Forumas > Sveikata > Vaikų ligos ir sveikata > Vaikui įsisiurbė erkė
 
 
 
Jei norite diskutuoti, turite Užsiregistruoti arba Prisijungti
 
 
2
 
 
Sukurtos temos: 86   Diskusijose pasisake: 13844
 
2009-08-11 21:03

pritariu tau doriuks.nes pats betraukdamas dar gali ja nutraukti ir erkes galvyte liks isisiurbusi.tai jau geriau is karto pas specialistus

 


 


 


 


 


 


 


 


 

 
 
Sukurtos temos: 3   Diskusijose pasisake: 192
 
2009-08-18 10:04

Na va, didžiausią litaniją buvau surašiusi, bet paspaudis OK visas postas dingo


Pamėginsiu dar kartą. Gal kiek trumpiau, jei pavyks.


Užvakar pramogavome su draugais Kačerginės miške. Puikiai laiką praleidome, bet vakare... savo mažiui iš nugarytės mažiulytę erkutę ištraukiau. Pamačiusi ją supanikavau nerealiai, tebuvo galvoj viena mintis - uo greičiau traukti, net nelekiant iki gydymo įstaigos. Taigi atsidariau kompe rekomendacijas, kaip traukiamos erkės, ir pabandžiau. Bet kur ten - erkė labai mažytė, nimfa buvo, vargu ar didesnė už aguonos grūdelį. Tai ir atskirk, žmogau, kur ten jos galva, kur - pilvas :( Viskas baigėsi tuo, kad straubliukas jos, vos įžiūrimas, liko odoje. Dar labiau supanikavusi puolu skambinti į infekcinę ligoninę, ir gaunu paprastą atsakymą: nieko baisaus tas straubliukas, liko jis kaip pašinas, pats išeis, jis jau nebekenksmingas. Pasiskaitinėjau internete - akurat :) Erkę pašalinus likusi jos dalis jokios žalos nebedaro. Galima su adatėle kokia iškrapštyti, bet tai nėra būtina - ir pati išeis po kelių dienų.


Be abejo, po to sekė bemiegė naktis ir intensyvios visokeriopos info apie erkes paieškos internete. Nesu medikė, gal daug ko ir nesuprantu. Tačiau pati dirbu su tekstais, išmanau jų komponavimą, tad pro akis negalėjo nepraslysti akivaizdus faktas: didžioji dalis informacijos - skiepų reklama, o šioje reklamoje statistika žongliruojama ne prasčiau nei kamuoliukais cirke. Bet pasidalinsiu savo žiniomis ir įžvalgomis iš eilės, papunkčiui.


1. Nebijokite taip to erkės traukimo momento. Kad atitrūks straubliukas - nieko baisaus. vos erkė prikimba prie kūno, ji suleidžia savo seilių. Encefalito užkratas slypi būtent jos seilėse, taigi jis suleidžiamas iš karto. Nepriklausomai nuo to, kaip erkė bus ištraukta, užkratas bus arba jau patelęs (jei erkė užkrėsta), arba ne. Tuo tarpu erkės skrandyje tūno laimo ligos bakterijos. Kuo ilgiau erkė bus prisisiurbusi - tuo didesnė tikimybė kad ji į odą įleis ir skrandžio turinį. Taip pat tikimybė išauga jei erkę traukiant suspaudžiamas jos pilvas - tada taip pat skrandžio turinys patenka po oda. Išvemia ji tą turinį ir tuo atveju, jeigu ją tepa visokiais spiritais, aliejais ir pan. Taigi pats erkės traukimo būdas svarbus tik dėl laimo ligos, bet ne dėl encefalito.


2. Dabar apie laimo ligą. Ji gana nemaloni, linkusi į paslėptas formas, ne iš karto asptebima ir t.t. Laiku negydant komplikacijos rimtos, kurių bene baisiausia - tai, akd kerta per širdį. BET jei jau pastebėjote erkę, stebėsite organizmo būklę, laiku pastebėsite tą ligą, ji nesunkiai išgydoma antibiotikais. Tiesa, kursas gana ilgas. Jei liga nustatoma pradinėse stadijose - užtenka 2 savaičių kurso, vėliau - reikia mėnesio. Tačiau, šiaip ar taip, ji išgydoma! Laiku susigriebus ligą galima apčiuopti dar jai net realiai nepasireiškus - po 2-3 savaičių nuo erkės įsisiurbimo reikia padaryti kraujo tyrimą, jis tą ligą gali parodyti, tada antibiotikai skiriami dar jums nepajutus jokių požymių, viskas susitvarko sklandžiai ir neskausmingai (nemaloniausia dalis - pats antibiotikų neigiamas poveikis, bet juk dėl to nepuolame į šoką išgirdę, pvz., anginos diagnozę).


