Sveikatos pasitikrinimas: užkirstas kelias ligai


2009 03 06 | Autorius: Eli.lt, jupiterimages.com

Sveikatos pasitikrinimas: užkirstas kelias ligai

Kada paskutinį kartą profilaktiškai tikrinotės sveikatą? Klausiame ne šiaip sau, o dėl to, kad laiku pastebėta gali būti išgydoma net pati sunkiausia liga. Taigi laisvesnę dieną praverkite sveikatos centro duris ir pasitikrinkite savo sveikatą. Po tokio profilaktinio pasitikrinimo jūs jausitės ramesnė, sužinosite mažų nusiskundimų priežastis ir tik sustiprinsite sveikatą. Taigi, ką jums vertėtų pasitikrinti?
 
Išsitirkite kraują
Labai svarbu sekti savo hemoglobino kiekį kraujyje, kad galėtume išvengti mažakraujystės. Dažnai mažakraujystė nėra laikoma rimta liga, nors ji yra pavojinga gyvybei. Statistika skelbia, kad vienos ar kitos formos anemija serga net kas trečias žmogus. Ši liga ne tik apsunkina gyvenimą, ji taip pat „paruošia“ organizmą kitoms lėtinėms ligoms. Taip pat iš kraujo tyrimo matyti, ar organizme nėra ūmaus ar lėtinio uždegimo, lėtinės ligos, kuri ilgainiui gali nualinti sveikatą. Profilaktiškai kraują išsitirkite bent kartą per metus.
 
Išsitirkite cukraus kiekį kraujyje
Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali būti cukrinio diabeto simptomas. Laiku nustačius šią ligą, dažnai galima apsieiti ir be vaistų, o pakanka sureguliuoti mitybą ir tinkamai mankštintis. Taigi svarbiausias rodiklis, leidžiantis diagnozuoti cukrinį diabetą, yra padidėjęs cukraus kiekis kraujyje. Normalus cukraus kiekis kraujyje nevalgius - iki 5,5 mmol/l. Visos diabeto komplikacijos atsiranda ir vystosi, kai cukraus kiekis kraujyje viršija nustatytą normą. Bet koks, nors ir nedidelis, cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas, smarkiai sumažina komplikacijų atsiradimą, padeda geriau jaustis.
Mažiausiai kartą per metus nesergantis cukriniu diabetu žmogus turėtų išsitirti cukraus kiekį. Jį žinoti būtina, kaip kad žinome savo svorį, kraujospūdį ar cholesterolį. Sveikam žmogui pirmąkart ištirti gliukozės kiekį kraujyje rekomenduojama 35 – 40 metų. Šį tyrimą pasidaryti nedelsiant reiktų, jeigu jus dieną ir naktį kamuoja troškulys, padažnėja pulsas ir išpila šaltas prakaitas, krinta svoris.
 
Pasitikrinkite regą
Jeigu jūs matote puikiai ir šeimoje niekas nėra sirgęs sunkesnėmis akių ligomis, profilaktiškai regėjimą rekomenduojama tikrintis kas dveji metai. Nešiojantiems akinius ar kontaktinius lęšius, sergantiems cukriniu diabetų reiktų pasitikrinti kasmet. Visa tai tam, kad išvengtumėte sunkių akių ligų. Sulaukus keturiasdešimties, kartą per metus patartina tikrinti akispūdį, nes jo padidėjimas gali būti sunkios akių ligos glaukomos simptomas.
 
Apsilankykite pas odontologą
Į odontologo kabinetą rekomenduojama užsukti kas pusmetį. Visai nesvarbu, kad dantų jums neskauda. Gydytojas gali pastebėti ne tik pradedančias formuotis skylutes, bet ir burnos gleivinės žaizdeles, dantenų pakitimus. Tikriausiai nei vienas iš mūsų nenorėtume išgirsti diagnozę - parodontozė. Tai yra viena sunkiausiai pagydomų dantenų ligų. Ji iš pradžių prasideda dantenų uždegimu. Šis laiku nepagydomas uždegimas plinta ir apima siauras dantenų kišenes. Jei uždegimas apima ir danties emalį bei aplink esantį žandikaulio kaulinį audinį, dantis pradeda klibėti.
Į specialistus nedelsiant kreipkitės, jei apžiūrinėdami dantis ar liesdami juos liežuviu pamatysite ar pajusite, kad dantys gruoblėti ar juos dengia kietos rusvos apnašos, jei skauda dantenas ar jos pradeda kraujuoti valant dantis.
 
Vizitas pas ginekologą
Jei jūs neturite jokių nusiskundimų, profilaktiškai į ginekologą kreipkitės kartą per metus. Jis ne tik apžiūrės vidines makšties sieneles bei gimdos kaklelį, bet ir paims gimdos kaklelio tepinėlį mikroskopiniam tyrimui. Taip pat echoskopu patikrins, ar gimda ir kiaušidės yra normalios formos bei dydžio, ar nėra įtartinų darinių. Tikrintis ginekologiškai yra labai svarbu, nes galima anksti diagnozuoti lytines ligas, kurias pradžioje lengviau išgydyti. Iš tepinėlio įvertinama, ar nėra gimdos kaklelio vėžio.
 
Pasitikrinkite krūtis
Nuo 20 metų amžiaus bent du kartus per metus ne anksčiau kaip penktą dieną po mėnesinių pati apčiuopkite ir apžiūrėkite krūtis. Atkeipkite dėmesį, ar nepakitusi krūtų forma, nesusiraukšlėjusi jų oda ir pan. 
Aptikusi ką nors neįprasta krūtyse ar pažastyse, nedelsdama konsultuokitės su ginekologu. Ginekologo pagalbos prašykite ir tada, jei nusprendėte, kad krūtų būklės pati deramai neįvertinsite. Po 40 metų rekomenduojama krūtis išsitirti su ultragarsu, jei reikia, ir mamografu. Atminkite, kad aptiktas ankstyvosios stadijos krūties vėžys yra išgydomas.

Pasitikrinkime sveikatą!