Padėkime Kalėdų Seneliui


2007 12 07 | Autorius: Laura Barzdaitienė

Padėkime Kalėdų Seneliui

Kalėdos – smagus metas visiems, kurie gali švęsti, linksmintis ir džiaugtis. Tačiau, kaip žinia, yra vienas žmogus, kuriam Kalėdos – pats darbymetis. Be abejo, tai – geraisi Kalėdų Senelis. 

Kur miegos žaisliukai?

 

Kai priartėjus šventėms dovanėlės pasipila lyg iš gausybės rago, nenuostabu, jog tėvams prasideda migrenos priepuoliai: kur jas visas padėti? Ką tik gautas traukinukas ant grindų nuolat taikosi palįsti po kojomis, didžiuils pliušinis meškinas beviltiškai voliojasi ant fotelio priešais televizorių, užimdamas mėgstamiausią močiutės vietą, o lėlių namai kažkodėl įsitaiso virtuvės spintelių rajone. Ir lengva būtų pasakyti „Susitvarkyk žaislus“. Ne vieni tėvai įsitikina: kalėdinei dovanėlei namuose paprasčiausiai nėra vietos. Surask, kad geras, kokį kampą pusę kambario užimančiai automobilių trasai ar lėlės kūdikio vežimėliui, savo gabaritais prilygstančio normalaus gyvo kūdikio „ratams“.

• Iš anksto numačius veiksmų planą padėti Kalėdų Seneliui tikrai nesunku. Likus savaitei ar dviems iki šventės peržiūrėkite drauge su vaiku jo „žaislų ūkį“. Be abejo, jame rasite žaisliukų, kuriuos jūsų atžalėlė jau „išaugo“, dalis bus pabodusių, dalis – aplūžusių. Išrūšiuokite juos: geresnius galite atiduoti jaunesnių vaikų turintiems bičiuliams ar nuvežti į vaikų namus, sulūžusuis ir aptrintus – išmesti. Taip ne tik kambarys taps tvarkingesnis, bet ir vietą šviežioms naujienoms iškart paruošite.


Norai nesutampa...

Jūsų džiaugsmeliui jau daugiau, nei penkeri, o Kalėdų proga vis dar nori žaislinio ponio ilgais karčiais, kuriuos galima šukuoti. Naivu, vaikiška ir... jūsų galva, tikrai nenaudinga. Juk tokio amžiaus vaikas turėtų labiau domėtis knygelėmis, galvosūkiais, stalo žaidimais, na, ar bent jau sudėtingesniais konstruktoriais, modernesnėmis lėlėmis. Tačiau Kalėdų Senelio ir ūgtelėjusio gudručio norai akivaizdžiai nesutampa. Ką daryti? Nusileisti ir sutikti su jo norais? Ar vis dėlto padaryti savaip?

• Kalėdos – tai metas, kai pildosi svajonės. Banalūs žodžiai, bet jais tiki ir maži, ir dideli. Ar norite, kad jūsų vaikas nusiviltų švente? Vargu. Todėl ką jau bepadarysi – jei atžalėlė prašė iš Kalėdų Senelio būtent to daikto, geriau jį ir nupirkti. Apie norus, svajones ir laukiamas dovanėles verčiau pakalbėti prieš šventę – rašant laišką Kalėdų Seneliui galima aptarti, kokio amžiaus vaikams kokios dovanėlės nešamos, kodėl Senelis negali atnešti labai didelio, labai sunkaus ar labai brangaus daikto. Juolab galima ir sužadinti vaiko azartą, pasiūlyti sudaryti Kalėdų Seneliui visą svajonių sąrašą, iš kurio jis tegul išsirenka vieną daiktą savo nuožiūra. O pildant sąrašą galite pademonstruoti ir savo diplomatinius gabumus bei pasiekti, kad jame atsidurtų ir, jūsų galva, naudingos bei reikalingos dovanos. Tiesa, kažin ar verta bet kuria kaina stengtis įpiršti vaikui „norą“ gauti dovanų pirštinaites, striukę, batus ar flomasterius. Ne vienoje šalyje atliktos apklausos parodė: 99 proc. vaikų Kalėdų proga tikisi gauti žaislų – ir taip iki pat paauglystės.


Kad nepristigtų drąsos...

