Kaip veikia česnakas?


2007 02 05 | Autorius: Giedre

Kaip veikia česnakas?

Nuo seno manoma, jog česnakas labai naudingas sveikatai. Be abejo, būtent jį pirmiausia siūlome savo mažiesiems vos prasidėjus gripo sezonui.
 

JAV ir Švedijos mokslininkai pamėgino išsiaiškinti, kaip šis aštraus kvapo augalas veikia žmogų molekuliniame lygmenyje.

Gauti rezultatai patvirtino, jog česnakas išties išsiskiria iš kitų daržovių savo ypatingu poveikiu organizmui netgi atskirų ląstelių lygmenyje. Jis išplečia kraujagysles, nes aktyvuoja kanalą TRPA1, taigi šis augalas visų pirma vartotinas hipertonijai gydyti. Kanalas TRPA1 yra tarsi durys, esančios ląstelės paviršiuje. Kai kas nors priverčia jas atsidaryti, jonizuoti atomai gali patekti į ląstelės vidų.

Norėdami išsiaiškinti, ar česnakas tikrai šias dureles „atidaro“, mokslininkai atliko eksperimentą su pačiu česnaku ir jo organiniu komponentu alicinu, kurio sudėtyje yra sieros. Bandymai atlikti su žiurkėmis, bet mokslininkai teigia, jog žmogaus organizmas reaguoja lygiai taip pat.

Paaiškėjo jog alicinas ir kiti stiprūs česnako komponentai susisiekia su baltymo receptoriais ant paviršinių liežuvio nervų bei kitose burnos vietose. Tai priverčia kanalą TRPA1 atsidaryti ir leidžia natrio ir kalio jonams įeiti į nervinę ląstelę.

Kai tai įvyksta, į nugaros smegenis nukeliauja elektroninis signalas, o jau iš ten į galvos smegenis keliauja skausmas, atsiranda diskomforto pojūtis. Tuo pat metu nervų plaušeliai burnoje išleidžia medžiagą, sukeliančią kraujagyslių išsiplėtimą ir vietinį aplinkinių audinių uždegimą.

Analogiškai veikia ir pipirai bei garstyčios.