3. Encefalitas - vis dėlto bjauresnė liga. Dėl to, kad ji negydoma. Gydomi tik simptomai: vėmimas, karščiavimas, skausmai. Bet kiek užsitęs liga, kokią dalį smegenų pažeis - priklauso nuo organizmo. Komplikacijos būna labai rimtos ir bjaurios. O dar bjauriau, kad, kaip jau minėjau, ji perduodama organizmui jau po pirmojo konktakto su erke. Norite dar baisesnių žinių? Nebūtina ant kūno rasti net ir pačią erkę. Erkės-nimfos, tos, mažiulytės (tokią nuo savo sūnaus ir nuėmiau), dažnai išvis neprisisiurbia prie kūno, tik pabando tai padaryto. Taigi gaunate seilių dozę, ir pati erkė nukrenta. Ar po mėnesio sukarščiavę įtarsite, kad tai - encefalitas? Vargu. Gi erkės tai nematėte. O juodas darbas tuo metu jau vyksta :(


Tai va tiek apie ligas. O dabar - apie tai, kaip pučiamas dideliausias baimės burbulas (ne visada pagrįstai) ir apie ką kalbama tik puse lūpų.


1. Yra duomenų, kad erkiniu encefalitu vaikai iki 7 metų apskritai neserga! (http://www.rtiul.lt/index.php?n=65 ). Jei tai - tiesa (o aš linkusi tikėti, vis dėlto ne Marytė iš Balbieriškio, o profesorius, imunologijos specas parašė), kyla klausimas, kam siūlomi skiepai net 1 metukų vaikams? Ar ne protingiau būtų juos paskiepyti bent jau sulaukusius 5-6 metų, apsidraudžiant iš anksto?

2. Kitur pateikiami duomenys, kad vaikai encefalitu jei ir suserga, tai serga labai lengva forma, praktiškai neatskirsi nuo lengvo peršalimo ar gerklės paraudimo, be jokių liekamųjų reiškinių. Taip persirgę jie jau įgyja imunitetą nuo šios ligos visam gyvenimui. Panašiai kaip vėjaraupių atveju.

3. Net prie informacijos apie skiepus vaikams gasdinama mirtinomis komplikacijomis. Nors visoje Europoje tėra užfiksuotas vienas vienintelis vaiko mirties atvejis. Tai buvo 11 metų slovėnų berniukas. Mirė dėl encefalito, bet, manoma, tokią ligos baigtį lėmė tai, jog vietoje encefalito jam įtartas ūmus apendicitas, vaikas operuotas, po operacijos jo būklė komplikavosi, nusilpo imunitetas ir dėl to jis mirė. Taigi encefalitas net nebuvo vienintelė priežastis. Kokia loginė išvada? Ogi tai, kad nuo gripo miršta kur kas daugiau žmonių, taip pat ir vakų, bet jo nebijoma ŠITAIP, kaip encefalito.

4. Pateikiant statistiką apie vaikų sergamumą encefalitu nedetalizuojama, kokio amžiaus tie vaikai. Vienur radau duomenis, kad ši grupė apima vaikus iki 16 metų. Taigi lieka viltis, kad mažamečiai vis dėlto nedidina šios statistikos.

5. Dauguma aprašomų baisių encefalito komplikacijų kyla dėl to, kad žmogus serga kokiomis sunkiomis lėtinėmis ligomis. Encefalitas labai pablogina jų eigą. Ligos eiga apskritai labai priklauso nuo žmogaus imuniteto. Sunkieji atvejai -pagrinde senjorų problema. Kam virš 40 - rizika nemaža, jaunesniems ir sveikiems prognozės gana optimistiškos. Prieš kelis metus fiksuotas sergamumo encefalitu padažnėjimas, deja, siejamas netgi su tuo, jog buvo klaidingai tikima, esą ištraukus erkę žmogui reikia sušvirkšti specifinio imunoglobulino, neva apsaugančio nuo ligos. Švedijos mokslininkai paskelbė tyrimus, kad tas imunoglobulinas dažniausiai ir pablogindavo būklę. Dėl to jis Lietuvoje neberegistruojamas.

