Kontraceptinės tabletės ir jų paslaptys


2011 11 10 | Šaltinis: Passion.ru., Jupiterimages nuotr.

Kontraceptinės tabletės ir jų paslaptys

Ar tikite atsitiktinumais? Ar gali viena nevykusi akimirka apversti aukštyn kojomis visą jūsų gyvenimą?

Viskas beviltiška: žlugę karjeros perspektyvos, apleisti mokslai, šeimoje – barniai, o meilė jau nebeatrodo amžina. Nebeužmiegate naktimis, bet koks kąsnis stringa skersai gerklės, o galvoje – tik vienas klausimas: ką daryti? Visų nemalonumų priežastis – ta nelemta akimirka, po kurios laukė „staigmena“ – neplanuotas ar, dar blogiau, nepageidaujamas nėštumas!

Situacija banali. O apie ją perskaičiusi tikriausiai atsidusite: reikėjo saugotis. Vienas populiariausių apsisaugojimo nuo nėštumo būdų – oraliniai kontraceptikai, kurie savo populiarumu nusileidžia nebent prezervatyvams.

Kiekvienoje kombinuotų oralinių kontraceptikų (KOK) tabletėje esama moters lytinių hormonų estrogeno ir progestino analogų. Šių hormonų derinys ir užtikrina apsaugą nuo nėštumo:

• Veikiant KOK stabdoma ovuliacija. Tai reiškia, kad hormonai patikimai saugo kiaušialąstėje esančius kiaušinėlius neleisdami jiems vystytis ir būti apvaisintiems.

• Gimdos kaklelio gleivės sutirštėja. Tirštų gleivių kamštis visą mėnesį sulaiko spermatozoidus ir neleidžia jiems patekti į gimdą.

• Vyksta pakitimai endometriume – gleivinėje, dengiančioje gimdos sieneles. Jei vis dėlto apvaisinimas įvyksta, apvaisintas kiaušinėlis, užuot saugiai nusėdęs ant minkštos terpės, kurioje apstu kraujagyslių, patenka ant „grubaus“, neparuošto įsitvirtinimui paviršiaus. Tokiomis sąlygomis nei implantacija, nei nėštumo vystymasis neįmanomi. Taip KOK saugo mūsų organizmą 3 lygiais.

1 paslaptis: patikimumas

Savo patikimumu KOK konkuruoja su sterilizacija ir intrauterine kontracepcija. Nutraukus jų vartojimą vaisingumas atsistato per 1-12 mėnesių.

Jei pastojama iškart liovusis vartoti KOK arba juos tebevartojant (pvz. pamiršus laiku išgerti eilinę tabletę), tai neturi įtakos nei nėštumo eigai, nei būsimo kūdikio sveikatai.

2 paslaptis: Oralinių kontraceptikų minusai

Kaip ir kitos kontraceptinės priemonės, KOK turi ir šalutinį poveikį. Koks būtent šalutinis poveikis ir kiek stipriai jis pasireikš priklauso nuo organizmo ypatumų. Dažniausi nemalonumai – pykinimas, vėmimas, galvos skausmai, dirglumas, krūtų pabrinkimas ir skausmai, kraujingos išskyros iš makšties, patinimai, apetito pokyčiai ir pan.

Paprastai visi šie nemalonūs reiškiniai išnyksta per 3 mėnesius nuo tablečių vartojimo pradžios. Per tą laiką organizmas prisitaiko prie naujo režimo. Jei po 3 mėnesių nepagerėja, vertėtų pagalvoti apie kontraceptikų keitimą kitais.

3 paslaptis: gydomasis KOK efektas

KOK poveikis – ne tik kontraceptinis, bet ir gydomasis. Juos vartojant sumažėja padidintas odos riebumas, susitraukia poros, liaujasi bėrimas jaunatviniais spuogais, seborėja, sulėtėja plaukų augimas ant kūno.

