Gripo profilaktika – ne vien skiepai


2009 10 22 | Šaltinis: jupiterimages nuotr.

Gripo profilaktika – ne vien skiepai

Nors pagrindinis gripo epidemijos pikas pas mus paprastai ateina žiemą, susirgimų pasitaiko jau ir rudenį. Tiesa, net ir epidemijos metu gripu suserga ne visi. O sumani profilaktika – tai jau pusė pergalės.

 

Skiepai. Tai – pati efektyviausia apsaugos nuo gripo priemonė. Gripo vakcina pagaminta iš negyvų viruso dalelių. Patekę į organizmą šios dalelės sukelia imuninį atsaką, kuris išlieka gana ilgai. Jei paskiepytas žmogus ir užsikrės gripu, vidinio imuniteto pakaks nesunkiai įveikti infekcijai. Net jei ir pajus kai kuriuos nemalonius ligos simptomus, ligos eiga nebus sunki, nesukels komplikacijų. Vakcinacija atliekama likus mažiausiai 2-3 savaitėms iki numatomos gripo epidemijos. Tiek laiko pakanka, kad skiepas pradėtų veikti ir susidarytų imunitetas. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad skiepytis galima tik visiškai sveikam žmogui, taigi prieš skiepijantis rekomenduojama apsilankyti pas savo šeimos gydytoją.

 

Antivirusiniai preparatai. Jei nepasitikite skiepais ar jei jau pajutote pirmuosius gripo požymius, galite griebtis antivirusinių preparatų. Jie stiprina organizmo imunitetą, padeda „nukenksminti“ į jį patekusias viruso daleles. Pačia veiksmingiausia antivirusine priemone laikomas interferonas. Šio baltymo ir taip yra sveiko žmogaus organizme, jis padeda kovoti su virusinėmis infekcijomis. Kai imunitetas nusilpęs, interferono gamyba sumažėja, taigi jo galima vartoti papildomai. Teiraukitės šio preparato vaistinėse.

 

Imuniteto stiprinimas medikamentais. Be interferono, imuninei sistemai stiprinti sukurta ir kitų preparatų – pavyzdžiui, „Bronchomunalis“, „Ribomunilas“, „Imunalis“. Jie ypač efektyviai užkerta kelią plaučių susirgimams ir respiratorinėms infekcijoms.

 

Vitaminas C. Gripo epidemijos metu rekomenduojama vartoti kiek didesnes vitamino C dozes, nei įprasta. Jį galima vartoti tabletėmis ar žirniukais, tačiau ne prastesnį profilaktinį efektą suteikia ir vitaminu C praturtintos arbatos, vaisių, uogų mišiniai.

 

Česnakas ir svogūnas. Nevertėtų pamiršti ir tradicinių liaudiškų vaistų nuo gripo – česnako ir svogūno. Nors jie ne itin mėgstami dėl aštraus kvapo, gydomosios jų savybės tiesiog stulbina. Tiek svogūne, tiek česnake esama ypatingų medžiagų – fitoncidų, kurios stabdo bakterijų ir virusų dauginimąsi. Kad išvengtumėte nemalonaus kvapo, galite įsigyti vaistinėse tablečių su česnaku.

 

Prieskoniai. Ne visos profilaktinės priemonės nuo gripo yra nemalonios, kai kurios jų – net labai skanios. Pavyzdžiui, gaminant maistą galima rinktis imunitetą stiprinančius prieskonius. Kurkuma, imbieras, pankolis nuo seno garsėja savo gydomosiomis ir profilaktinėmis. Jie pravers ne tik gripo profilaktikai, bet ir sumažins širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

 

Psichologija. Verta pastebėti, kad kalbat apie imunitetą svarbu ne tik fizinė, bet ir psichologinė žmogaus sveikata. Nustatyta, kad depresija sergantys, gyvenimu nepatenkinti, pikti, negatyviomis emocijomis persisunkę žmonės keliskart dažniau serga virusinėmis infekcijomis. Todėl gripo profilaktikai labai svarbu ir dvasinė pusiausvyra, harmonija, ir tiesiog gera nuotaika.

 

Parengta pagal Greenmama.ru