„Sodros“ tikslas – ne tėvų persekiojimas, bet teisėto motinystės (tėvystės) pašalpos paskyrimo užtikrinimas


2009 05 28 | Autorius: Sodra

„Sodros“ tikslas – ne tėvų persekiojimas, bet teisėto motinystės (tėvystės) pašalpos paskyrimo užtikrinimas

Pastaruoju metu žiniasklaidoje ypatingai daug dėmesio skiriama piktnaudžiavimo motinystės (tėvystės) pašalpomis temai. Tai rimta problema, kuriai tiek „Sodros“, tiek ir teisėsaugos specialistai skiria daug pastangų, siekdami užtikrinti, kad motinystės (tėvystės) pašalpos būtų skiriamos teisėtai. Todėl „Sodros“ inicijuojami tyrimai dėl galimo piktnaudžiavimo pašalpomis neturėtų būti vertinami kaip būsimųjų tėvų persekiojimas, tuo labiau, kad taip vadinamojo „persekiojimo“ burbulas spaudoje gerokai išpūstas. Nejaugi visi turime užsimerkti, kai akivaizdžiai matome neteisybę ar net piktnaudžiavimą.Per 2008 m. ir 2009 m. I ketvirtį Fondo valdybos teritoriniai skyriai iš viso paskyrė virš 33 tūkst. motinystės (tėvystės) pašalpų. Iš jų 1110 atvejų Fondo valdybos teritoriniams skyriams sukėlė įtarimų (3,3 proc.). Tačiau ikiteisminis tyrimas pradėtas tik dėl 250 atvejų, kas sudaro tik 0,76 proc. visų motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų skaičiaus.

 

Pabrėžiame, jog įtarimą dėl draudžiamųjų pajamų galimo dirbtinio padidinimo sukelia ne motinystės (tėvystės) pašalpos dydis. Jeigu asmuo, dirbdamas labiau kvalifikuotą ar geriau apmokamą darbą, gavo dideles pajamas, nuo kurių buvo mokamos socialinio draudimo įmokos, tai tikrai nereiškia, kad šis asmuo neabejotinai atsidurs po „Sodros“ „padidinamuoju stiklu“. Analizuojant draudėjo pateiktus pirminius dokumentus, įtarimą dėl galimo sukčiavimo kelia nukrypimas nuo schemos: darbo užmokestis – įmokos – socialinės garantijos. Pavyzdžiui, įtarimą dėl galimo piktnaudžiavimo pašalpomis „Sodrai“ sukeltų faktas, kad įmonė nevykdo veiklos, o nurodytos apdraustojo pajamos yra ženkliai padidintos.

 

Atkreipiame dėmesį, kad „Sodra“, nagrinėdama dokumentus dėl galimo piktnaudžiavimo pašalpomis, situaciją aiškinasi ne tiesiogiai su pašalpos gavėju (mama ar tėčiu), bet su darbdaviu. Darbdavys yra atsakingas už laiku apskaičiuotas ir sumokėtas socialinio draudimo įmokas bei teisingų duomenų pateikimą apie apdraustuosius asmenis. Tik nuo darbdavio priklauso, kokie apdraustojo duomenys deklaruojami „Sodrai“. Jeigu asmeniui kyla įtarimas, visą informaciją apie save (draudžiamąsias pajamas, išmokas (pašalpas), įmokas ir t.t.) jis gali gauti Fondo valdybos teritorinio skyriaus specialistui pateikęs asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba „Sodros“ internetiniame puslapyje www.sodra.lt/ Elektroninės Valdžios Vartų portale.

 

Tik teisėsaugos institucijoms priėmus sprendimą dėl motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo sustabdymo, nutraukimo ar laikino nuosavybės teisės į pašalpą apribojimo, Fondo valdybos teritoriniai skyriai priima atitinkamus sprendimus. Visais atvejais, kai dėl paties darbo fakto nekyla jokių abejonių, toliau yra mokama minimali pašalpa (trečdalis einamųjų metų draudžiamųjų pajamų). Nepasitvirtinus įtarimams (pagal teisėsaugos institucijų išvadas), visoms mamoms išmokamos susidariusios pašalpų nepriemokos. Ir visa tai tik labai atskiriems atvejams.
 

„Sodros“ informacija