiai preparatai, biologinių skysčių surinkimo rezervuarai (vyriškas ir moteriškas prezervatyvai), chirurginiai metodai ir kt. Visi jie turėjo rimtų trūkumų: arba per mažą patikimumą, arba buvo nepatogūs, netgi susiję su rizika (pvz. chirurginė operacija), todėl nepaliauta nuolat ieškoti geresnių kontracepcijos metodų.

 

Šiuo metu gyvename hormoninės kontracepcijos eroje. Kažin ar artimiausiu metu bus sukurta kas nors dar patogesnio, saugesnio, efektyvesnio nei hormoninė kontracepcija. Žmogaus dauginimosi procesus nuo pradžios iki galo reguliuoja lytiniai hormonai, nuo jų priklauso tiek lytinių ląstelių brendimas (kiaušialąstės, spermatozoidų), tiek ir organizmo pasirengimas apvaisinti ar pastoti.

 

Tik veikiant reprodukcinę moters sistemą lytiniais hormonais įvairiuose lygmenyse galima pasiekti iškart keleto efektų (blokuoti ląstelių brendimą, sumažinti spermatozoidų galimybę patekti į gimdą ir neleisti gimdai pasiruošti nėštumui) ir užtikrinti maksimalų metodo patikimumą.

 

Hormoniniai kontracepcijos metodai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Pasak tarptautinių ekspertų, tam, kad būtų galima juos vartoti, nebūtina atlikti jokių specialių tyrimų, juos paprasta ir patogu naudoti (dėl to jie taip išpopuliarėjo), juos vartojant išsaugomas konfidencialumas, moteris pati gali priimti sprendimą dėl nėštumo planavimo, kadangi nereikia specialiai eiti pas gydytoją nusprendus nebesisaugoti nėštumo. Vaisingumas paprastai atsistato jau per pirmąjį mėnesį nustojus vartoti hormoninius kontraceptikus. Be to, hormoninius kontraceptikus galima rinktis ne tik vadovaujantis saugumo ir patikimumo kriterijais, bet ir priklausomai nuo vartojimo režimo, atsižvelgiant į psichologines moters ypatybes. Pavyzdžiui, galima rinktis kasdien, kartą per savaitę ar kartą per mėnesį vartojamus kontraceptikus. Jei moteris užmarši, neketina kasdien rūpintis gerti po tabletę – gali rinktis kontraceptinį žiedą, kuris dedamas kartą per mėnesį. Jei jos gyvenimas stabilus, dienos režimas retai kada keičiasi – puikiai tiks ir kasdien vartojamos tabletės.

 

Atskiru privalumu laikomi vadinamieji gydomieji hormoninių kontraceptikų efektai. Įrodyta, kad hormoniniai kontraceptikai gali gydyti premenstruacinį sindromą, endometriozę ir kitas nuo hormonų priklausančias ligas. Taip pat daugelis hormoninių kontraceptikų padeda atsikratyti riebios odos ir jaunatvinių spuogų, mažina tikimybę susirgti kiaušidžių ir gimdos vėžiu, mažėja menstruacijų metu netenkamo kraujo kiekis, silpnėja skausmas, pasireiškiantis menstruacijų metu, moteris šiuo periodu išlaiko gerą savijautą ir darbingumą. Kitaip tariant, moteriai suteikiama galimybė pačiai kontroliuoti savo kūną, pačiai spręsti, ar apskritai ji nori menstruacijų bei nutarti, kada ji norėtų pastoti. Hormoninės kontracepcijos priemonės turėjo daug įtakos socialinės moters pozicijos kitimui visuomenėje.

 

Manoma, kad ir ateity būtent hormoniniams kontraceptikams bus teikiama pirmenybė, taigi jie ir toliau liks viena labiausiai tyrinėjamų ir tobulinamų kontracepcijos sričių.