6. Dar viena dažna sunkių encefalito atvejų priežastis - klaidinga diagnozė. Žmonės arba nežino, kad jiems buvo prikibusi erkė, arba pamiršta apie tai, nes suserga po kelių savaičių ar mėnesio. Gydytojams nepasako, tie pradeda ieškoti kitokių ligų, taikyti įvairius bereikalingus tyrimus, netgi ima gydyti nuo ko nors, o čia, pasirodo, encefalitas. Nuo tyrimų, medikamentų ir visokių intervencijų silpsta imunitetas, encefalitas vis stiprėja...

7. Gąsdinant erkių ligomis ir pateikiant statistiką dažnokai nutylimas faktas, kiek žmonių kuria liga sirgo. Pavyzdžiui, parašoma, kad kažkuriais metais Lietuvoje erkių platinamomis ligomis sirgo apie pustrečio tūkstančio žmonių, bet nedetalizuojama, jog per kelis tūkstančius jų - laimo liga (kaip minėjau, lengvai pagydoma), ir tik keliasdešimt - encefalitu.

8. Kaip supratau iš forumuose ir straipsnių komentaruose esančių pasisakymų, kai kurios privačios įstaigos siūlo pacientams iškart po erkės įsisiurbimo pasiskiepyti smūgine skiepų nuo encefalito doze. Tai - viena didžiausių nesąmonių. Skiepas kuriam laikui susilpnina imunitetą. Jis visiškai neveiksmingas, jei jau užsikrėtėte encefalitu, o tik padarys meškos paslaugą - organizmas su liga kovos silpniau.

9. Prisiskaičius siaubų apie encefalito komplikacijas galva visai susisuka kai pasiskaitai kitų siaubų - apie galimas komplikacijas po šio skiepo. Nežinau, kiek teisingi duomenys, bet vienos moters komentaruose radau nuorodą į vokiečių dokumentinį filmą apie šiuos skiepus. Pati jo nežiūrėjau, bet skaičiau atpasakojimą (taigi pabrėžiu - dėl teisingumo negarantuoji), neva Vokietijoje kažkuriais metais užregistruota 300 susirgimų erkiniu encefalitu ir... 350 sunkių komplikacijų po encefalito skiepo atvejų. "Sunkių" - tai ne karščiavimas ir vėmimas, o koma, paralyžius ir pan.


Daugiau nebeskaitau tos info, nes pačiai galva susisuko. Kuo toliau į mišką - tuo daugiau medžių ir erkių


Parašysiu tik kuo guodžiuosi aš pati:

Net ir užkrėstoje teritorijoje įsisiurbusi erkė gali pati būti užsikrėtusi (maniškiui įsisiurbė Kačerginėje, teritorija laikoma labai rizikinga),

* Net ir užsikrėtusiai erkei įsisiurbus nebūtinai susergama,
* Tikėkiuosi kad tas profesorius teisus ir vaikai iki 7 metų encefalitu neserga,
* Jei jis ne visai teisus, tikėkiuosi, kad vaikai serga labai lengvai.


Guodžianti pastaba: paskaičiusi visus rastus forumus ir straipsnišų komentarus apie erkes neradau nė vieno pasisakymo, kad mažametis vaikas būtų susirgęs erkiniu encefalitu.


Atleiskite, kad tiek daug prirašiau. Kas tingi - tegul neskaito. Bet kam aktualu - labai tikiuosi, kad mano per dieną sukauptos žinios ir įspūdžiai pravers ar bent jau paguos.
 


 
 
 
 
Sukurtos temos: 86   Diskusijose pasisake: 13844
 
2009-08-18 10:16

perskaiciau visa latanija,ir zinai mums ir sake,kad vaikai erkiniu encefelitu linke nesirgti,jie isvis yra atsparesni erkiu platinamoms ligoms.bet mums grieztai sake negalima traukti patiems erkes.

 


 


 


 


 


 


 


 


 

 
 
 
 
Sukurtos temos: 3   Diskusijose pasisake: 192
 
2009-08-18 10:34

Na, čia jau kaip kas. Kitus, skaičiau, gydytojai patys išjuokia: atvažiuoja erkės ištraukt, o jie klausia, ką, pinceto namuose neturit?

