Reumatas paūmėja rudenį


2009 10 27 | Šaltinis: Greenmama.ru, Jupiterimages nuotr.

Reumatas paūmėja rudenį

Su šalčiais paūmėja daugelis ligų, viena iš jų – reumatas. Kokie jo rizikos faktoriai ir koks gydymas? Ar galima jo išvengti?

 

Reumatas: rizikos faktoriai

 

Reumatas kaip liga žinomas jau seniai. Jis minėtas dar Senovės Kinų medicinos traktatuose, jo simptomus savo darbuose aprašė Hipokratas. Šiandien paminėjus reumatą pirmiausia omeny turimas sąnarių uždegimas, paburkimas. Nors vien šiais požymiais reumatas neapsiriboja.

 

Kalbant medicininiais terminais, reumatas (arba reumatizmas) – tai sisteminis infekcinis-alerginis susirgimas, pažeidžiantis širdies ir kraujagyslių sistemą bei sąnarius. Moterys reumatu serga vidutiniškai 3 kartus dažniau, nei vyrai, tačiau sulaukus garbaus amžiaus šis skirtumas išnyksta.

 

Pastaruoju metu padaugėjo reumatu sergančių vaikų ir paauglių. Šioje amžiaus grupėje reumatas dažniausiai išsivysto po ne iki galo išgydytų virusinių kvėpavimo takų infekcijų, anginos. Pagrindine jo priežastimi laikoma streptokokinė infekcija, kuri pažeidžia organizmą, silpnina jo imunitetą. Tokį pažeidimą sukelia A grupės streptokokas, sukeliantis ūmiąją ligos fazę. To pasėkoje užsitęsus reumatui, į pirmą planą iškyla alerginės ir autoimuninės nemalonių simptomų priežastys. Taip pat įrodyta, kad kai kurie genetiniai faktoriai gali lemti polinkį į reumatizmą. Taigi jei kraujo giminės serga šia liga – tikėtina, kad ir vaikui ja susirgti rizika didesnė.

 

Reumato simptomai

 

Reumatas visų pirma pažeidžia sąnarius, tokia būklė vadinama reumatoidiniu artritu. Tai – dažniausias iš visų sąnarių pažeidimų. Jei liga apima iš karto keletą sąnarių, tai vadinama poliartritu. Ši reumatoidinio artrito forma dažniausiai pažeidžia čiurnos ir riešo sąnarius. Jei pažeidžiami tik vieno tipo sąnariai (pavyzdžiui, kelių ar alkūnių), tai – reumatoidinis monoartritas. Sąnarių uždegimas kyla simetriškai, vienu metu dviejose galūnėse.

 

Pirmuoju ūmaus reumatoidinio poliartrito simptomu laikomas ūmus skausmas sąnariuose, kuris stiprėja atliekant net ir nedidelius judesius. Kartu su skausmu sąnario srityje patinsta minkštieji audiniai. Skausmas taip pat stiprėja prisilietus, oda toje vietoje būna šiltesnė. Dažniausiai ūmios reumato fazės metu pakyla aukšta temperatūra (iki 38-40 laipsnių), išmuša prakaitas. Artrito pažeistos vietos gali kisti: vienuose sąnariuose skausmas išnyksta, staiga persikelia į kitus sąnarius.

 

Negydomas reumatoidinis artritas pažeidžia vis daugiau sąnarių, pereina į chronišką stadiją. Ligoniui tampa sunku judėti, rytais atrodo, tarsi galūnės būtų sustingę.

 

Sergant reumatu taip pat padidėja limfmazgiai, sutrinka periferinės nervų sistemos veikla (neuritas). Tokie su sąnariais nesusiję simptomai liudija, kad organizmo pasipriešinimas ligai silpsta, liga aktyvėja.

 

Pradėjus gydymą laiku, simptomai palengva nyksta.

 

Pavojingiausia reumato komplikacija laikomi vidaus organų: kepenų, plaučių, širdies pažeidimai, vystosi miokarditas, endokarditas. Pasak statistikos, apie 80 procentų įgytų (t.y. atsiradusių jau po gimimo) širdies pažeidimų lemia būtent reumatas. Širdies raumens ir vožtuvų pažeidimai sukelia dusulį, padažnėjusį pulsą, įvairius ritmo sutrikimus, skausmus krūtinės srityje.

