6 būdai išlikti žvaliai


2009 04 20 | Šaltinis: Fitsugar.com, Jupiterimages nuotr.

6 būdai išlikti žvaliai

 

Kai tenka suktis pašėlusiu greičiu tarp namų ruošos, vaikų priežiūros, darbo ir galbūt mėgstamo laisvalaikio, reikia milžiniško energijos užtaiso. Deja, kartais nutinka taip, kad imame ir perdegame. Iš kur tada pasisemti jėgų tam, kad ir toliau galėtum išlaikyti įprastą ritmą?
 
1.       Vanduo. Pirmasis dehidratacijos požymis – vangumas. Tačiau jei dieną pradėsi nuo stiklinės tyro vandens, o vėliau per dieną išgurkšnosi ne mažiau kaip 5-6 tokias stiklines, apatija turėtų tave aplenkti. Net ir popiečio snaudulį lengviau nuvaikysi ne kava, o stikline šaltutėlio vandens.
 
2.       Pusryčiai būtini. Ne tik tam, kad paspartintų medžiagų apykaitą, bet ir tam, kad padėtų tavo kraujyje išlaikyti cukraus balansą visos dienos metu. Cukraus koncentracijos kritimas atima energiją, imi jaustis apsunkusi, nejudri. Idealu jei pusryčiams pasirinksi daug baltymų turintį maistą, pavyzdžiui, virtą kiaušinį ar grūdų košę.
 
3.       Nevenk šviesos. Natūralios šviesos vonios vidurdienį užkirs kelia popiečio tinguliui. Organizmo cirkadiniai ritmai, reguliuojantys miego ir būdravimo režimus, reaguoja į šviesą kaip į vizualinį dirgiklį, padedantį išlaikyti žvalumą. Taigi per pietų pertrauką ar prieš pietus bent trumpam išeik pasivaikščioti, pasilepink pavasario saulės šviesa. O pasivaikščiojimas pats savaime suteiks energijos ir darbingumo.
 
4.       Magnis. Net ir nedidelis magnio stygius organizme gali sukelti energijos atoslūgį. Šio mineralo gausu riešutuose, ypač migdoluose. Jis padeda organizmui gliukozę paversti energija. Moterims rekomenduojama magnio paros norma – 310-120 miligramų.
 
5.       Atsisakyk netinkamų pietų. Kad ir kaip mėgtum angliavandenius, nepamiršk: kai tik jie taps pagrindiniu vyraujančiu tavo pietų elementu, energija išgaruos kaip dūmas. Tada tapsi gyvu sparnuoto posakio pavyzdžiu: iki pietų kovojame su alkiu, po pietų – su miegu. Beje, riebus maistas gali turėti tokį patį poveikį. Todėl pietums rinkis baltymų turinčius, maistingus produktus. Tiesa, būtinai suvalgyk ir kokių nors lėtų angliavandenių – riekelę juodos duonos ar keletą šaukštų grūdų košės. Jie papildys tavo organizmo magnio atsargas.
 
6.       Daugiau vitamino C. Vitamino C stygius gali ilgam numušti ūpą ir energiją. Būtent šis vitaminas padeda organizmui pasigaminti karnitino, molekulių, kurios pristato riebalų rūgštis į lasteles, kad šios pasigamintų energijos. Jei stinga tokių monekulių, kūnas ima energiją iš baltymų ir angliavandenių, kas paskatina raumenyse kauptis pieno rūgštį, o tai priverčia tave sulėtinti tempą, pasijunti nuvargusi. Taigi paskaičiouk, ar kasdien suvartoji reikiamą 75 mg vitamino C dozę. Šio vitamino gausiausiai randama šviežiuose vaisiuose ir daržovėse.