Namai > Gėlės > Kovas - pats laikas...
 

Kovas - pats laikas daiginti pomidorus ir paprikas


2009 03 20 | Autorius: Lietuvos sveikata, jupiterimages.com
 

Kovas - pats laikas daiginti pomidorus ir paprikas

Rudenį apsigyvenome nuosavame name. Tvarkydami aplinką iš karto suplanavome vietą šiltnamiui. Domimės ekologišku maistu, tad nutarėme, kad būtinai užsiauginsime savų daržovių. Tik bėda ta, kad nežinau, nuo ko pradėti. Girdėjau, kad pirmiausia pomidorus arba paprikas reikia sudaiginti. Gal galite patarti kaip tai padaryti?
Rosilda

Pomidorų daigai
Jei pomidorus auginsite šildomame šiltnamyje, sėkite kovo pradžioje. Jei šiltnamis nešildomas - kovo viduryje ir vėliau. Jei pomidorus sodinsite lauke, juos sėkite kovo mėnesio pabaigoje.

Sėklas geriau sėti į dėžutes - medines ar plastikines. Prieš sėją dėžutės dezinfekuojamos kalio permanganato tirpalu. Dėžutės pripildomos durpių ir rupaus smėlio mišinio (3:1). Prieš sėją durpių paviršius išlyginamas, palaistomas ir lengvai suspaudžiamas. Po to kas 3 cm padaromi 1 cm gylio grioveliai, juose išdėstomos sėklos. Ant viršaus užsijokite 0,5-1 cm rupaus smėlio sluoksnį. Po to dėžutes uždenkite plėvele. Iki sudygimo plėvelę vis trumpam nuimkite - pravėdinkite.
 

Po sėjos dėžutes laikykite šiltai - 20-25o C temperatūroje. Tada pomidorai sudygsta vienodai. Pasirodžius daigeliams plėvelę nuimkite ir perkelkite dėžutes į šviesesnę vietą. Praėjus 5-7 dienoms po sudygimo, dėžutes perneškite į šaltesnę vietą, kur dieną 12-15o C, o naktį 8-10o C.

Kai daigai turi pirmąjį tikrą lapelį, jie pikuojami į puodelius. Geriausiai tinka 10-12 cm skersmens polimeriniai puodeliai. Pikuojami daigeliai turi būti kokybiški, stiprūs. Daigeliai su gerai susiformavusiomis šaknimis išsirauna su didesniu žemės gumulėliu. Sodinkite daigelį giliau, negu jis augo, ir stebėkite, kad neužsilenktų šaknelė. Ilgą šaknelę reikėtų nugnybti, kad ji geriau šakotųsi į šonus.

Paprastai tinkamiausi sodinimui daigai būna praėjus 50-55 dienoms nuo sudygimo.

Saldžiųjų paprikų daigai
Saldžiosios paprikos daigus geriau sėti tiesiai į polietileno ar durpinius puodelius. Į polimerinius puodelius, pripildytus durpių substrato, 0,5-1,5 cm gylyje sėjama po vieną sėklą. Puodeliai uždengiami plėvele. Iki sudygimo plėvelė kaskart trumpam nuimama - pravėdinama. Jei saldžiąsias paprikas auginsite nešildomame polietileno plėvele dengtame šiltnamyje, sėkite kovo antrąjį-trečiąjį dešimtadienį. Paprikos daigams sudygti optimali temperatūra yra 22-25o C. Po to patartina temperatūrą kelioms dienoms sumažinti: iki 18-20o C dieną ir 16-18o C naktį.

Saldžiųjų paprikų daigai auga lėtai ir, priklausomai nuo auginimo sąlygų, veislės bei hibrido, užauga per 60-80 dienų. Rekomenduojama sodinti kuo “vyresnius” daigus, t.y. 70-80 dienų amžiaus. Tokio amžiaus daigai turi 13-14 lapų, 2-3 pumpurus, 1-2 žiedus. Šių daigų augimo metu reikėtų augalus papildomai apšviesti. Kai daigai auginami be papildomo apšvietimo, tinkami sodinti jie yra, kai užauga 20-30 cm aukščio ir turi 8-12 lapų.
 

Gairės:  Rosilda Pomidorų
 
Taip pat skaitykite
Gavę dovanų dailią gėlytę ar puokštę, žinoma, nuliūstame, kai žiedas nulinksta, o žiedlapiai ima byrėti. Ką daryti, kad...

Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) jau prieš keletą dešimtmečių ėmė tirti kambarinių gėlių įtaką...

Bonsai japoniškai reikškia „užaugintas padėkle“. Tai jau 2000 metų gyvuojantis, begalinės kantrybės ir žinių...

Moliniai gėlių vazonėliai ilgainiui patamsėja, susibraižo, tiesiog nusibosta ar nebedera prie atnaujinto interjero. Neskubėkite jų...

Rašyti komentarą

 
temide
2009-05-09 21:18:33
sode visa diena vargau, vakare velniskai nugara skaudejo, gerai, kad netoli yra budinti vaistine, tai fastum nusipirkau, iskart geriau, mat greitai isigeria ir poveikis staigus
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (172)
Kamilė