Retam kuriam mažyliui dabar tenka švęsti Kalėdas tik vieną kartą. Daugeliui ši šventė tampa vienu dideliu maratonu: Kalėdų Senelis juos lanko namuose, pas senelius, darželyje ar mokykloje, tėvų darbovietės eglutėje. Ir visur norisi, kad atžalėlė neliktų pasyviu stebėtoju, aktyviai dalyvautų linksmybėse ir nepraleistų progos prieiti prie Kalėdų Senelio, paspausti jam ranką ar paglostyti barzdą. Sako, tai neša laimę iki pat kitų Kalėdų!

• Iš anksto pamokykite vaiką jo amžių atitinkančių kalėdinių eilėraštukų ar dainelių. Juk apmaudu, kai keturmetis su ašaromis akyse žvelgia į Kalėdų Senelį ir neišlemena nė vieno eilėraščio, o ūgtelėjęs aštuonmetis, paprašytas ką nors padeklamuoti, ima nedrąsiai lementi „Eglutė skarota, eglutė žalia“. Tuo tarpu gerai išmokusiam ir namuose daug kartų pakartojusiam gražų eilėraštuką mažyliui baimę nugalėti ir savo žiniomis pasipuikuoti bus kur kas lengviau.

{mospagebreak}
Priedas prie dovanos

Jei matėte, kaip kartais vaikas nusivilia ką tik padovanotais naujitėlaičiais žaislais, tikriausiai pamanėte: išlepusi karta. Būtų kas mums davęs tiek spalvingų gėrybių – veikiausiai laimės būtų buvę visiems metams į priekį. Tačiau jūsų vaikas mąsto kitaip. Bent jau jums taip atrodo. O iš tikrųjų tie vaikai – lygiai tokie patys, kaip ir prieš dvidešimt-trisdešimt, tik mes neretai būnam kitokie tėvai, nei mūsiškiai. Mat retai įsisąmoninam, kad smagiausias „žaisliukas“ mažyliui – tai visa šeima. Ir net visas piratų laivas gali būti nieko vertas, jei mama ar tėtis nesužais kartu jūrų mūšio.

• Norite padovanoti vaikui tikrą šventę? Pabūkite priedu prie dovanos. Skirkite bent valandėlę drauge pasidžiaugti dovanomis, jei reikia – paaiškinti, kaip jomis naudotis, pažaisti drauge. Tik tada vaikas bus tikras šimtu procentų: Kalėdų Senelis, rinkdamas dovaną, pataikė į dešimtuką.

 

Kalėdų Seneli, nešokim ratelio

Tradiciniai žaidimų rateliai per darželio ar mokyklos karnavalus suteikia daug džiagsmo visam būriui vaikų. Tačiau jei per Kalėdas būrys mažųjų susirinks jūsų namuose, tampa aišku: teks pačiai skubėti į pagalbą Kalėdų Seneliui ir pasirūpinti, kad jūsų vaiko svečiai nenuobodžiautų. Štai keletas smagių Kalėdinių žaidimų, kurie patiks įvairaus amžiaus vaikams.

• „Sniego gniūžčių krepšinis“. Jei jūsų svečiai – ne vyresni nei 5 m., pasiūlykite jiems atsistojus atitinkamu atstumu stalo teniso kamuoliuku pataikyti į pastatytą Kalėdų Senio krepšį (blizgučiais apklijuotą dėžę ar indą; kuo žaidėjai jaunesni – tuo krepšys didesnis). Už tam tikrą pataikymų skaičių skirkite jiems staigmenėles – lipdukų, šaldytuvo magnetukų, spalvinimo knygučių. Jei vaikai – kiek didesni, stalo teniso kamuoliuką pakeiskite vatos gumulėliais. Būna daug juoko, kai lengvutė vata skrenda visai į priešingą pusę, nei tikėjosi žaidėjai.

• „Greitosios kojinaitės“.  Jums reikės kalėdinių kojinių, skirtų dovanoms dėti. Jei tokių neturite – tiks ir kitokios spalvotos, smagios, kuo didesnio dydžio kojinės. Jų reikės tiek porų, kiek namuose susirinks žaidėjų. Apaukite vaikus šiomis kojinėmis ir tegul jie ropoja keturiomis, stengdamiesi didelių kojinių nepamesti. Kiekvieno žaidėjo tikslas – numauti kojines kitiems. Žaidimas baigiasi tada, kai visi vaikai lieka be kojinių, laimi daugiausiai jų surinkęs žaidėjas.