 

Gydymas medikamentais

 

Pasireiškus pirmiesiems ūmaus reumato požymiams skiriamas lovos režimas, kartais tenka gultis į ligoninę, gydymas trunka keletą savaičių. Šiuo periodu itin svarbu skrupulingai laikytis gydytojo nurodymų, reguliariai vartoti medikamentus. Paprastai reumato simptomams lengvinti skiriami šie vaistai:

 

• priešuždegiminiai (aspirinas, indometacinas, diklofenakas);


• gliukokortikoidai (prednizolonas, deksametazonas);


• antibiotikai (penicilinas, ampicilinas);


• organizmo imuninį atsaką stimulikuojantys preparatai (gama globulinas, histaglobulinas).

 

Jei liga jau pažeidė širdį, skiriami širdies veiklą stimuliuojantys preparatai – širdies glikozidai (strofantinas, digoksinas), taip pat iš organizmo vandenį šalinantys vaistai (furosemidas).

 

Ligoniui svarbu laikytis dietos: valgyti daug vaisių, daržovių, kiaušinių, lengvai pasisavinamų baltymų (vištienos, neriebios veršienos, žuvies).

 

Širdies funkcijoms stiprinti vertėtų rinktis produktus, kuriuose gausu kalio (džiovinti abrikosai, bulvės, grikiai), o imuninį ir priešuždegiminį organizmo atsaką stimuliuoti padės vitaminas C (erškėtuogės, paprikos, kopūstai, citrusiniai vaisiai).

 

Rekomenduojama vartoti mažiau druskos, nepiktnaudžiauti skysčiais, mat jie skatina tinimą, duoda papildomas apkrovas širdžiai.

 

Reumatizmui gydyti taikomos ir fizioterapijos procedūros (šildymai UV spindulių lempomis, elektroforezė, infraraudonieji spinduliai). Efektyviomis laikomos parafino ir purvo aplikacijos pažeistiems sąnariams, taip pat radono, deguonies, vandenilio sulfido vonios.

 

Visos šios procedūros taikomos daugumoje sanatorinių gydyklų, todėl reumatu sergantys žmonės dažnai gydymą tęsia kurortuose ir sanatorijose. Kai ūmūs simptomai išnyksta, rekomenduojama atlikti gydomojo masažo kursą, jį derinti su specialia mankšta, stiprinančia sąnarių funkcijas.

 

Liaudies metodai

 

Liaudies medicinos receptuose siūloma efektyvių priemonių skausmui palengvinti, patinimui nuimti, patariama, kaip aprūpinti sąnarius priešuždegiminėmis medžiagomis.

 

• 1 citriną (kartu su žievele) smulkiai supjaustykite, užpilkite 1 stikline degtinės arba santykiu 1x2 atskiesto medicininio spirito. Palaikykite 2-3 dienas. Kasdien vakarais įtrinkite šiuo antpilu maudžiančius sąnarius, tada apvyniokite juos šilta vilnone ar flaneline medžiaga. Citrina suteikia priešuždegiminį poveikį, o spirito molekulės stimuliuoja kraujotaką, šildo, spartina aktyviųjų medžiagų patekimą į gilesnius audinius.

 

• Panašus receptas ir su beržo pumpurais. 2-3 šaukštai beržo pumpurų smulkiai supjaustomi, užpilami degtine ar skiestu spiritu. Naudojama taip pat, kaip ir aukščiau aprašytas antpilas su citrina. Beržo pumpuruose gausu vitaminų, todėl jie išsiskiria ypatingu gydomuoju ir priešuždegiminiu poveikiu.

 

• Reumato simptomams malšinti naudojami ir tokie kompresai: skaudami sąnariai ištepami natūraliais augaliniais riebalais (pageidautina vidiniais), aprišami medvilniniu ar lininiu raiščiu, suvilgytu degtinėje ar skiestame spirite, ant viršaus apklojami vilnoniu audeklu.