Be to, daugeliui moterų patinka, kad vartojant KOK krūtinė tampa stangresnė, šiek tiek padidėja, nors tai ir laikoma ne gydomuoju, o šalutiniu poveikiu.

Vartojant kontraceptikus palengvėja premenstruacinio sindromo negalavimai, menstruacijų metu netenkama mažiau kraujo, jei buvo sutrikęs menstruacijų ciklas – jis atsistato.

4 paslaptis: menstruacijų ciklo reguliavimas

Oraliniai kontraceptikai leidžia prireikus šiek tiek pakoreguoti menstruacijų ciklą. Tam reikia nedaryti pertraukos tarp tablečių vartojimo, baigus vieną pakuotę iškart pereiti prie naujos.

Tik turėkite omeny: šiuo atveju išauga tikimybė, kad tarp menstruacijų bus tepimas kraujingomis išskyromis. Ypač jei tabletes vartojate trumpiau nei 3 mėnesius.

Bet kuriuo atveju kuo rečiau griebsitės tokios gudrybės – tuo geriau ir sveikiau jums.

5 paslaptis: svorio augimas

Kai kurioms moterims vartojant kontraceptikus svoris šiek tiek išauga. Bet tai dažniausiai būna susiję ne su riebalų masės padidėjimu, o su tuo, kad organizme susilaiko skysčiai. Jei taip nutiko ir jums – pasikonsultuokite su gydytoju, galbūt rekomenduos rinktis kitas tabletes.

6 paslaptis: preparato keitimas

Jei vartojote kontraceptikus, kuriuose yra 21 dražė, naują pakuotę turite pradėti vartoti ne vėliau nei kitą dieną po 7 dienų pertraukos. Arba kitą dieną po išgertos 21-osios dražė.

Jei vartojate KOK, kuriuose yra 28 tabletės, naują pakuotę pradėkite kitą dieną po to, kai išgėrėte paskutinę dražė.

Papildomų apsaugos priemonių keičiant vienus KOK kitais imtis nebūtina.

7 paslaptis: KOK vartojimas susirgus

Įrodyta, kad gydymas antibiotikais ir preparatais nuo traukulių, taip pat keletą dienų užtrukęs viduriavimas sumažina kontraceptinų KOK poveikį. Šiais atvejais būtina saugotis papildomai tol, kol išgersite visą šią pakuotę.

Jei išgėrusi KOK per 3 valandas bent kartą vėmėte – būtina išgerti papildomai dar vieną tabletę iš pakuotės.

8 paslaptis: rūkymas ir oraliniai kontraceptikai

Nustatyta, kad jei moteris rūko, jai padidėja tikimybė susilaukti nepageidaujamo šalutinio KOK poveikio.

Todėl rūkančioms, jaunesnėms nei 35 metų moterims, rekomenduojami kontraceptikai su minimaliu estrogeno kiekiu. Vyresnėms nei 35 metai rūkančioms moterims oraliniai kontraceptikai apskritai nerekomenduojami.

9 paslaptis: nėštumas vartojant KOK

Jei suvartojusi paskutinę aktyviąją dražė iš kontraceptikų pakuotės nesulaukėte mėnesinių, turėtumėte pasidaryti nėštumo testą ir kreiptis į gydytoją.

Jei jūs ne nėščia – veikiausiai bus rekomenduota pakeisti KOK arba atsisakyti hormoninės kontracepcijos.

Jei pasitvirtins nėštumas, iškart liaukitės vartojusi kontraceptikus.

10 paslaptis: „poilsis“ nuo kontraceptikų

Kartą per 6-9 mėnesius leiskite savo organizmui pailsėti, atstatyti normalų ritmą. Tegul kiaušidės vėl šiek tiek padirba, leiskite įvykti ovuliacijai.

1-2 mėnesiams keiskite kontracepcijos būdą. Tada vėl galėsite sugrįžti prie įprastų tablečių. Toks kontraceptikų vartojimo režimas bus labiau fiziologiškas.