 

Negalima erkės traukt nebent dėl laimo ligos pavojaus. Daugiau priežasčių nėra. Bet ta laimo liga, kaip jau minėjau - ne pasaulio pabaiga, jeigu ką ;)

 

Be abejo, galima ir važiuot išsitraukt tą erkutę, bet, kaip Giedrė minėjo, jei neišeina, jei toli važiuot - jau geriau patiems... Kai iki artimiausios dirbančios ligoninės 100 km - verčiau išmokt traukt patiems, nei gaišt kelias valandas. Kuo ilgiau erkė prisisiurbusi - tuo laimo ligos tikimybė vis auga.


 
 
 
 
Sukurtos temos: 2   Diskusijose pasisake: 2569
 
2009-08-18 22:09

Nezinau kaip kitoms,bet man tai labai naudinga ir labai raminanti informacija.Aciu tau,Laurencija,labai aciu,nes daug ko nezinojau.

  
 
 
 
Sukurtos temos: 5   Diskusijose pasisake: 509
 
2009-09-21 19:40

sveikos.siandien radau pas sunu erkute,nuvezem pas gydytoja kad istrauktu nes patys nesiryzom,taciau matyt padarem didele klaida nes ji betraukdama paliko galvute.Ar gal ka esate girdejusios ar tai labai blogai?ar ja butina pasalinti?daktare sako kad ji savaime pasitrauks kai ta vieta patins,bet juk tai svetimkunis o svetimkunius reikia kuo greiciau pasalinti.Nezinau ka daryti...


 


 
 
Mama.lt
 
 
Mama.lt
 
2009-09-21 19:51

Jau geriau tegul ji pati pasisalina, nei krapstyti, nes taip galima ir infekcija pasidaryti. Nebijokit, viskas bus gerai, tik pastebekit dabar savo vaikiuka apie menesi laiko, jei atsirastu neiprastu simptomu (temperatura, persalimo pozymiai, ikandimo patinimas, supuliavimas), kreipkites i gydytoja. Ir dar patarciau pasiskiepinti nuo erkinio encefalito. Tas skiepas nuo Laimo ligos neapsaugo, bet bent jau del encefalito ramu. Bukit sveikuciai.


 
 
 
 
Sukurtos temos: 5   Diskusijose pasisake: 509
 
2009-09-21 19:59

mes norejome pasiskiepyti kai mum buvo metukai ir du menesiai,bet seimos gydytoja sake kad nereik dar per mazas.O dabar jau erke ikando,tai jau taspats pasiskiepysim ar ne jei buvo erke uzsikretusi tai jau niekuo nepadesime.


 


 
 
Mama.lt
 
 
Mama.lt
 
2009-09-21 20:13

Labai tikekimes, kad dabar bus viskas gerai, o iki pavasario jau galit pasiskiepinti ir vasara jau turesit dalini imuniteta. Mums tai sake iki metuku nesiskiepint, o paskui jau galima, tai taip ir padarem.


 
 
 
 
Sukurtos temos: 25   Diskusijose pasisake: 3423
 
2009-09-21 21:35

 na kiek daktaru tiek nuomoniu,man sake viena pediatre kad iki 5m. vaiku nereikia skiepyti,tipo jie isauga is tu ligu,o jau po 5m. reikia skiepyti,tai nesuprasi kaip cia yra istikruju Lilypie Pregnancy tickers


 
 
 
 
Sukurtos temos: 86   Diskusijose pasisake: 13844
 
2009-09-21 21:45

Tema ERKE, sujungiau su tema VAIKUI ISISIURBE ERKE.

 


 


 


 


 


 


 


 


 

 
 
 
 
Sukurtos temos: 0   Diskusijose pasisake: 8
 
2013-09-13 22:29

Su erkem reikia atsargiai.. viena karta vos neprisidirbom rimtai, tai siais metais pries sezono pradzia rimtu straipsniu prisikaitem, kada įdomiai parašyta įvairiuose tinklarašsčiuose, ten ir apie erkes ir apie ju ikandimu profilaktika daug sužinojom :D  


 
 

2
 


Viršun ^ | Forumas > Sveikata > Vaikų ligos ir sveikata > Vaikui įsisiurbė erkė

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Šiandien gimtadienius švenčia (179)
Modestas